Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk Press Photo 2018. Wygrały poruszające zdjęcia skutków żywiołu

6 września odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w XXII Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza. Tegoroczne Grand Prix powędrowało do Daniela Frymarka za fotoreportaż „Nawałnica”.

Gdańsk Press Photo 2018. Wygrały poruszające zdjęcia skutków żywiołu
A
A
data publikacji: 07 września 2018 r.
To zdjęcie przesądziło o tegorocznej wygranej Daniela Frymarka w Gdańsk Press Photo 2018
To zdjęcie przesądziło o tegorocznej wygranej Daniela Frymarka w Gdańsk Press Photo 2018
Daniel Frymark/GPP/KFP

Jury oceniło w tym roku 951 zdjęć nadesłanych przez 51 autorów – amatorów i profesjonalistów. Najlepsze zdjęcia rywalizowały w 6 kategoriach: wydarzenie, kultura, ludzie, sport, życie i świat obok nas oraz zdjęcia spoza regionu. Organizatorzy nazywają czasem ten konkurs nieco żartobliwie - „Gdańsk Stres Photo”.

- Powiedział tak Paweł Paulus Mazur, organizator z ramienia Nadbałtyckiego Centrum Kultury - wyjaśnia Maciej Kosycarz z Kosycarz Foto Press, współorganizator konkursu. - Dla mnie to też jest pewien stres, ale jednocześnie bardzo przyjemne przeżycie, bo dzięki temu konkursowi pokazuje się fotoreporterów z Pomorza i ich często niezauważalne prace. To już jest 22 konkurs, to naprawdę szmat czasu. Gdańsk Press Photo imienia Zbigniewa Kosycarza, prywatnie mojego ojca, to jest najstarszy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Dlatego mam dużo satysfakcji i obojętnie mi, czy to jest bardzo stres foto, będę chciał robić ten konkurs jak najdłużej.


Tegoroczna nagroda główna konkursu powędrowała do Daniela Frymarka za fotoreportaż pokazujący skutki ubiegłorocznej nawałnicy. Mowa o pamiętnej nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. na Pomorzu.

- Pracowałem wtedy dla lokalnej rozgłośni radiowej jako fotoreporter – mówi Daniel Frymark. - Przez Chojnice przeszła duża burza. Chojnice mocno nie ucierpiały podczas nawałnicy, ale było widać, że jest to dosyć duże zjawisko atmosferyczne. Otrzymałam informację z redakcji, że na rano potrzebne są zdjęcia, bo są zniszczenia w mieście. W tym samym momencie dostałem też wezwanie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach, że wszystkie ręce są potrzebne do pomocy, że jest bardzo dużo osób poszkodowanych, uwięzionych w samochodach. Ruszyłem z aparatem do remizy. Dopiero gdy zaczęło świtać, około godz. 4.00 rano, zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z ogromu tego, co się wydarzyło... Jak bardzo połamane są drzewa i że właściwie od Chojnic w stronę Rytla nie ma lasu. Wszedłem wtedy na wóz strażacki i zrobiłem zdjęcie z góry, bo już wiedziałem, że to jest historyczny moment. 

Mirosław Pieślak przyłapany na robieniu selfie. W tle widzimy wyróżnione zdjęcie autora pt.,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’ - kategoria sport
Mirosław Pieślak przyłapany na robieniu selfie. W tle widzimy wyróżnione zdjęcie autora pt.,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’ - kategoria "sport"
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Na słowa uznania i miano najbardziej wszechstronnego fotoreportera zasłużył w tym roku Mirosław Pieślak, którzy podczas wręczenia nagród wyczytywany był trzy razy. Pieślak otrzymał nagrodę i wyróżnienie w kategorii "sport" oraz nagrodę w kat. "wydarzenie". W tej ostatniej kategorii fotoreporter także opowiedział o skutkach nawałnicy.

Jedno ze zdjęć Mirosława Pieślaka które jest częścią nagrodzonego fotoreportarzu w kat. wydarzenie
Jedno ze zdjęć Mirosława Pieślaka które jest częścią nagrodzonego fotoreportarzu w kat. "wydarzenie"
Mirosław Pieślak/GPP/KFP

– Bardzo chcieliśmy, żeby oba fotoreportaże zostały nagrodzone, bo oba zasługują na więcej niż tylko wyróżnienie - wyjaśnia Anna Brzezińska-Skarżyńska, przewodnicząca jury GPP. - Dlatego tym razem zdobywca Grand Prix nie został zwycięzcą kategorii. O losach nagrody głównej tak naprawdę zadecydowało jedno bardzo mocne zdjęcie: w tle różowy budynek, powiewająca niebieska folia zamiast dachu, pod murami sterta zniszczonych sprzętów tudzież elementów konstrukcyjnych, a na pierwszym planie ludzki dramat malujący się na twarzy mieszkanki tego jeszcze wczoraj spokojnego, szczęśliwego domu.

Lista wszystkich nagrodzonych w XXII Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2018 im. Zbigniewa Kosycarza:

Grand Prix: Daniel Frymark, „Nawałnica” – fotoreportaż; 
kategoria „wydarzenie”: nagroda – Mirosław Pieślak, „Skutki nawałnicy” – fotoreportaż;
kategoria „kultura”: wyróżnienie – Anna Rezulak, „Tymon Tymański i Michał Jan Ciesielski”;
kategoria „ludzie”: nagroda – ex aequo Łukasz Dejnarowicz , „Donald Tusk” oraz Adam Warżawa, ,,Antoni Macierewicz’’, wyróżnienie – Renata Dąbrowska, ,,Prof. Jerzy Limon’’;
kategoria „życie i świat wokół nas”: nagroda – Anna Jakubowska , ,,Gdańsk ul. Długa’’, wyróżnienia – Aleksander Knitter, „ Chojnice. Warsztaty podczas których dzieci poznają zwyczaje nietoperzy’’ , Elwira Kruszelnicka – ,,Relacja on-line’’; 
kategoria „fotografia spoza regionu”: nagroda – Krzysztof Tomasik, ,,Bełchatów’’, wyróżnienie – Rafał Wojczal, ,,Chiatura’’;
kategoria „sport”: nagroda – Mirosław Pieślak, ,,Zawodnicy triathlonu podczas startu do wody’’, wyróżnienie – Mirosław Pieślak, ,,Nadole. Zawodnicy triathlonu podczas pokonywania dystansu pływackiego’’.
Do pokonkursowej wystawy, która tradycyjnie będzie gościć w pomorskich miastach, jury wybrało (i nagrodziło dyplomami) także kilkadziesiąt innych zdjęć, których autorami są: Karol Kacperski, Paweł Wyszomirski, Jarosław Respondek, Marta Rosa, Anna Jakubowska, Mateusz Słodkowski, Krzysztof Mania i Dominik Werner.

Organizatorami konkursu są Nadbałtyckie Centrum Kultury i Kosycarz Foto Press, patronami i fundatorami nagród – marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni. 

Konkursowe zdjęcia można ogladać na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury do 30 września.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora