PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W podziękowaniu za wysoką frekwencję wyborczą - poranna kawa i drożdżówki dla gdańszczan

W podziękowaniu za wysoką frekwencję wyborczą - poranna kawa i drożdżówki dla gdańszczan
W środowy poranek, 23 października zastępca prezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz rozdawał przechodniom drożdżówki i ciepłą kawę przed centrum Krewetka. Wspierali go radni i społecznicy. Poczęstunek to forma podziękowania mieszkańcom za liczny udział w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu RP.
W środowy poranek Zastępca Prezydent Gdańska, Alan Aleksandrowicz, częstował przechodniów drożdżówkami na wysokości 'Krewetki'
W środowy poranek Zastępca Prezydent Gdańska, Alan Aleksandrowicz, częstował przechodniów drożdżówkami na wysokości 'Krewetki'
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W wyborach do Sejmu i Senatu RP, które odbyły się 13 października, w Gdańsku głosowało 72,54 procent uprawnionych osób. To frekwencyjny rekord w naszym mieście.

Od poniedziałku w różnych lokalizacjach w mieście trwają "słodkie podziękowania" za wysoką frekwencję wyborczą w Gdańsku. W poniedziałkowy poranek ciastkami częstował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. We wtorek - prezydent Aleksandra Dulkiewicz wraz z przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak, a w środę - Alan Aleksandrowicz zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji. Za każdym razem poczęstunek organizowany jest w innym miejscu.

Większość częstowanych osób, zaskoczonych sytuacją, brała drożdżówkę, dziękowała i w pośpiechu szła dalej, spiesząc się do pracy bądź szkoły. Niektórzy przystawali na chwilę i w spokoju wypijali kawę zagryzając ciastkiem, dla części była to okazja, by zamienić parę słów z prezydentem Alanem Aleksandrowiczem.

Każdego dnia rozdawanych jest pół tysiąca drożdżówek i około 400 kubków z ciepłą kawą.

- Takie poranki mają swój urok. Niektórzy chętnie rozmawiają, zwłaszcza osoby... spoza Gdańska. Spotkałem m.in. pana z Wrocławia. Pytają z jakiej to okazji, my wszystko tłumaczymy. Generalnie odbiór całej akcji jest bardzo pozytywny - podkreślał zastępca prezydent Gdańska.

 

Poczęstunek to forma podziękowania władz Gdańska za liczny udział mieszkańców w tegorocznych wyborach parlamentarnych
Poczęstunek to forma podziękowania władz Gdańska za liczny udział mieszkańców w tegorocznych wyborach parlamentarnych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Poranną niespodzianką zaskoczony był m.in. pan Sergiej Dacenko.

- Pochodzę z Ukrainy, ale tutaj pracujemy z kolegą, w gdańskiej stoczni. Właśnie jedziemy do pracy. Zaskoczyła nas ta sytuacja, ale skorzystaliśmy - nie ukrywał pan Sergiej. - Od 2011 roku mieszkamy i pracujemy w Gdańsku. W ostatnich latach zrobiło się jednak trochę ciężej, ceny mocno poszły w górę... - kontynuował rozmowę.

Do pracy spieszyła się też pani Anna. Drożdżówkę wzięła dla siebie i dla męża.

- W wyborach oczywiście brałam udział. Bardzo ucieszyła mnie tak wysoka frekwencja. Cieszę się, że się "budzimy". Wierzę, że będziemy coraz liczniej chodzić na wybory i coraz bardziej będziemy świadomi tego, że to jednak od nas zależy i nie można zostawiać innym naszych decyzji - zaznaczała pani Anna.

Pan Maciej Obuchowski, mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego, także zmierzał do pracy.

- Tegoroczna frekwencja nie zaskoczyła mnie specjalnie, wiedziałem, że zagłosuje dużo osób. O tych wyborach dużo więcej się mówiło, niż o poprzednich, także w pracy o tym rozmawiano. Było zdecydowanie większe zainteresowanie. A dzisiejsza akcja? Bardzo przyjemna! Ciepła kawka w drodze do pracy, naprawdę dobry pomysł - stwierdził pan Maciej.

Zaskoczona akcją była też pani Teresa Małek.

- Ja przyjeżdżam tu specjalnie z Sopotu - do kościoła, na modlitwę. A ten poczęstunek to bardzo przyjemny, naprawdę - zapewniała seniorka.

 

Pamiątkowe zdjęcie, z udziałem niemal wszystkich osób częstujących w środę przechodniów, zrobiła radna Gdańska Katarzyna Czerniewska
Pamiątkowe zdjęcie, z udziałem niemal wszystkich osób częstujących w środę przechodniów, zrobiła radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zapleczem organizacyjnym, w tym dostarczeniem ciastek i kawy w wyznaczone miejsce, a także zapewnieniem pracowników (nalewających m.in. kawę do ekologicznych kubków - red.), zajmuje się Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, prowadząca na co dzień m.in. Domy Dla Dzieci. Piotra Wróblewskiego z GFIS spotkała w środowy poranek niespodzianka.

- Jako firma społeczna otrzymaliśmy takie zlecenie. Stojąc tutaj dziś, jako pracownik fundacji, i angażując się w częstowanie przechodniów, podeszła do mnie jedna z moich wychowanek z Domu Dla Dzieci, który prowadzimy. Ucieszyła się, że mnie zobaczyła, a widząc, że rozdaję kawę, stwierdziła, że też chce to robić. No więc dałem jej tacę z kubkami, a ona "biega" z nią i częstuje przechodniów - opowiada Piotr Wróblewski. - Cieszę się, że chciała tak pięknie się zaangażować. To taka prawdziwa postawa obywatelska, uczenia się demokracji, ale i angażowania się w fajne rzeczy. Ma jeszcze dobrą godzinę do szkoły, więc stwierdziła, że nie chce tam na razie jechać, woli tutaj spędzić ten czas. Przy okazji doprosiła dwie koleżanki ze szkoły do współpracy, one także z uśmiechem rozdają kawę i drożdżówki.

Poczęstunek organizowany będzie jeszcze przez dwa dni, w godz. 7 - 8.

  • czwartek, 24 października - zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak częstować będzie przechodniów przy budynku Dworca PKP Wrzeszcz 

  • piątek, 25 października - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski obecny będzie przy pętli tramwajowej Świętokrzyska 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze