PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W ten weekend: Noc Świętojańska, Dzień Ojca i niezwykłe kino w plenerze...

W ten weekend: Noc Świętojańska, Dzień Ojca i niezwykłe kino w plenerze...
W weekend nie zabraknie okazji do świętowania i zabawy, to właśnie w te dni wypada bowiem Noc Świętojańska. Najdłuższe dni i najkrótsze noce w roku sprzyjać będą wychodzeniu z domu - lato powitamy m.in. na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie zabraknie też propozycji z okazji Dnia Ojca.
Jednym z tradycyjnych elementów nocy świętojańskiej jest plecenie wianków
Jednym z tradycyjnych elementów nocy świętojańskiej jest plecenie wianków
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Obchodzenie Nocy Świętojańskiej rozpoczynamy już w piątek, 21 czerwca, w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) z Ekipą Dance Atelier, w klimacie kultowego filmu Saturday Night Fever / Gorączka Sobotniej Nocy. Klub zaprasza wszystkich sąsiadów, mieszkańców Wrzeszcza, oraz tych, którzy chcą się przyłączyć do wspólnego świętowania.

- Czeka Was wieczór i noc pełne atrakcji. W programie m.in. pokazy szkoły tańca, nauka plecenia wianków, niespodzianki kulinarne oraz piwo z Browaru Vrest, animacje, ognisko i jak zwykle dużo dobrej muzyki. Będzie to doskonała okazja aby spotkać się z przyjaciółmi, bliżej poznać sąsiadów i razem spędzić ten magiczny wieczór - zachęcają organizatorzy.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie gala podsumowująca ostatni rok taneczny w Dance Atelier podczas której kursanci, po całorocznej pracy, zaprezentują swoje umiejętności na scenie, a instruktorzy poprowadzą animacje, aby przybliżyć nieco świat latynoskich rytmów. Podczas wieczoru odbędzie się również loteria, na której będzie można wygrać karnety do szkoły Dance Atelier Barbara Materka oraz wiele innych nagród.

Początek o godz. 20:00, zakończenie o godz. 23:00. Wstęp wolny.

 

Program Nocy Świętojańskiej w Starym Maneżu (podane godziny są orientacyjne):


DUŻA SALA
19:30 - otwarcie drzwi
20:00 - pokazy tańca Dance Atelier
22:00 - start imprezy/DJ
22:30 - animacje taneczne (dla wszystkich uczestników bez względu na poziom zaawansowania)


PLENER
18:30 - warsztaty z plecenia wianków - Projekt Kwiaty (darmowy udział w warsztatach - obowiązują zapisy)
Od 22:00 - ognisko

Dresscode: Gorączka Sobotniej Nocy / Lata 70'

 

 

Zespół NeoQuartet wystąpi podczas Euro Chamber Music Festival w niedzielę, 23 czerwca, z kompozycjami Haydna, Mozarta i Chopina
Zespół NeoQuartet wystąpi podczas Euro Chamber Music Festival w niedzielę, 23 czerwca, z kompozycjami Haydna, Mozarta i Chopina
mat. organizatora

 

Także w piątek rozpoczyna się Euro Chamber Music Festival Gdańsk - największa w północnej Polsce scena dedykowana muzyce kameralnej. Wydarzenie co roku rozpoczyna się właśnie 21 czerwca, nieprzypadkowo, bowiem to właśnie tego dnia obchodzimy Międzynarodowe Święto Muzyki.

Istniejąca już od 2012 roku impreza gościła licznych artystów z kraju i zagranicy, takich jak Leszek Możdżer, Royal String Quartet, Kayah, Krystyna Janda, Apollon Musagète Quartett, Wiktor Zborowski czy Grupa Mocarta. W tym roku wystąpi m.in. legendarny zespół Żuki, który w niedzielę, 23 czerwca, w klubie Stary Maneż zagra specjalny koncert z okazji Dnia Ojca, z największymi przebojami The Beatles, Krzysztofa Klenczona i Czesława Niemena.

