• Start
  • Wiadomości
  • Weekend w Gdańsku: Retro Komp 2018, Tydzień Chiński, nowy balet

Weekend w Gdańsku: Retro Komp 2018, Tydzień Chiński, nowy spektakl baletowy

W ten weekend coś dla siebie znajdą i miłośnicy muzyki klasycznej i wielbiciele współczesnych inscenizacji operowych. Mnóstwo atrakcji czekać nas będzie w ramach Tygodnia Chińskiego, ponadto warto przyjść do Wrzeszcza - na otwarcie nowego punktu widokowego z panoramą Gdańska w tle.
12.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opera Ja, Hamlet , po Londynie i Nowym Yorku, zagości w Gdańsku w ramach Tygodnia Chińskiego. W roli głównej Zhang Jun
Opera "Ja, Hamlet", po Londynie i Nowym Yorku, zagości w Gdańsku w ramach Tygodnia Chińskiego. W roli głównej Zhang Jun
mat. prasowe

W piątek, 12 października, w Gdańsku rozpoczyna się w Tydzień Chiński. W ramach wydarzenia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) oraz w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) odbędą się spektakle, warsztaty, wystawy, spotkania, pokazy filmowe, a nawet chińska opera.

Więcej: Tydzień Chiński w GTS. Taniec, teatr, film i fotografia. Od piątku

Do spotkania z kulturą Japonii zaprasza natomiast Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). W piątek, 12 października, Orkiestra Symfoniczna PFB wystąpi z Wojciechem Fudalą (wiolonczela) - koncertmistrzem Orkiestry NFM we Wrocławiu i założycielem unikalnego kwartetu czterech wiolonczel - Polish Cello Quartet, pod batutą Eiji Ōuego.

Eiji Ōue poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną PFB w piątek, 12 października
Eiji Ōue poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną PFB w piątek, 12 października
mat. prasowe

Eiji Ōue, wybitny japoński dyrygent, przyjaciel samego Bernsteina, obecnie szef Orkiestry Symfonicznej w Osace, poprowadzi program złożony z dzieł kompozytorów polskich i rosyjskich XX wieku: Andrzeja Panufnika, Mieczysława Weinberga i Dimitra Szostakowicza.

Geneza „Uwertury bohaterskiej” Andrzeja Panufnika, którą usłyszymy tego wieczoru, sięga września 1939 roku (choć dzieło zostało ukończone dopiero w 1950 roku, a jego ostateczna wersja pochodzi z 1952 roku). Krótki, bardzo dynamiczny utwór cechuje zamierzony przez kompozytora patos.

Także z powojennych czasów pochodzi „Koncert wiolonczelowy” Mieczysława Wajnberga. Twórczość Wajnberga, daleka od awangardy, jest często niezwykle liryczna. Jest to szczególnie wyraźnie widoczne w owym dziele, które powstało w 1948 roku.

I wreszcie ostatni utwór, który usłyszymy tego wieczoru - monumentalna V Symfonia Szostakowicza - powstał po niezwykle brutalnych atakach na kompozytora inspirowanych przez samego Stalina, w wyniku których młody wówczas muzyk znalazł się na skraju załamania nerwowego. W tej symfonii Szostakowicz stworzył prosty, monumentalny język, który pozwolił mu nie tylko zadowolić władze radzieckie, ale też podbić słuchaczy w Ameryce. Po dziś dzień jest to jedna z najbardziej popularnych symfonii tego niezwykłego i niezwykle przez los doświadczonego twórcy.

Koncert symfoniczny: Eiji Ōue, Wojciech Fudala rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety: 10-55 zł.

Widok rozpościerający się z nowego punktu na Szubienicznej Górze we Wrzeszczu - otwarcie już w sobotę
Widok rozpościerający się z nowego punktu na Szubienicznej Górze we Wrzeszczu - otwarcie już w sobotę
mat. GIWK


Korzystając z pięknej jesiennej pogody sobotnie popołudnie, 13 października, warto spędzić na świeżym powietrzu - tym bardziej, że będzie nie lada okazja. O godz. 12, na Szubienicznej Górze we Wrzeszczu, odbędzie się otwarcie punktu widokowego przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

Zbiornik Wody Stary Sobieski powstał w 1911 r. i był eksploatowany do końca lat 70. ubiegłego wieku. Platforma widokowa pozwala podziwiać panoramę Wrzeszcza i Przymorza, a także zieleń Parku Królewskiego. Z tyłu, na miejscu dawnego cmentarza kremacyjnego z lat 1914-1966, powstał ogrodzony Park Nostalgiczny. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna kończy także prace mające na celu udostępnienie samego zbiornika zwiedzającym, wraz z wystawą o historii gdańskich wodociągów.

Będzie to trzeci punkt widokowy przez spółkę GIWK w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Pozostałe dwa to udostępniony wcześniej taras widokowy Zbiornika Wody Kazimierz i punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, któremu nadano imię Jerzy (na cześć Jerzego Sampa).

Tradycyjnie otwarciu punktu widokowego będzie towarzyszyć spektakl artystyczny - tym razem „Jak dobrze mieć sąsiada, czyli spotkanie z balladą na Gdańskim Szlaku Wodociągowym”, którego reżyserem jest Witold Paweł Burkiewicz, scenograf przestrzeni, twórca projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Dla gości planowana jest także niespodzianka.

Dojście na miejsce jest możliwe od ul. Sobieskiego. Po lewej stronie, stojąc w kierunku Suchanina, zaraz za willą przy ul. Sobieskiego 2, znajduje się oznakowane wejście na dość stromą drogę gruntową między działkami. Znajdująca się w tym miejscu tablica kierunkowa drogę dojścia do zbiornika. W pobliżu są dwa gruntowe, dość spore parkingi. Jeden zaraz przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ul. Siedlicką i Traugutta, a drugi nieco powyżej podejścia pod zbiornik, po tej samej stronie ulicy. Wejście możliwe jest również od strony ul. Traugutta oznakowaną ścieżką zaczynającą się za budynkiem cerkwi, wzdłuż ogrodzenia miejskiego stadionu. Wówczas zaparkować można na miejscach dostępnych wzdłuż ul. Traugutta.

Dojechać można także autobusem numer 115 - należy wysiąść na przystanku Jarowa.

Wstęp wolny.

Retro Komp - zlot miłośników komputerów z epoki
Retro Komp - zlot miłośników komputerów z epoki
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Miłośników powrotów do przeszłości Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz kolekcjonerzy i użytkownicy komputerów domowych i retro konsol powstałych w końcowych dekadach ubiegłego wieku, w sobotę i niedzielę, 13-14 października, zapraszają na Retro Komp 2018.

- Jeśli chcesz powspominać stare maszyny w gronie podobnie zakręconych ludzi, pochwalić się własnymi eksponatami, zasięgnąć porady zaawansowanych użytkowników, zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami demo-sceny - zapraszamy na RetroKomp 2018! To już siódma edycja! - zachęcają organizatorzy.

Tegoroczna, siódma już edycja zlotu koncentruje się na wykładach, spotkaniach, integracji oraz na corocznym GameDev Compo na wszystkie retro-platformy. W programie rownież ciekawe atrakcje muzyczne, nie zabraknie także lubianych konkursów dla graczy, z nagrodami za najlepsze wyniki.

Organizatorzy zachęcają posiadaczy retro komputerów do przyłączenia się do imprezy z własnym sprzętem.

Bilety: 15-25 zł

Opera Giselle  to przede wszystkim piękne widowisko baletowe. Nz. zespół Opery Bałtyckiej
"Giselle" to przede wszystkim piękne widowisko baletowe. Nz. zespół Opery Bałtyckiej
Fot. Krzysztof Mystkowski


To nie koniec atrakcji. W ten weekend pierwsza premiera tego sezonu w Operze Bałtyckiej (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15): „Giselle”.

Wystawiony po raz pierwszy w Paryżu 28 czerwca 1841 r., w Królewskiej Akademii Muzyki (Operze Paryskiej) balet inspirowany jest tradycyjnym motywem miłości silniejszej niż śmierć.

Gdańska, uwspółcześniona realizacja tego spektaklu osadzona została w nadmorskiej scenerii. Opowiada historię o uczuciu do mężczyzny i do tańca. Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który nad morze przyjechał się zabawić. Dziewczyna odkrywa jednak, że chłopak jest zaręczony... W dodatku z warszawską celebrytką. Czuje się oszukana i wykorzystana. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy tańcem można uzyskać wybaczenie? I co symbolizuje dzika róża? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć będzie można w gdańskiej realizacji „Giselle”.

Dzieło z muzyką Adolphe Adama jest klasycznym baletem, spotykającym się z nieustannym zachwytem publiczności. Sam Czajkowski, wielki symfonik i twórca również muzyki baletowej, określał Giselle jako „poetycką, muzyczną i choreograficzną perełkę”.

Sobota, 13 października, o godz. 18, niedziela, 14 października, godz. 17. Bilety: 50-90 zł.

Wystawa Biegnąc z Wilkami  odbywa się w ramach corocznego Bałtyckiego Spotkania Ilustratorów w Gdańsku
Wystawa "Biegnąc z Wilkami" odbywa się w ramach corocznego Bałtyckiego Spotkania Ilustratorów w Gdańsku
mat. organizatora

W Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury trwa wystawa zatytułowana „Biegnąc z Wilkami”. Składają się na nią prace 25. artystów z Estonii, Litwy i Łotwy. Przygotowana została specjalnie na tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Londynie, gdzie te trzy kraje bałtyckie zostały zaproszone jako goście honorowi. Artyści, których prace zobaczymy, na prośbę kuratorki Viive Noor podjęli motywy wilka i wilkołaka. Koncepcja wystawy powstała z inspiracji tradycyjnymi opowieściami zgromadzonymi przez Clarissę Pinkolę Estés w książce „Biegnąca z wilkami”.

Wystawa została zorganizowana w ramach 13. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, które odbywają się w Gdańsku w dniach 5 października - 4 listopada.

Wystawa czynna jest codziennie do 4 listopada (z wyjątkiem 21 października), w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

Zobacz też: Gdańsk i Szanghaj, dwa bratanki. Konsul Generalna zachwycona otwartością gdańszczan [WYWIAD]

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1