• Start
  • Wiadomości
  • XIV sesja Rady Miasta Gdańska. Apel w sprawie organizacji ważnych rocznic i zapowiedź oszczędności w edukacji

XIV sesja Rady Miasta Gdańska. Apel w sprawie organizacji ważnych rocznic i zapowiedź oszczędności w edukacji

Wrześniowa sesja Rady Miasta Gdańska, która odbyła się tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca, obfitowała w polityczne wątki ogólnokrajowe i odniesienia do trwającej kampanii wyborczej. 13 października, o mandat posła RP, powalczy bowiem kilku obecnych radnych Gdańska z ramienia PiS. Mimo to 26 września radni przegłosowali blisko 30 uchwał. Nad czym dyskutowano?
26.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radni m.in. Koalicji Obywatelskiej przyjęli w czwartek, 26 września, Apel w sprawie wystąpienia do Prezydent Miasta Gdańska o podjęcie działań w kierunku organizacji przez Miasto Gdańsk w 2020 roku obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 50 rocznicy Grudnia’70
Radni m.in. Koalicji Obywatelskiej przyjęli w czwartek, 26 września, Apel w sprawie wystąpienia do Prezydent Miasta Gdańska o podjęcie działań w kierunku organizacji przez Miasto Gdańsk w 2020 roku obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 50 rocznicy Grudnia’70
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Podczas czwartkowej sesji radni przyjęli "Apel w sprawie wystąpienia do Prezydent Miasta Gdańska o podjęcie działań w kierunku organizacji przez Miasto Gdańsk w 2020 roku obchodów 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 50 rocznicy Grudnia’70".

Przegłosowanie uchwały w tej sprawie poprzedziła jednak długa dyskusja.

- W przededniu rocznic Rada Miasta Gdańska apeluje o wspólne, ponadpolityczne uczczenie rocznic tych ważnych wydarzeń, dla suwerenności bytu Polski i jej demokracji. My, spadkobiercy bohaterów tamtych czasów mamy obowiązek uczcić te rocznice [...] apelujemy, byśmy wspólnie w tych dniach oddali apel bohaterom tych czasów, niezależnie od naszych poglądów - odczytywała treść apelu Teresa Wasilewska, wiceprzewodnicząca RMG z ramienia klubu Wszystko dla Gdańska.

Radny PiS, Dawid Krupej, stwierdził, że przygotowana uchwała dzieli Polaków.

- Pod przykrywką pokoju i zgody dzielicie naród. Chcecie, by prezydent Aleksandra Dulkiewicz zawłaszczyła te obchody. Właściwy organ do organizacji takich obchodów to NSZZ "Solidarność" z przewodniczącym Piotrem Dudą. To ten związek powinien decydować, gdzie odbędą się te obchody. Wymieniacie w apelu, z imienia i nazwiska, kilka osób, ale zapominacie np. o Andrzeju Gwiaździe czy Andrzeju Kołodzieju, zwąc ich bezimiennymi bohaterami - zwracał uwagę radny Krupej.

Radny PiS, Kazimierz Koralewski, wtórował klubowemu koledze.

- Trudno wyobrazić sobie, że to szczery apel. Jest on tendencyjny i polityczny - stwierdził radny Koralewski.

Radny PiS Andrzej Skiba zaznaczał z kolei, że w apelu "ani razu nie padło słowo: Solidarność".

- W moim odczuciu te uroczystości powinien przygotować właśnie związek "Solidarność", a państwo pominęli to - oceniał.

Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Cezary Śpiewak-Dowbór, odpowiadał na to, że dzisiejszy NSZZ Solidarność, jego zdaniem, nie jest spadkobiercą wielomilionowego ruchu społecznego.

- Do tego sympatyzuje z waszą partią. Aby te obchody były możliwie pluralistyczne, powinny być organizowane przez Gdańsk - argumentował przewodniczący Śpiewak-Dowbór.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z WRZEŚNIOWYCH OBRAD RADY MIASTA GDAŃSKA

 

Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko Dla Gdańska, podkreślała natomiast, że radni KO i WdG są przestawicielami mieszkańców, którzy "chcieliby, by miasto organizowało te uroczystości".

- Nie chcą, by zawłaszczył je PiS. Dzisiejsza Solidarność to po prostu przystawka PiS, nie boję się tego powiedzieć. Każde słowo w tym apelu jest przemyślane i każdego będziemy bronić – zaznaczała przewodnicząca Dunajewska.

Radny KO, Krystian Kłos, wtórował przewodniczącej WdG.

- NSZZ Solidarność jest przybudówką Prawa i Sprawiedliwości. Mówicie, że to Solidarność powinna organizować te uroczystości - a dlaczego nie władze samorządowe wybrane w demokratycznych wyborach? Te władze są także od organizacji takich wydarzeń - stwierdził.

Wiceprzewodniczący RMG z ramienia PiS, Piotr Gierszewski, zaznaczał, że przygotowany apel jest bardzo emocjonalny.

- Należałem do "młodzieżowych styropianowców". Do dziś jestem członkiem "Solidarności", jestem z tego dumny i nie dzielę jej na ówczesną i dzisiejszą. Jeszcze wczoraj czytałem ten apel i starałem się to robić ze zrozumieniem, wyczytując kilkadziesiąt bardzo dobrych, okrągłych słów. Ale zabrakło mi tylko, a może aż jednego - Solidarność. 1970 i 1980 rok tworzyli ludzie Solidarności - mówił wiceprzewodniczący Gierszewski.

Ostatecznie apel został przyjęty większością głosów radnych KO i WdG.

 

Prawdopodobne oszczędności w edukacji

Podczas czwartkowej sesji Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiła raport dotyczący stanu w gdańskiej edukacji, związanego z wprowadzoną przez obecny rząd RP reformą edukacji.

- Kończy się pierwszy miesiąc roku szkolnego 2019/2020, chyba najtrudniejszego w historii. Czuję się więc w obowiązku opowiedzieć o skutkach finansowych, które są i które będą. Zaplanowaliśmy cięcia w budżecie przeznaczonym na edukację, na kwotę ponad 50 mln złotych. Planowaliśmy podwyżki dla pracowników administracji i obsługi - zabezpieczaliśmy na ten cel 8 mln złotych. Prawdopodobnie jednak nie będziemy w stanie tego zrealizować. Będziemy musieli też "ściąć" o ponad połowę zajęcia prowadzone we wszystkich placówkach edukacyjnych w trakcie ferii zimowych i letnich. Tego wszystkiego, dzięki zmianom wprowadzonym przez minister Zalewską i kontynuowanym przez ministra Piontkowskiego, po prostu nie będzie - poinformowała Prezydent Dulkiewicz. - Nie będzie też dodatkowych zajęć na basenach. Zmniejszone zostaną także środki na stypendia Fahrenheita.

 

0001
0002
0003
0004

 

Miasto zmniejszy też środki, z 7 mln na 2 mln złotych na zakup pomocy dydaktycznych. Zmniejszone zostaną też środki na dofinansowanie konkursów organizowanych dla uczniów.

W gdańskich szkołach znajduje się obecnie 161 wakatów, z czego w administracji i obsłudze - aż 98. Do pracy wróciło 272 emerytowanych nauczycieli. W placówkach samorządowych zatrudnionych jest obecnie około 7 tys. nauczycieli, a pracowników administracji i obsługi - około 2,5 tys. Prezydent Gdańska przypomniała też, że w tym roku szkolnym na edukację w naszym mieście przeznaczonych zostanie ponad 1 mld złotych.

Według dotychczasowych szacunkowych wyliczeń, wprowadzone przez rząd RP zmiany podatkowe mają zmniejszyć przyszłoroczny budżet Gdańska o 100 mln złotych. Podwyżka płacy minimalnej obciąży z kolei budżet naszego miasta kwotą 13 mln złotych.

 

Oświadczenie w sprawie terenów zielonych w Gdańsku

Na wrześniowe posiedzenie Rady Miasta radni klubu PiS przygotowali "Oświadczenie w sprawie ochrony i zwiększenia liczby terenów zielonych w Gdańsku".

- Projekt uchwały zakłada zmiany w miejscowych planach zagospodarowania pod kątem zwiększenia obszarów zielonych zagospodarowanych czy lasów. Projekt jest po to, by wskazać kierunki rozwoju przestrzennego Gdańska pod kątem zieleni, a także powiększenia terenu istniejących parków: Oruńskiego, Reagana, Na Zboczu. Obok tych parków są tereny zielone, które powinno się do nich przyłączyć - tłumaczył Kacper Płażyński, przewodniczący klubu PiS.

 

Radnym klubu PiS nie udało się przekonać opozycji do przygotowanego przez nich projektu uchwały
Radnym klubu PiS nie udało się przekonać opozycji do przygotowanego przez nich projektu uchwały
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Klub Koalicji Obywatelskiej zaproponował jednak, by wprowadzić pewne poprawki do przygotowanej uchwały. Był to warunek poparcia przez tych radnych przygotowanego dokumentu.

- Chcemy, by zieleni w Gdańsku było jak najwięcej. Uważamy jednak, że przygotowana uchwała to element kampanii wyborczej pana Płażyńskiego - stwierdził przewodniczący Śpiewak-Dowbór, proponując zmiany w treści oświadczenia, które nawiązywały m.in. do okresu wycinek drzew na terenie całego kraju w ramach tzw. Lex Szyszko.

W podobnym tonie wypowiadała się radna KO Emilia Lodzińska.

- Wspaniały apel, tylko osoba, która referowała mało wiarygodna. Kacper Płażyński reprezentuje środowisko PiS, a co się dzieje za rządów PiS? Premier Mateusz Morawiecki mówi o sadzeniu pół miliarda drzew, a dzień później mieszkańców Cieszyna budzą pnie zwalone przy dworcu. A wycinka drzew pod przekop na Mierzei Wiślanej? Nie ma ostatecznej zgody środowiskowej na budowę kanału, a już bezprawnie to zrobiono - argumentowała radna.

Po tym, jak radni KO i WdG, którzy mają większość w Radzie Miasta Gdańska, przegłosowali wprowadzenie do uchwały przygotowanej przez siebie poprawki, radni PiS zdecydowali o wycofaniu projektu z porządku obrad. Tłumaczyli, że zaproponowana poprawka całkowicie zmienia sens przygotowanego przez nich oświadczenia.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OBRAD XIV SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus