Woda z paszczy lwa. W Gdańsku oddano 23 zdrój wodny

W poniedziałek, 30 października, miało miejsce odsłonięcie kolejnego zdroju wodnego. Znajduje się on w Śródmieściu przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa. Zimą zdrój będzie nieczynny, ale już na wiosnę będziemy mogli napić się wody z... paszczy lwa.
30.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Wszystkie gdańskie fontanny, powstają w miejscach, gdzie historycznie występowały. Zdrojów przed wojną nie było, ale miejsca ich budowania także nie są przypadkowe. Zdrój przy ul. Chlebnickiej nawiązuje do historycznego, znanego z ikonografii i z zachowanych zdjęć pierwowzoru z II poł. XIX wieku. Istniejąca niegdyś w tym miejscu studnia, została zniszczona podczas II wojny światowej. Replikę zdroju, wraz ze schodami, wykonano z piaskowca.

Wodę zaczerpnąć można z wylewki będącej głową gdańskiego lwa. Wystarczy przyłożyć dłoń do czujnika ruchu, a poleje się zdatna do picia woda.

Wylewka została odlana z brązu i jest kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy obejrzeć na ścianie historycznej Ławy Piwnej w Dworze Artusa. Na zdroju widoczne są napisy: „Gedanum A.D. 2017”, czyli "Gdańsk roku pańskiego 2017" oraz „aqua pro generationem”, czyli "woda dla pokoleń".


Gdańskie zdroje nie tylko przykuwają wzrok dzięki swojej oryginalności, ale ich głównym celem jest służenie mieszkańcom i turystom. Skorzystamy z nich w okresie wiosenno-letnim. Choć w poniedziałek, 30 października, z paszczy lwa popłynęła woda, stało się to wyłącznie na potrzeby wydarzenia. W okresie jesienno-zimowym gdańskie zdroje nie działają.

Zdrój przy ul. Chlebnickiej jest kolejnym elementem programu „Gdańskie fontanny i zdroje”, który jest realizowany przez GIWK. Celem programu jest przywrócenie Gdańskowi tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które przybliża publikacja „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. Program zakłada budowę kolejnych obiektów. Będzie to m.in. zdrój przy ul. Ogarnej, którego projekt został wyłoniony w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez Spółkę GIWK w 2016 r. Budowa zostanie zrealizowana w 2018 roku w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy.

W latach 2018-2019 do użytku zostanie oddanych 12 kolejnych, nowych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Pierwsze zdroje prawdopodobnie będą udostępnione w III kwartale przyszłego roku. Równolegle z budową zdrojów planowana jest budowa kolejnych fontann. Pierwsze realizacje przy ul. Bogusławskiego i na Targu Drzewnym przy pomniku Jana III Sobieskiego pojawią się już w III kwartale 2018 r.


Czytaj także:

Zdroje uliczne miasta. Gdzie można ugasić pragnienie. ZOBACZ mapę

Śródmieście. Zdroje wodne dla spragnionych - zdrowo i bezpłatnie

Nowe zdroje w historycznej części miasta. Przy ulicach Świętojańskiej i Szafarnia



TV

120-letnia kamienica jak nowa