PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W PoCoTo uszyjesz bluzkę i naprawisz rower

W PoCoTo uszyjesz bluzkę i naprawisz rower
W środku pachnie drewnem, widać artystyczny nieład i sporo narzędzi stolarskich. Od marca tego roku, na poddaszu ceglanego budynku przy ulicy Słowackiego 1, funkcjonuje warsztat PoCoTo. Powstał z inicjatywy studentów Politechniki Gdańskiej, członków Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów, i jest dostępny dla wszystkich.


Można tu naprawić rower, odrestaurować stół lub zszyć rozprute spodenki. Nie musimy martwić się o narzędzia, wszystko jest na miejscu. Warsztat  czynny jest codziennie w godzinach 10-16, ale jeśli trzeba, zostanie otwarty wcześniej albo zamknięty później, bo godziny są często dostosowywane do potrzeb użytkowników. Wystarczy się umówić i można przyjść o wygodnej dla nas porze. Wynajęcie stanowiska kosztuje: 25 złotych za dzień, 100 złotych za tydzień, 250 złotych za miesiąc.

– PoCoTo ma być czymś więcej niż przestrzenią do wynajęcia. Warsztat ma być inkubatorem przedsiębiorczości – mówi Przemek Wróbel, który wymyślił warsztat PoCoTo. – Studenci czy młodzi projektanci nie mają czasem możliwości realizacji swoich pomysłów, które powstają na papierze czy w komputerze. Tutaj mają fizyczny kontakt z materiałem i narzędziami, a do tego jeszcze praktyczne wskazówki. Chciałbym, by zawiązywały się tu małe społeczności – dodaje student.

Ci, którym w duszy grają artystyczne takty, mogą skorzystać z weekendowych warsztatów.  Ostatnio pracownicy PoCoTo uczyli szycia.

– Uczymy szyć każdego, kto ma na to ochotę. To trochę zabawa, ale też i sposób, by uzewnętrznić się artystycznie i o to przede wszystkim nam chodzi. Nas uczyły szyć mamy i babcie, szkoda byłoby nie podzielić się tą wiedzą – mówi Magda Szymańska z PoCoTo. Podobne spotkanie odbędzie się 10 października, tyle że tematem zajęć będą robótki na drutach.  

W warsztacie odbywają się także projekcje filmowe czy wykłady. Jego działalność wsparła spółka Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.

– Spodobał nam się pomysł i chcieliśmy pomóc w utworzeniu miejsca wspólnej, kreatywnej pracy projektantów z Gdańska – wyjaśnia Anna Nawała, rzecznik GIWK. –  Bardzo cenimy sobie pomysły i pracę młodych gdańskich projektantów. To oni wymyślili dla nas wzór zdroju ulicznego w pasie nadmorskim czy fontannę na skwerze przy Wielkim Młynie. Warsztat PoCoTo ułatwia dostęp do kultury, designu, działań projektowych i plastycznych, zwiększając także świadomość mieszkańców w zakresie przemyślanego urządzania przestrzeni miejskiej.

Warsztat PoCoTo, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Słowackiego 1, tel. 796 986 801, e-mail warsztat@pocoto.eu

 

Przemek Wróbel, założyciel warsztatu PoCoTo, sam chętnie wyżywa się artystycznie przy maszynie do szycia.
Przemek Wróbel, założyciel warsztatu PoCoTo, sam chętnie wyżywa się artystycznie przy maszynie do szycia.
Dariusz Kwidziński

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze