• Start
  • Wiadomości
  • Wielka Sobota. Co ze święconką? Można pobłogosławić pokarmy w domu lub w kościele

Wielka Sobota. Co ze święconką? Można pobłogosławić pokarmy w domu lub w kościele

Ze względów bezpieczeństwa duchowni Archidiecezji Gdańskiej zachęcają, by w tym roku tzw. święconkę przygotować i poświęcić osobiście w najbliższym rodzinnym gronie. Wszystkim, którym będzie zależało na tym, by pokarm poświęcili jednak duchowni, także będą mieli taką możliwość. Parafie wyznaczyły dłuższe niż zazwyczaj godziny święceń. Wierni powinni pojawić się w kościołach w maseczkach i zachowywać bezpieczny dystans od innych osób.
03.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ze względów bezpieczeństwa, w tym roku święcenie pokarmów może odbyć się w domowym zaciszu
Ze względów bezpieczeństwa, w tym roku święcenie pokarmów może odbyć się w domowym zaciszu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Jak czytamy na stronie Archidiecezji Gdańskiej, błogosławieństwo pokarmów można zorganizować z zachowaniem norm sanitarnych, również poza świątynią - z takiego rozwiązania skorzystają m.in. gdańscy dominikanie. Duchowni zachęcają, aby w obrzędzie, zarówno w świątyniach, jak i poza nimi, uczestniczyli tylko przedstawiciele rodzin.

- Tam, gdzie nie będzie można takiego błogosławieństwa zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, możliwe jest także błogosławieństwo pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników - informują przedstawiciele kurii Archidiecezji Gdańskiej.

Jak rozwiązano tę sytuację w gdańskich parafiach? Podejście do tej tradycji jest zróżnicowane.

W Archikatedrze Oliwskiej błogosławieństwo pokarmów odbywać się będzie w godz. 10.00 - 16.30, co pół godziny. Duchowni proszą, aby w obrzędzie uczestniczyli tylko przedstawiciele rodzin. Przygotowane koszyczki przez cały czas należy trzymać w dłoniach. W parafii NMP Królowej Różańca Świętego na Przymorzu błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę odbędzie się w godz. 10:00-17:00, a w parafii św. Brygidy  od 9.00 do 16.30 co pół godziny

Z kolei w Bazylice Mariackiej w Gdańsku nie będzie w ogóle święcenia pokarmów.

- Zachęcamy, aby pobłogosławienie pokarmów zostało dokonane przez najstarszego z domowników w Niedzielę Zmartwychwstania na rozpoczęcie świątecznego śniadania. Niech temu śniadaniu towarzyszy krótka modlitwa i składanie sobie życzeń - zachęcają duchowni z Bazyliki Mariackiej.

Gdańscy dominikanie natomiast zapraszają przed kościół Św. Mikołaja. Święcenie pokarmów będzie odbywało się na świeżym powietrzu na ul. Świętojańskiej w godz. 9.00 - 13.00. Tutaj także należy pamiętać o maseczkach ochronnych i dystansie społecznym.

Warto sprawdzić na stronie swojej parafii jak będzie odbywać się święcenie pokarmów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi obostrzeniami epidemiologicznymi w kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii - 1 osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce poza kościołem, na terenie przykościelnym, należy zakryć nos i usta, i zachować odstęp 1,5 m.

Duchowni z Archidiecezji Gdańskiej przypominają, że w dalszym ciągu pozostaje w mocy wcześniej udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.

- Prosimy i zachęcamy do jednoczenia się na modlitwie w rodzinach, poprzez środki masowego przekazu, a także poprzez parafialne transmisje internetowe - apelują.

TV

To przedszkole jest wzorem