Na większość wydarzeń wstęp wolny. Więcej: VIII Euro Chamber Music Festival Gdańsk rusza w ten piątek. Wśród artystów Jerzy Stuhr

 

Kino na Szekspirowskim to znakomita okazja do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat, w niezwykłej lokalizacji
Kino na Szekspirowskim to znakomita okazja do nadrobienia filmowych braków z ostatnich lat, w niezwykłej lokalizacji
mat. organizatora

 

Wraz z początkiem lata, w sobotę, 22 czerwca, rusza czwarta już edycja jedynego w swoim rodzaju Kina Na Dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) - cykl pokazów kina plenerowego z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi "Rooftop cinema", które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

W cyklu jak zawsze zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach. Przez całe wakacje odbędzie się osiemnaście projekcji kina plenerowego w soboty, środy i jeden czwartek, od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019.

Cykl pokazów w tym roku otworzy utrzymane w duchu amerykańskiego kina niezależnego "I tak cię kocham" w reżyserii Michaela Showaltera, komedia która otrzymała m.in. nagrodę publiczności na festiwalu w Locarno i była nominowana w tym roku do Oscara z najlepszy scenariusz oryginalny. Pokaz w sobotę, o godz. 21:30. Bilety: 12 zł.

Program na kolejne dni: Kino na Szekspirowskim, pod gołym niebem. Zobacz, jakie filmy w tegorocznym programie

 

Świętojańskie Bluesowanie to cykliczna muzyczna impreza w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu
Świętojańskie Bluesowanie to cykliczna muzyczna impreza w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu
mat. prasowe

 

Lato rozpoczyna się również w Teatrze Leśnym (Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 45), gdzie w sobotę, 22 czerwca, odbędzie się Świętojańskie Bluesowanie. Bluesować w Teatrze Leśnym będą: Willie Mae Unit, Romek Puchowski, Keith Dunn (USA) i Cotton Wing.

Początek koncertów o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Agata Grześkiewicz
Agata Grześkiewicz jest laureatką wielu festiwali i przeglądów piosenki literackiej
mat. artysty

 

Na sobotni koncert zaprasza również Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), gdzie z recitalem "Sama sobie napiszę tę rolę" wystąpi Agata Grześkiewicz - uczestniczka m.in. programów telewizyjnych "Szansa na sukces" (2010) oraz "Bitwa na głosy" (2012).

- Recital Agaty Grześkiewicz jest swego rodzaju przewodnikiem po zakamarkach kobiecej duszy, ukrytych często pod maskami codziennych obowiązków i licznych ról, które każda kobieta zmuszona jest przybierać. Opowieścią, która chciałaby być obiektywna, dlatego "pisana" jest zarówno z perspektywy kobiecej (m.in. A. Osiecka, A. Achmatowa, A. Kitschman), jak i męskiej (m.in. W. Młynarski, B. Maj, J. Kaczmarski, J. Jurandot) - zapraszają organizatorzy koncertu. - Jest to także podróż przez kolejne dekady, rozpoczęta w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Piosenki pokazują, jak zmieniał się sposób postrzegania kobiety przez innych i przez nią samą.

Artystce na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury towarzyszyć będzie Damian Kryński przy fortepianie.

Początek o godz. 19.00. Bilety: w przedsprzedaży 25 zł, w dniu koncertu 30 zł.

 

22 czerwca Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na Plac Zebrań Ludowych w Gdańsku na wspólne świętowanie najkrótszej nocy w roku podczas Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej
22 czerwca Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na Plac Zebrań Ludowych w Gdańsku na wspólne świętowanie najkrótszej nocy w roku podczas Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Sobotni wieczór warto też spędzić na Placu Zebrań Ludowych (Gdańsk, Brama Oliwska), gdzie jak co roku odbędzie się Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej.

- Podczas wydarzenia o pełnych godzinach wyrzucimy w górę kolorowy puder Holi, wszystko wśród uśmiechu i poczucia niesamowitej energii. W tym roku dołączył do nas słodki Partner tytularny - firma Wawel, który podczas wydarzenia zapewni zapas pysznych słodyczy - zapraszają organizatorzy: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury i Festiwal Kolorów.

Zabawie będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu dj-ów i artystów, takich jak: DJ Arannie, DJ Verossi, DJ Late At Night, rapera B.R.O. oraz zespół Route 11. Gwiazdą wieczoru będzie Kayah. Ponadto przybyłych czeka moc innych atrakcji: będzie można wziąć udział w wyścigu w workach lub zrelaksować się na łonie natury, nie zabraknie także trampolin i pięknych balonów-gigantów wypuszczonych w powietrze podczas Festiwalu Balonów.

Początek o godz. 15:00. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu: O Nocy Świętojańskiej, Festiwalu Kolorów i imprezach w Parku Oruńskim WIDEOCZAT

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze