PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wspomnienia i festyn. SKS Stoczniowiec Gdańsk świętował w niedzielę swoje 75-lecie

Wspomnienia i festyn. SKS Stoczniowiec Gdańsk świętował w niedzielę swoje 75-lecie
Stoczniowy Klub Sportowy Stoczniowiec Gdańsk w niedzielę 27 września świętował swoje 75. urodziny. Z tej okazji na stadionie przy ul. Marynarki Polskiej odbył się festyn i okolicznościowy mecz.
Pamiątkowe zdjęcie z okazji jubileuszu
Pamiątkowe zdjęcie z okazji jubileuszu
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


SKS Stoczniowiec Gdańsk świętował w niedzielę swoje 75. urodziny. Podczas festynu na stadionie przy ul. Marynarki Polskiej byli zawodnicy klubu na czele z wielokrotnym reprezentantem Polski, wychowankiem Stoczniowca Tomaszem Wałdochem zmierzyli się z zespołem gwiazd prowadzonym przez trenera Jerzego Jastrzębowskiego.

Popularny „Jastrząb” prowadził drużynę z ul. Marynarki Polskiej, występującą wówczas pod nazwą Polonia, w latach 1995-96. Podczas jubileuszowe meczu wspomnień w jego zespole brylowali m.in. byli lechiści Andrzej Marchel i Tomasz Unton czy wioślarski mistrz świata Adam Korol.

Nz. Tomasz Wałdoch, wychowanek Stoczniowca
Nz. Tomasz Wałdoch, wychowanek Stoczniowca
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Klub z ul. Marynarki Polskiej został założony 27 września 1945 roku jako KS Nit Gdańsk. W latach 50. występował przez kilka sezonów pod nazwą Stal. 26 marca 1970 roku w wyniku połączenia dwóch stoczniowych klubów ZKS Polonia działającego przy Stoczni Gdańskiej i RKS Stocznia Północna powstał RKS Stoczniowiec Gdańsk.

Andrzej Marchel
Andrzej Marchel w akcji
zdj. Krzysztof Mystkowksi/KFP


Komentarz o jubileuszu umieścił też na swoim Facebookowym profilu gdański radny Andrzej Kowalczys, wielki fan futbolu, organizator turniejów "Do przerwy 0:1".W różnych latach klub liczył do 14 sekcji. Polonia miała bardzo wielu wychowanków, w tym mistrzów Polski, olimpijczyków i mistrzów świata. 21 maja 2011 gdański klub zapewnił sobie awans do IV ligi. Klub po spędzonym sezonie w IV lidze wywalczył awans do III ligi bałtyckiej. W 1992 roku klub powrócił do nazwy Polonia. Od kwietnia 2020 roku znowu jest Stoczniowcem występującym w biało-niebieskich barwach.

/na podst. KFP/

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl