Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Viva Oliva! Rodzinne świętowanie w gdańskiej dzielnicy

W sobotę, 11 czerwca, już po raz piąty Oliwa obchodzić będzie swoje święto. Jak co roku z tej okazji nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców i turystów. Ulicami dzielnicy przejdzie kolorowy korowód, zagrają muzyczne gwiazdy, a na wielki finał… ognista niespodzianka. Będą chwilowe zmiany w komunikacji miejskiej.

Viva Oliva! Rodzinne świętowanie w gdańskiej dzielnicy
A
A
data publikacji: 10 czerwca 2016 r.

Święto Oliwy 2015
Święto Oliwy 2015
Anna Maria Biniecka

- Organizowane przez nas od pięciu lat Viva Oliva! to święto gdańskiej dzielnicy nie tylko dla mieszkańców, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Impreza jest wielowątkowa, trwa od przedpołudnia do późnego wieczora - mówi Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska.

Otwarcie imprezy, które nastąpi o godz. 11.30 oraz większość atrakcji odbywać się będzie na Placu Inwalidów Wojennych. W centralnym miejscu dzielnicy stanie scena, na której przez cały dzień będą się odbywały występy, prezentacje i koncerty. Wystąpi m.in. zespół Standard Acoustic, wykonujący znane polskie i zagraniczne przeboje oraz Mitra, gdyńska grupa grająca fusion-rock z domieszką bałkańskiego folku.

Przez cały dzień trwania imprezy w 50. namiotach będą działać stoiska partnerów imprezy, a w nich warsztaty, konsultacje i pokazy dla dzieci i dla dorosłych. To jednak nie koniec atrakcji.
 

Jednym z elementów imprezy jest pochód ulicami dzielnicy
Jednym z elementów imprezy jest pochód ulicami dzielnicy
Anna Maria Biniecka

- Od godziny 12 zapraszamy na plener malarski, podczas którego będzie można oglądać przy pracy aż sześćdziesięciu malarzy, tworzących na żywo. A już o godinie. 15 zapraszamy, jak co roku, na nasz spektakularny, barwny korowód z chorągiewkami i transparentami, który ruszy ulicami Oliwy. Co ciekawe, z każdą edycją święta korowód rozrasta się. W tym roku weźmie w nim udział kilkaset osób. Będzie kilka grup szkolnych, dziecięco-młodzieżowych, ale każdy może się włączyć, każdy, kto kocha Oliwę, kto chciałby okazać swoje przywiązanie, a może nawet zachwyt nad tą dzielnicą - dodaje Świtała.

Barwny pochód wyruszy z Placu Inwalidów Wojennych i przejdzie ulicami Opata J. Rybińskiego - Grunwaldzką - Kaprów - Wita Stwosza, by powrócić na Plac Inwalidów Wojennych i zakończyć na ulicy Opata J. Rybińskiego.

Tam korowód zakończy się wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia przed wejściem do Parku Oliwskiego. Fotografię pod hasłem „Oliwa z uśmiechem!” wykonają Maciej Kosycarz i Paweł Wyszomirski, a pozować może każdy, nawet jeśli nie brał udziału w korowodzie. Wystarczy o godz. 15.30 pojawić się na oliwskim parkingu przy ulicy Opata J. Rybińskiego. Zdjęcie trafi na stronę Fundacji Wspólnota Gdańska i strony partnerów wydarzenia.
 

Podczas święta Oliwy nie zabraknie też dobrego jedzenia
Podczas święta Oliwy nie zabraknie też dobrego jedzenia
Anna Maria Biniecka

Tegoroczna, piąta edycja święta będzie wyjątkowa, ponieważ wiąże się z początkiem obchodów jubileuszu 90-lecia przyłączenia Oliwy do Gdańska.

- Będziemy rozdawać chorągiewki i naklejki nawiązujące do tej rocznicy. Chcemy uczcić ją w sposób szczególny, dlatego w Parku Oliwskim, za ogrodem japońskim, przez cały dzień zaprzyjaźniony z nami artysta Maciej Stranz będzie usypywał z kolorowego piasku mandalę o średnicy siedmiu metrów. Co ważne, każdy będzie mógł się przyłączyć i przyczynić się do jej powstawania. Wzór będzie nawiązywał do najstarszego historycznie herbu dzielnicy Oliwa, czyli drzewa oliwnego - mówi Świtała.

Święto dzielnicy, jak co roku, zakończy efektowny pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Infected Fireshow.
 

Będą także ogniowe pokazy
Będą także ogniowe pokazy
Anna Maria Biniecka

Program:

Sobota 11 czerwca 2016 r. - 11.30-22, Plac Inwalidów Wojennych / ul. Opata Jacka Rybińskiego / Park Oliwski, Gdańsk Oliwa

 • godz. 11.30 - Otwarcie imprezy - Plac Inwalidów Wojennych;
 • godz. 11.45-14.45 - prezentacje placówek edukacyjnych na scenie - Plac Inwalidów Wojennych;
 • godz. 10-18 - Oliwska Mandala - teren Korporacji Doraco, za ogrodem japońskim;
 • godz. 12-18 - plener malarski z udziałem kilkudziesięciu artystów - Park Oliwski/Opata J. Rybińskiego;
 • godz. 12-18 - prezentacje partnerów na stoiskach - Plac Inwalidów Wojennych;
 • godz. 15-16 - Korowód Oliwski (Plac Inwalidów Wojennych - Opata J. Rybińskiego - Grunwaldzka - Kaprów - Wita Stwosza - Plac Inwalidów Wojennych - Opata J. Rybińskiego);
 • godz. 15-16 - Zdjęcia „Oliwa z uśmiechem” - Opata J. Rybińskiego - wspólne zdjęcia uczestników korowodu i wszystkich sympatyków Oliwy.
 • godz. 16-17.30 - potańcówka z zespołem Standard Acoustic;
 • godz. 16.30-17.30 - Wspólne gotowanie z Drzewkiem Szczęścia - warsztaty kulinarne dla najmłodszych: „Jak przygotować włoską pizzę?”;
 • godz. 17.30 - Uwolnij Marzenia - happening z dużymi balonami wypełnionymi helem;
 • godz. 18-19.30 - koncert Opera - Mity i Legendy;
 • godz. 20-21.30 - koncert zespołu Mitra;
 • godz. 21.40-22 - pokaz tańca z ogniem Infected Fireshow.

Imprezy towarzyszące

 • godz. 10-13 - Panel edukacyjny „Profilaktyka i leczenie nowotworów jelita grubego” w ramach akcji społeczność lokalna - 7 Szpital Marynarki Wojennej, Gdańsk Oliwa, ul. Polanki 117, II p. sala konferencyjna;
 • godz. 11-13 - Warsztaty Oliwne - warsztaty z sensoplastyki dla dzieci z rodzicami. To niecodzienne techniki plastyczne z wykorzystaniem ekologicznych, biodegradowalnych materiałów - Little Harvard Przedszkole Niepubliczne (Gdańsk Przymorze, ul. Lęborska 3B);
 • godz. 15 - Otwarty turniej piłkarski dla wszystkich chętnych drużyn z Oliwy, kategoria open roczniki 1999 i starsi - boisko przy szkole Fregata, ul. Kanapariusza. Zapisy są już zamknięte, ale można przyjść pokibicować.


Anna Maria Biniecka

Zmiany w komunikacji miejskiej 

W związku z organizowanym Świętem Dzielnicy Oliwa „Viva Oliva”, w sobotę, 11 czerwca, w godzinach 15.00-16.30 zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacja ruchu.

Ul. Opata Jacka Rybińskiego zostanie wyłączona z ruchu, na odcinku od ul. Stary Rynek Oliwski do al. Grunwaldzkiej będzie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, skutkująca zmianami w komunikacji autobusowej.

Linia 117:

 • W kierunku pętli Jelitkowo Kapliczna od przystanku “Smolna (n/ż)” [4040] do przystanku “Droszyńskiego” [1532] autobusy tej linii zostaną skierowane na trasę objazdową przez al. Grunwaldzką i ul. Piastowską, tj. z pominięciem ul. Czyżewskiego, Stary Rynek Oliwski i ul. Opata Jacka Rybińskiego.
 • Na trasie objazdu będą obowiązywały przystanki linii 122 “Nadwodna” [1669] i “Górskiego” [1667]. W ciągu ul. Piastowskiej, tuż za skrzyżowaniem z al. Grunwaldzką, zostanie zorganizowany przystanek tymczasowy “Hołdu Pruskiego” [9855].
 • Trasa i przystanki w kierunku Sopotu nie ulegnie zmianie.

Linie 169, 171, 179 i 622:

 • W kierunku pętli tramwajowej w Oliwie (autobusy linii 169 od przystanku „Rynarzewo (n/ż)” [1508], autobusy linii 171, 179 i 622 od przystanku „Spacerowa (n/ż)” [1506]) zostaną skierowane na trasę objazdową przez ul. Opacką, Czyżewskiego i al. Grunwaldzką, z pominięciem ulic: Stary Rynek Oliwski i Opata Jacka Rybińskiego.
 • Zamiast przystanku “Cystersów” [1504] i “Oliwa Pętla Tramwajowa” [1534 ] będzie obowiązywać obsługa tymczasowego przystanku “Cm. Oliwski” w ciągu ul. Czyżewskiego w kierunku Sopotu, na wysokości stałego przystanku “Cm. Oliwski” [1536] w kierunku Oliwy oraz przystanek końcowy „Oliwa Pętla Tramwajowa” [1779] (jak linia 122 w kierunku Portu Lotniczego).
 • Pozostałe przystanki na trasie objazdu nie będą obsługiwane przez te linie. Trasy i przystanki w kierunku przeciwnym nie ulegną zmianie.

Rozkłady jazdy linii 117, 169, 171, 179 i 622 nie ulegną zmianie.

Ruch tramwajowy będzie funkcjonował bez zmian.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora