PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Premiera niezwykłej książki - cegiełki o Bazylice św. Mikołaja

Premiera niezwykłej książki - cegiełki o Bazylice św. Mikołaja
“Niebajka o Mikołaju” to niezwykła książka o 800 latach historii Bazyliki św. Mikołaja i jej miejscu w dziejach Gdańska napisana i zilustrowana tak, by spodobała się także młodym czytelnikom. Całkowity dochód ze sprzedaży wydawnictwa przeznaczony będzie na prace konserwatorskie we wnętrzu zamkniętej od października 2018 r. świątyni.
Wnętrze Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku
Wnętrze Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W sobotę, 22 lutego, w Bibliotece Manhattan odbędzie się premiera książki “Niebajka o Mikołaju”, spotkanie (początek o godz.12) będzie okazją do rozmowy z autorami tej publikacji poświęconej Bazylice św. Mikołaja. 

- Impulsem do napisania książki o naszym kościele było nagłe zamknięcie dla wiernych jednej z najważniejszych przestrzeni sakralnych w Trójmieście (w październiku 2018 r. -red.) - mówi Michał Osek OP przeor Klasztoru Dominikanów w Gdańsku. - Wydarzenie to uświadomiło nam, że "Mikołaj" jest ważny nie tylko dla parafian, czy odwiedzających go osób wierzących, ale również dla większości mieszkańców Gdańska, a nawet Trójmiasta. Wiele wyrazów zainteresowania i sympatii płynie nieprzerwanie z całej Polski i z zagranicy. Wsparcie, którego doświadczyliśmy przerosło nasze wszelkie wyobrażenia.

Jednym z pomysłów na uzyskanie środków finansowych na prace ratunkowe, które muszą zostać przeprowadzone w kościele jest publikacja książki - cegiełki na rzecz ratowania Mikołaja. 

 

IMG_7770

 

Książka “Niebajka o Mikołaju” to synteza osiemsetletniej historii Bazyliki dominikanów i jej synergii z Gdańskiem, przedstawiona w formie przyjaznej przede wszystkim dla niedorosłych czytelników. Publikacja jest eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, a powaga i dostojeństwo w naturalny sposób miesza się tu z humorem i radością.

Twórcami* są artyści silnie związani z Gdańskiem i z samym Mikołajem. Do tekstu Katarzyny Wasilkowskiej opracowanie graficzne przygotowało małżeństwo – malarka Maja Siemińska i grafik Szczepan Troka Wysocki.

Wydawcą bajki jest Fundacja Centrum św. Jacka wspierająca misję klasztoru, zajmująca się promocją zabytkowego kościoła, pomocą charytatywną, działalnością społeczną i wydawniczą. Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na prace konserwatorskie w zabytkowym wnętrzu najstarszej świątyni w Gdańsku.

 

*Katarzyna Wasilkowska – ur. w 1970 r. w Gdańsku autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży, laureatka nagrody Guliwer w krainie Olbrzymów, wyróżniona Koziołkiem, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Szczepan Troka Wysocki - gdański grafik, rysownik i poeta. W twórczości wykorzystuje dawne techniki grafiki warsztatowej, wzbogacone własną niezwykle kunsztowną i szczegółową stylistyką. Ilustrator zbiorów opowiadań i książek dla dzieci. Związany z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku od studenckich czasów, w których tworzył dziesiątki niezwykłych plakatów i akcji paraartystycznych. Jego prace

zdobią wiele prywatnych kolekcji  i wnętrz w Polsce. W pracy nad ilustrowaniem "Niebajki o Mikołaju" spędził czas w Bazylice odciskając fragmenty starych detali, które dzięki technice frottage'u zawarł w ilustracjach.

Maja Siemińska - gdańska artystka, zajmująca się malarstwem na zróżnicowanych podłożach oraz śpiewem eksperymentalnym i liturgicznym. W obu dziedzinach czerpie z bogatej tradycji sztuki dawnej. Laureatka nagrody dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury, wielokrotna stypendystka Kultury MG. Związana z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku muzycznie i artystycznie. Od 2017 odtwarzała na kamieniach fragmenty sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej z gdańskiego Mikołaja, z których kompozycje zostały wykorzystane w książce "Niebajka o Mikołaju". Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.  

Mali ilustratorzy w książce: dzieci artystów Mai i Szczepana Troka

Wysockich: Zuzanna (lat 11), Tytus (lat 9) i Oriana (lat 5) rysują od początku, nieustannie. 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl