Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

W weekend: premiera, koncerty i dyskusje o Iredyńskim

16-17 stycznia 2016 r. w Gdańsku miłośnicy wydarzeń kulturalnych nie powinni się nudzić. Muzyczna alternatywa w Żaku, sztuka skandalisty Ireneusza Iredyńskiego na deskach Teatru Wybrzeże i sympozjum literaturoznawców w Nadbałtyckim Centrum Kultury sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W weekend: premiera, koncerty i dyskusje o Iredyńskim
A
A
data publikacji: 16 stycznia 2016 r.

Tym razem wspaniała sala herbowa Ratusza Staromiejskiego przy Korzennej gościć będzie znawców i miłośników twórczości Ireneusza Iredyńskiego.
Tym razem wspaniała sala herbowa Ratusza Staromiejskiego przy Korzennej gościć będzie znawców i miłośników twórczości Ireneusza Iredyńskiego.
Jerzy Pinkas

Przez cały weekend trwają Dni Muzyki Nowej w Żaku (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) - w tym roku odbywa się już 6. edycja tego festiwalu. W sobotę 16 stycznia, na scenie prezentować się mają duety. Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem to projekt artysty multimedialnego i twórcy instalacji Elvina Flamingo oraz saksofonisty Irka Wojtczaka. Swoje muzyczne eksperymenty zaprezentuje też duet Marcin Dymiter i Olga Szymula - artyści przetworzą nagrania z kaset, szukając nowych form, brzmień i znaczeń. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 23-35 zł.

Festiwal zakończy występ niemiecko-islandzkiej grupy Ensemble Adapter. Koncert odbędzie się w niedzielę 17 stycznia o godz. 20. Bilety: 23-35 zł.

Ten weekend poświęcony jest także literaturze. W sobotę, 16 stycznia, w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się sympozjum „Re: Ireneusz Iredyński”. Konferencja została podzielona na trzy działy tematyczne. Początek o godz. 10. Ostatni panel dyskusyjny zakończy się o godz. 16.

Wstęp wolny.

Program:

- godz. 10-11.30:

- Zbigniew Majchrowski: „Co słychać?”;

- Mariusz Kraska: „Nieważne, jak było naprawdę? Ireneusza Iredyńskiego kryminalna >>zbrodnia<<”;

- Katarzyna Szalewska: „Ukryty w słońcu - Iredyńskiego rytmoanaliza miasta”;

- Anna Jazgarska: „Sam(i) pośród miasta. Iredyński i kino”.

- godz. 12-13.30:

- Joanna Walaszek: „Żegnaj Judaszu w reżyserii Konrada Swinarskiego (Stary Teatr 1971)”;

- Jacek Kopciński: „Dramatyczne profanacje Iredyńskiego”;

- Ewa Wąchocka: „>>W zachowaniu człowieka nie ma niczego, co by nie było wyuczone.<< Nieprzystosowani i aktorzy Iredyńskiego”;

- Anna Filipowicz: „Uczłowieczenia/zezwierzęcenia, czyli o konstruowaniu świata (wokół słuchowisk Koniec stworzenia oraz Ibis)”.

- godz. 14-15.30:

- Maciej Dajnowski: „>>Szalenie Zdolny Kurwipołeć<<. O Iredyńskim Lem z Mrożkiem”;

- Maksymilian Wroniszewski: „Manipulacja - powtórzenie i >>diabelskie sztuczki<<”;

- Joanna Puzyna-Chojka: „>>Nikt, czyli Każdy<<. O Męce Powtórzenia w Kreacji Ireneusza Iredyńskiego”;

- Katarzyna Kręglewska: „Męczeństwo z przymiarką - prapremiera sopocka i warszawska odsłona druga”.Także w sobotę, 16 stycznia. w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) odbędzie się premiera sztuki Ireneusza Iredyńskiego „Kreacja” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Występują: Marta Herman, Marcin Miodek i Robert Ninkiewicz. Początek spektaklu o godz. 20. Bilety zostały wyprzedane, ale przed spektaklem można nabyć wejściówki na wolne miejsca (15 zł).

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora