Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uśmiech i dobroć. Poznaliśmy Najlepszą Opiekunkę Środowiskową i Najlepszą Asystentkę Osoby Niepełnosprawnej

- Największą radością jest dla mnie uśmiech podopiecznego i podziękowanie. Nigdy nie oczekiwałam niczego innego - mówi Kamila Wojciechowska, Najlepszy Opiekun Środowiskowy 2016 roku. Konkurs zorganizowała Gdańska Spółdzielnia Socjalna.

Uśmiech i dobroć. Poznaliśmy Najlepszą Opiekunkę Środowiskową i Najlepszą Asystentkę Osoby Niepełnosprawnej
A
A
data publikacji: 03 lutego 2017 r.

Najlepsi opiekunowie i asystenci w konkursie Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej
Najlepsi opiekunowie i asystenci w konkursie Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czasami zdarza się tak, że nawet z pozoru proste czynności jak ubranie się, dbanie o higienę, nie mówiąc już o gospodarowaniu własnym budżetem czy zapisanie się do lekarza sprawiają nam trudność nie do pokonania. I wtedy potrzebna jest pomoc drugiego człowieka. Ale co zrobić, gdy jesteśmy nie tylko starzy i schorowani, ale też samotni? Takim właśnie osobom, podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, pomagają pracownice i pracownicy Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.

Czwartek, 2 lutego był ich dniem. W Domu Technika NOT w Gdańsku, najlepszym spośród nich, wręczono nagrody. Kamila Wojciechowska otrzymała tytuł Najlepszego Opiekuna Środowiskowego 2016 roku, wyróżnienie trafiło do rąk Natalii Kloskowskiej, Alicji Domerackiej i Joanny Pałasz. Krystynę Kapustę uznano Najlepszym Asystentem Osoby Niepełnosprawnej 2016 roku. W tej kategorii wyróżniono też Jacka Jaszewskiego.
 

Tylko uśmiech

Kamila Wojciechowska jest dyplomowaną pielęgniarką. Przepracowała w służbie zdrowia 20 lat, ale kiedy urodziła dziecko, musiała zostać na urlopie wychowawczym.

Kiedy tak chodziłam z dzieckiem do lekarzy, do przychodni, zauważałam różne mankamenty naszej służby zdrowia - mówi pani Kamila. - Również jako pielęgniarka, kiedy byłam na tzw. pierwszym froncie widziałam, że nie wszystko działa tak, jak powinno. I doszłam do wniosku, że chodząc do chorych ludzi dam z siebie więcej, niż pracując w gabinecie zabiegowym czy szpitalu. Pani Kamila wykonuje zawód opiekuna środowiskowego od 13 lat.
 

Kamila Wojciechowska otrzymała tytuł Najlepszego Opiekuna Środowiskowego 2016 r.
Kamila Wojciechowska otrzymała tytuł Najlepszego Opiekuna Środowiskowego 2016 r.
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Największą radością jest dla mnie uśmiech podopiecznego i podziękowanie. Nigdy nie oczekiwałam niczego innego. Wystarczy mi: „Pani Kamilo, dziękuję”. Chociaż praca opiekuna wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym. Zawsze mówiłam, że doprowadzę chorego do końca. Jesteśmy częścią ich życia. Czasami jest bardzo ciężko. Nie wiem, skąd biorę siłę. Powiem tak, kiedy wstaję rano mówię: „Boże, daj mi siłę, bym mogła czynić dobro” i... tak wychodzę z domu.
 

Największy problem samotność

Najlepszy asystent osoby niepełnosprawnej 2016 - Krystyna Kapusta jest z zawodu inżynierem technologii mięsa. Jak to się stało, że dziś pomaga zagrożonym wykluczeniem?

- Przeszłam na emeryturę, byłam jedynaczką i osobą samotną, rodzice rozchorowali się i musiałam się nimi zaopiekować. Wybrałam taką drogę i mam z tego satysfakcję.

Pani Krystyna uważa, że jej nowy zawód wymaga empatii, trzeba kochać ludzi i starać się ich zrozumieć. Nie czynności pielęgnacyjne, ale ciepło jest najważniejsze. Z reguły są to osoby samotne, dzieci gdzieś z boku, wolą dać pieniądze. Dużo w tej dziedzinie trzeba by jeszcze inaczej zorganizować, brakuje nam wciąż rozwiązań systemowych.
 

Kreatywni w pomaganiu

Gdańska Spółdzielnia Socjalna, organizator konkursu, jest najstarszą spółdzielnią socjalną w Gdańsu, funkcjonuje od połowy 2011 roku. Wspiera też osoby, które mają trudności w odnalezieniu się na otwartym rynku pracy, w szczególności osoby z obszaru wykluczenia społecznego. W ubiegłym roku ponad 150 opiekunek GSS udzieliło wsparcia ponad 650 gdańskim rodzinom, a 26 asystentów osoby niepełnosprawnej pomogło 38 gdańszczanom m.in. mającym kłopoty z poruszaniem się, starszym, z dysfunkcjami. Ale to niejedyne ich działania.

Nasi pracownicy są kreatywni i chcą pomagać na co dzień gdańszczanom, dobrym przykładem może być Gdańska Biblioteka Mobilna, która ruszyła w połowie stycznia. Bezpłatnie dowozimy książki do osób, które nie opuszczają swojego miejsca zamieszkania – mówi Katarzyna Littwin, dyrektor GSS. Gdańska Spółdzielnia Socjalna otrzymała w 2016 roku Złoty Laur Jakości w kategorii mała organizacja w konkursie o Pomorską Nagrodę Jakości. -
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora