PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Gdańsk Press Photo 2018. Wygrały poruszające zdjęcia skutków żywiołu

Gdańsk Press Photo 2018. Wygrały poruszające zdjęcia skutków żywiołu
6 września odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w XXII Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza. Tegoroczne Grand Prix powędrowało do Daniela Frymarka za fotoreportaż „Nawałnica”.
To zdjęcie przesądziło o tegorocznej wygranej Daniela Frymarka w Gdańsk Press Photo 2018
To zdjęcie przesądziło o tegorocznej wygranej Daniela Frymarka w Gdańsk Press Photo 2018
Daniel Frymark/GPP/KFP

Jury oceniło w tym roku 951 zdjęć nadesłanych przez 51 autorów – amatorów i profesjonalistów. Najlepsze zdjęcia rywalizowały w 6 kategoriach: wydarzenie, kultura, ludzie, sport, życie i świat obok nas oraz zdjęcia spoza regionu. Organizatorzy nazywają czasem ten konkurs nieco żartobliwie - „Gdańsk Stres Photo”.

- Powiedział tak Paweł Paulus Mazur, organizator z ramienia Nadbałtyckiego Centrum Kultury - wyjaśnia Maciej Kosycarz z Kosycarz Foto Press, współorganizator konkursu. - Dla mnie to też jest pewien stres, ale jednocześnie bardzo przyjemne przeżycie, bo dzięki temu konkursowi pokazuje się fotoreporterów z Pomorza i ich często niezauważalne prace. To już jest 22 konkurs, to naprawdę szmat czasu. Gdańsk Press Photo imienia Zbigniewa Kosycarza, prywatnie mojego ojca, to jest najstarszy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Dlatego mam dużo satysfakcji i obojętnie mi, czy to jest bardzo stres foto, będę chciał robić ten konkurs jak najdłużej.


Tegoroczna nagroda główna konkursu powędrowała do Daniela Frymarka za fotoreportaż pokazujący skutki ubiegłorocznej nawałnicy. Mowa o pamiętnej nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. na Pomorzu.

- Pracowałem wtedy dla lokalnej rozgłośni radiowej jako fotoreporter – mówi Daniel Frymark. - Przez Chojnice przeszła duża burza. Chojnice mocno nie ucierpiały podczas nawałnicy, ale było widać, że jest to dosyć duże zjawisko atmosferyczne. Otrzymałam informację z redakcji, że na rano potrzebne są zdjęcia, bo są zniszczenia w mieście. W tym samym momencie dostałem też wezwanie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach, że wszystkie ręce są potrzebne do pomocy, że jest bardzo dużo osób poszkodowanych, uwięzionych w samochodach. Ruszyłem z aparatem do remizy. Dopiero gdy zaczęło świtać, około godz. 4.00 rano, zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z ogromu tego, co się wydarzyło... Jak bardzo połamane są drzewa i że właściwie od Chojnic w stronę Rytla nie ma lasu. Wszedłem wtedy na wóz strażacki i zrobiłem zdjęcie z góry, bo już wiedziałem, że to jest historyczny moment. 

Mirosław Pieślak przyłapany na robieniu selfie. W tle widzimy wyróżnione zdjęcie autora pt.,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’ - kategoria sport
Mirosław Pieślak przyłapany na robieniu selfie. W tle widzimy wyróżnione zdjęcie autora pt.,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’ - kategoria "sport"
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Na słowa uznania i miano najbardziej wszechstronnego fotoreportera zasłużył w tym roku Mirosław Pieślak, którzy podczas wręczenia nagród wyczytywany był trzy razy. Pieślak otrzymał nagrodę i wyróżnienie w kategorii "sport" oraz nagrodę w kat. "wydarzenie". W tej ostatniej kategorii fotoreporter także opowiedział o skutkach nawałnicy.

Jedno ze zdjęć Mirosława Pieślaka które jest częścią nagrodzonego fotoreportarzu w kat. wydarzenie
Jedno ze zdjęć Mirosława Pieślaka które jest częścią nagrodzonego fotoreportarzu w kat. "wydarzenie"
Mirosław Pieślak/GPP/KFP

– Bardzo chcieliśmy, żeby oba fotoreportaże zostały nagrodzone, bo oba zasługują na więcej niż tylko wyróżnienie - wyjaśnia Anna Brzezińska-Skarżyńska, przewodnicząca jury GPP. - Dlatego tym razem zdobywca Grand Prix nie został zwycięzcą kategorii. O losach nagrody głównej tak naprawdę zadecydowało jedno bardzo mocne zdjęcie: w tle różowy budynek, powiewająca niebieska folia zamiast dachu, pod murami sterta zniszczonych sprzętów tudzież elementów konstrukcyjnych, a na pierwszym planie ludzki dramat malujący się na twarzy mieszkanki tego jeszcze wczoraj spokojnego, szczęśliwego domu.

Lista wszystkich nagrodzonych w XXII Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza:

Grand Prix: Daniel Frymark, „Nawałnica” – fotoreportaż; 
kategoria „wydarzenie”: nagroda – Mirosław Pieślak, „Skutki nawałnicy” – fotoreportaż;
kategoria „kultura”: wyróżnienie – Anna Rezulak, „Tymon Tymański i Michał Jan Ciesielski”;
kategoria „ludzie”: nagroda – ex aequo Łukasz Dejnarowicz , „Donald Tusk” oraz Adam Warżawa, ,,Antoni Macierewicz’’, wyróżnienie – Renata Dąbrowska, ,,Prof. Jerzy Limon’’;
kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda – Anna Jakubowska , ,,Gdańsk ul. Długa’’, wyróżnienia – Aleksander Knitter, „ Chojnice. Warsztaty podczas których dzieci poznają zwyczaje nietoperzy’’ , Elwira Kruszelnicka – ,,Relacja on-line’’; 
kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda – Krzysztof Tomasik, ,,Bełchatów’’, wyróżnienie – Rafał Wojczal, ,,Chiatura’’;
kategoria „sport”: nagroda – Mirosław Pieślak, ,,Zawodnicy triathlonu podczas startu do wody’’, wyróżnienie – Mirosław Pieślak, ,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’.
Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkadziesiąt innych zdjęć, których autorami są: Karol Kacperski, Paweł Wyszomirski, Jarosław Respondek, Marta Rosa, Anna Jakubowska, Mateusz Słodkowski, Krzysztof Mania i Dominik Werner.

Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni. 

Konkursowe zdjęcia można ogladać na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury do 30 września.

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze