• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańsku uczczono polskich żołnierzy walczących na froncie wschodnim

W Gdańsku uczczono polskich żołnierzy walczących na froncie wschodnim

W piątek, 12 października, przy pomniku „Tym, co za Polskość Gdańska” zorganizowano uroczystość upamiętniającą Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Froncie Wschodnim. Wzięli w niej udział m.in. kombatanci, uczniowie gdańskich szkół, przedstawiciele wojska oraz władz Gdańska.
12.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą bitwy pod Lenino
W Gdańsku odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą bitwy pod Lenino
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Uroczystość odbyła się w 75. rocznicę rozpoczęcia krwawej, dwudniowej bitwy pod Lenino. Batalia ta okazała się "chrztem bojowym" dla 1. Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki. Powstała w maju 1943 r. w Sielcach nad Oką w ZSRR Armia Zygmunta Berlinga rekrutowała Polaków ochotników, którzy byli deportowani w latach 1939-1941 w głąb Związku Radzieckiego, a od wiosny 1944 r. także mieszkańców polskich Kresów Wschodnich. Często mówi się o uczestnikach utworzonych wówczas sił zbrojnych jako o tych, którzy "nie zdążyli do Armii Andersa". Wojsko Polskie walczące na froncie wschodnim wniosło znaczący wkład w polski czyn zbrojny.

Niestety bilans stoczonej pod Lenino bitwy okazał się bardzo tragiczny dla polskiej jednostki. W czasie walk I Dywizja wraz z jednostkami wsparcia straciła aż 510 osób, czyli 25% składu osobowego i musiała zostać wycofana z frontu. Ponad 1,7 tys. zostało rannych, a ponad 700 trafiło do niemieckiej niewoli.

W ramach uroczystości odegrano hymn państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, odmówiono modlitwę, a także złożono wieńce i kwiaty u stóp pomnika. Okoliczną mowę wygłosił zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk oraz por. Henryk Bajduszewski, przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?