• Start
  • Wiadomości
  • Wystawa i film. Znany konkurs fotograficzny Gdańsk Press Photo świętował swoje 25-lecie

Wystawa i film. Znany konkurs fotograficzny Gdańsk Press Photo świętował swoje 25-lecie

W piątek, 1 października 2021 r., w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku uroczyście obchodzono 25-lecie jednego z najbardziej znanych konkursów fotograficznych w Polsce Gdańsk Press Photo. Jego pomysłodawca i wieloletnim współorganizatorem był Maciej Kosycarz, zmarły przedwcześnie fotograf i społecznik. Konkurs nosi imię jego i jego ojca, również znanego fotoreportera. Podczas obchodów wyświetlono okolicznościowy film, można też oglądać plenerową wystawę.
01.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obchody 25-lecia Gdańsk Press Photo rozpoczęły się od projekcji filmu
Obchody 25-lecia Gdańsk Press Photo rozpoczęły się od projekcji filmu
zdj. Anna Rezulak/KFP


Gdańsk Press Photo na stałe wrósł w krajobraz kulturalny miasta i regionu. To jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce. Ma swoją renomę, a wśród nagrodzonych są znakomite nazwiska. Dzięki tej imprezie fotografia prasowa jest promowana i ukazywana nie jako produkt rzemieślniczy, ale jako dzieło sztuki. Fotoreporterzy mają tu szansę zaprezentować swoją twórczość. Możemy ich poznać jako artystów obrazu, a jednocześnie jako dziennikarzy, opowiadających nam współczesny świat za pomocą obrazu fotograficznego.

Żona Macieja Kosycarz - Hanna (druga od lewej) w towarzystwie laureatów kolejnych konkursów Nz. od lewej Adam Warżawa, Karolina Misztal - Świderska i Rafał Malko
Żona Macieja Kosycarz - Hanna (druga od lewej) w towarzystwie laureatów kolejnych konkursów Nz. od lewej Adam Warżawa, Karolina Misztal - Świderska i Rafał Malko
zdj. Anna Rezulak/KFP

 

Jubileuszowe obchody rozpoczęła projekcja filmu Konrada Kosycarza, studenta II roku reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Seans odbył się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej. W filmie wykorzystane zostały fragmenty nagrań telewizyjnych, w których słuchamy i oglądamy Maćka Kosycarza.

- Pamiętam, że przy pierwszym konkursie był problem z wybraniem zdjęć na wystawę. Nie było z czego jej zrobić – wspomina na ekranie tata Konrada. - Na pierwszy konkurs napłynęło ok. 50 prac, teraz jest ich od 800 do tysiąca. Cieszę się, że na wystawie mogą państwo zobaczyć fotografie, które nie zaistniały w gazetach. Fotoedytor zdecydował, że zdjęcie nie pójdzie, a tutaj jest doceniane przez jury i można je zobaczyć – podkreślał.

W filmie wypowiadają się organizatorzy i laureaci Grand Prix. Grono jurorów reprezentuje związana z konkursem przez 25 lat Anna Brzezińska.

– Maciej był osobą niezwykłą. Bardzo zależało mu na fotografii i na ludziach fotografii – fotoreporterach. Maćka nam zabrakło, ale mimo to konkurs odbył się bez niego już dwa razy – dzięki olbrzymiej determinacji żony Maćka, Hani, która kontynuuje jego pracę. A trzeba wiedzieć, że zorganizowanie takiego konkursu to jest bardzo duży wysiłek – mówi przewodnicząca jury.

– Fotografia prasowa to jest opowieść. Ona jest jak poezja, jak literatura i musi trwać. Nadbałtyckie Centrum Kultury dalej będzie ten konkurs organizować – przez tysiąc lat i jeden dzień dłużej – puentuje ćwierćwiecze Larry Ugwu.

Po zakończeniu seansu organizatorzy zaprosili na wernisaż wystawy na skwer
vis a vis Ratusza przy pomniku Jana Heweliusza ”25 lat Gdańsk Press Photo”. Zgromadziło ono wielu miłośników fotografii. Przybyli również laureaci kolejnych edycji konkursu.

– Dlaczego druga odsłona? Dlatego że to jest potężna impreza – 25 lat, najlepszy konkurs fotograficzny w Polsce – i zasługuje na to – mówi Larry Ugwu, dyrektor NCK.

Na wystawie zobaczymy wszystkie prace uhonorowane Grand Prix GPP. Po główne laury sięgało dotychczas 17 fotoreporterów. Czworo z nich: Renata Dąbrowska, Kacper Kowalski, Maciej Moskwa i Krzysztof Mystkowski, wygrywało dwukrotnie.

 

Wystawę można oglądać do 28 października
Wystawę można oglądać do 28 października
zdj. Anna Rezulak/KFP


– Myślę, że warto się zatrzymać przy tych obrazach i popatrzeć, jak się zmieniała nasza rzeczywistość, w jakich warunkach żyliśmy, co było dla nas istotne, jak przeżywaliśmy ważne wydarzenia. To jest możliwość zobaczenia naprawdę dobrej fotografii i spojrzenia w przeszłość. Te piękne obrazy powstają dzięki miłości do fotografii, dzięki fotoreporterkom i fotoreporterom, którzy biorą udział w tym konkursie, dzięki tym, dla których jest to zawodem, ale także dzięki tym, którzy po prostu kochają fotografię i chcą się zmierzyć z innymi. Bardzo wszystkim dziękuję – mówi Hanna Kosycarz, żona Maćka, współorganizatorka konkursu.

Tegoroczny jubileuszowy XXV Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2021 rozstrzygnięto w lipcu 2021 r. Jury konkursu w składzie: Przewodnicząca Anna Brzezińska - Skarżyńska, Chris Niedenthal i Wojciech Druszcz, z nadesłanych 585 prac wybrało i nagrodziło tytułem Grand Prix zdjęcie Jarosława Respondka pt. ,,Strajk Kobiet - Blokada miast’’.
Przyznano też tradycyjnie nagrody i wyróżnienia w pięciu kategoriach: Wydarzenie, Ludzie, Życie i Świat Wokół Nas, Sport, Kultura i Fotografia Spoza Regionu.

XXV Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk PRESS PHOTO 2020 im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Grand Prix i wyróżnienie w kategorii Wydarzenie otrzymała praca Jarosława Respondka pt. Strajk Kobiet - Blokada miast
XXV Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk PRESS PHOTO 2020 im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Grand Prix i wyróżnienie w kategorii Wydarzenie otrzymała praca Jarosława Respondka pt. Strajk Kobiet - Blokada miast
fot. Jarosław Respondek/GGP/KFP


Zdjęcia te, a także wiele innych znakomitych fotografii obejrzeć można właśnie na wystawie podsumowującej 25 lat historii konkursu. Wystawę będzie można oglądać do 28 października 2021 r.

Strona internetowa agencji KFP
Strona internetowa agencji KFP


Autorami najlepszych pomorskich fotografii prasowych są m.in: Marcin Bielecki, Renata Dąbrowska, Daniel Frymark, Łukasz Głowala, Romana Jocher, Kacper Kowalski, Damian Kramski, Robert Kwiatek, Rafał Malko, Karolina Misztal-Świderska, Maciej Moskwa, Krzysztof Mystkowski, Łukasz Ostalski, Jarosław Respondek, Michał Szlaga, Jakub Swerpel, Dominik Sadowski i Adam Warżawa.

Konkurs jest organizowany pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydentów: Gdańska, Sopotu i Gdyni.

TV

Światowa stolica bursztynu