PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wielkanocna pomoc dla potrzebujących. W tym roku nie ma wspólnych śniadań, lecz paczki

Wielkanocna pomoc dla potrzebujących. W tym roku nie ma wspólnych śniadań, lecz paczki
Z powodu pandemii Covid - 19 i rygorów sanitarnych śniadania wielkanocne dla osób potrzebujących nie mogą się odbyć. Wiele organizacji więc przygotowało więc paczki z jedzeniem i najpotrzebniejszymi rzeczami. Będą docierać z nimi do adresatów w różny sposób. Zobacz, kto pomaga i wesprzyj organizatorów finansowo.
W czasie pandemii pomoc dla potrzebujących dociera w formie paczek. Nz. paczki przygotowywane przez studentów z Górki  w 2019 r.
W czasie pandemii pomoc dla potrzebujących dociera w formie paczek. Nz. paczki przygotowywane przez studentów z "Górki" w 2019 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Paczki od gdańskich restauratorów i hotelarzy

Wielkanocne paczki żywnościowe trafią do osób samotnych, potrzebujących i bezdomnych. Sytuacja epidemiologiczna po raz drugi uniemożliwia wspólne świętowanie przy jednym stole ustawionym na Targu Węglowym. Byłoby to już 21. gdańskie świąteczne śniadanie. Podobnie jak w roku ubiegłym, przygotowano blisko 600 paczek, które zostaną rozwiezione do potrzebujących jeszcze przed Niedzielą Wielkanocną.

Do ich przygotowania wykorzystano 1500 jaj, 100 kilogramów owoców i 1200 konserw rybnych. W skład paczek wchodzą także pasztety, chrzan, ćwikła czy pulpety oraz produkty suche, takie jak makarony i ryże. Trafią one m.in. do gdańskich Domów Samotnej Matki czy noclegowni. W ośrodkach przy ul. Zakopiańskiej i Kochanowskiego paczki osobiście przekaże Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Mam nadzieję, że to już ostatnie święta w reżimie pandemicznym i dzięki masowym szczepieniom, kolejne spędzimy tak, jak byśmy tego chcieli, z rodziną, przyjaciółmi i że wrócimy do wspólnej wigilii, a także śniadania wielkanocnego na Targu Węglowym. A w tym roku jeszcze obdarujemy potrzebujących paczkami wspólnie z Piotrem Dzikiem i zaprzyjaźnionymi restauratorami – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańskie śniadanie wielkanocne przygotowywane jest przez restauratorów i hotelarzy zrzeszonych w Izbie Gospodarczej, a jego głównym organizatorem jest radny Piotr Dzik.

- Po raz drugi już przygotowaliśmy paczki z żywnością, która pochodzi od zaprzyjaźnionych dostawców i kontrahentów - mówi Piotr Dzik, gdański radny i organizator akcji. - To jedyna możliwa forma kontynuowania naszej dotychczasowej akcji. Chciałbym życzyć dużo zdrowia wszystkim tym, do których przekazane zostaną te paczki. Te życzenia kieruje także do wszystkich gdańszczan, Polaków i restauratorów.

 

Tradycyjne paczki wielkanocne studentów "Górki"

„Śniadanie Wielkanocne z osobami potrzebującymi i w kryzysie bezdomności” to akcja, którą duszpasterstwo „Górka” organizuje już od 30 lat. Co roku przygotowywane były paczki dla potrzebujących z najpotrzebniejszymi rzeczami. Paczki rozdawano następnie w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP w Gdańsku. Również w te święta mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19 młodzi ludzie podjęli się organizacji śniadań, choć teraz znaleźli też wsparcie innej organizacji.

- W tym roku również chcemy się tego zadania podjąć! Podczas pandemii ta akcja wydaje nam się ważniejsza niż dotychczas. Chcemy pomóc osobom które mają ciężej, by nie czuły się osamotnione i choć przez chwilę nie myślały o swoich problemach. Dlatego planujemy przygotować 750 paczek które przekażemy osobom potrzebującym i w kryzysie bezdomności podczas świąt Wielkanocnych. Ze względu na aktualny stan epidemiologiczny nie jesteśmy w stanie sami zorganizować wydarzenia i dlatego nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta - piszą na swoim społecznościowym profili studenci.

Młodzi organizatorzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy przez serwis zrzutka pl, gdzie zebrali ponad 11 tys. złotych.

 

Pomoc od Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Warto wspomnieć, że śniadanie wielkanocne w formie paczek organizuje też w tym roku Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Śniadanie w siedzibie sopockiej organizacji odbędzie się tradycyjnie, w Wielką Sobotę o godz. 9.00.


- Z uwagi na reżim sanitarny będzie ono miało podobny przebieg jak w poprzednim roku. - Nie rezygnujemy z naszego spotkania. Zmieniamy, a w zasadzie powielamy, jego zeszłoroczną formułę. Osoby, które nas odwiedzą, otrzymają poświęcone paczki żywnościowe, które zabiorą ze sobą - wyjaśnia ks. kan. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG.

Akcję można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto Caritas Archidiecezji Gdańskiej lub poprzez internetową zbiórkę prowadzoną na stronie www.caritas.gda.pl.


Autobus SOS

- Z uwagi na panujące obostrzenia nie mamy możliwości przygotowania śniadania wielkanocnego, które od lat było naszą tradycją - mówi Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. - Wiemy, jak bardzo ważny i szczególny był to moment, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że pozostawimy osoby potrzebujące bez pomocy. Przygotowaliśmy bezpieczną alternatywę w postaci paczek z żywnością i środkami czystości oraz koszyczki ze święconką, które będziemy przekazywać na wszystkich przystankach Autobusu SOS. 

“Wielkanoc SOS dla Potrzebujących” rozpocznie się w Wielką Sobotę, 3 kwietnia. Autobus wyruszy z Nowego Portu do Sopotu, gdzie o godzinie 19.15 zatrzyma się na pierwszym przystanku przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent. Następnie autobus pojedzie na ul. Kołobrzeską 13, około godziny 20.15 należy się go spodziewać naprzeciwko stacji SKM Gdańsk Przymorze. Kolejnym przystankiem będzie ul. Biała we Wrzeszczu. Ok. godz. 21.15 autobus zaparkuje na parkingu między rynkiem a komisariatem. Ok. godz. 22.15 autobus zakończy trasę przy Podwalu Grodzkim 7 w Gdańsku Głównym. Zaparkuje vis a vis Krewetki. 

Akcja rozpocznie się w Wielką Sobotę, ale nie jest wykluczone, że potrwa przez trzy świąteczne dni. Będzie to zależne od liczby osób, które zechcą skorzystać ze wsparcia.  

 

Autobus SOS ma kilka przystanków: w Sopocie, na Przymorzu, we Wrzeszczu i Gdańsku Głównym
Autobus SOS ma kilka przystanków: w Sopocie, na Przymorzu, we Wrzeszczu i Gdańsku Głównym
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

CZYTAJ także:

Włącz się w wielkanocną akcję „Koszyczek dla seniora” i zapewnij komuś wyjątkowe święta

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl