Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zabytkowy tramwaj na gdańskich torach. Bezpłatne przejazdy

Ring wyprodukowany został w 1930 roku w Gdańskiej Fabryce Wagonów. W lutym, po latach, powrócił do Gdańska. W środę, 11 maja, tym zabytkowym tramwajem można było się przejechać bezpłatnie po mieście. Wieczorem przewiózł kibiców Lechii na mecz z Legią Warszawa.

Zabytkowy tramwaj na gdańskich torach. Bezpłatne przejazdy
A
A
data publikacji: 11 maja 2016 r.

Ring wrócił na gdańskie tory
Ring wrócił na gdańskie tory
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Ring w latach osiemdziesiątych trafił do Krakowa, gdzie miało powstać muzeum komunikacji. W opłakanym stanie czekał na renowację. W lutym 2016 roku wrócił w zupełnie nowej odsłonie do Gdańska. Teraz trafił na gdańskie tory.

W środę, 11 maja, Ring był dostępny dla wszystkich mieszkańców Gdańska. Darmowe przejazdy do ok. godz. 17:00 odbywały się na trasie Strzyża – Siedlce. Ze przysatnku Strzyża wyrusza o godz. 12:00, 13:32, 15:08 i 16:27. Powrót z przystanku Siedlce o godz. 12:51, 14:22, 15:47 i 17:09. 

Wieczorem, o godz. 19:15 zabytkowy tramwaj z przystanku Przeróbka zabierał kibiców Lechii na mecz z Legią Warszawa. Liczba miejsc ograniczona, aby wejść do tramwaju dla kibiców trzeba mieć szalik Lechii lub koszulkę klubową.
 


Ring to prawdziwy unikat. Jego potoczna 
nazwa pochodzi od Ringstrasse – tak przed wojną nazywała się ul. Kościuszki. Pojazd został wyprodukowany w 1930 r. w Gdańskiej Fabryce Wagonów założonej w 1898 roku przez Niemieckie Zakłady Stalowe w Essen (obecnie na tym terenie znajduje się Stocznia Północna). Był to jeden z sześciu tramwajów z serii Tw269, które miały obsługiwać trasę z ul. Łąkowej do tzw. krańcówki w al. Legionów.Czytaj także:

Tramwaj z lat 30. wróci do Gdańska. Po misji w Krakowie

86-latek powrócił do Gdańska. Ring już w zajezdni we Wrzeszczu-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl