PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uczniowie szkół w Gdańsku i Pucku nagrywają płytę. Kup i wesprzyj podopiecznych Centrum Pomocy Dzieciom

Uczniowie szkół w Gdańsku i Pucku nagrywają płytę. Kup i wesprzyj podopiecznych Centrum Pomocy Dzieciom
Już po raz dziewiąty dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Pucku i Gdańsku nagrają płytę z kolędami i bajką. Płyta - w ramach projektu “Fala dobra” zainicjowanego m.in przez księdza Jana Kaczkowskiego - trafi do każdego, kto przekaże datek do puszek znajdujących się w placówkach prowadzonych przez organizację Pozytywne Inicjatywy. Zebrane pieniądze wesprą podopiecznych Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku.
J&H Kaczkowscy02dobzi
W tegorocznej edycji "Fali dobra" w nagrywaniu płyty z kolędami i bajką udział wezmą rodzice księdza Jana Kaczkowskiego - Helena i Józef 
Mat. prasowe Pozytywne Inicjatywy

 

Kolędy, które znajdą się na płycie, nagrają uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Kaczkowskiego w Pucku, Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego na gdańskich Kokoszkach i innych szkół i przedszkoli prowadzonych przez organizację Pozytywne Inicjatywy. 

Pomysłodawcy “Fali Dobra” to Arkadiusz Gawrych, prezes Pozytywnych Inicjatyw i ks. Jan Kaczkowski, którzy razem “budowali” hospicjum w Pucku. Celem projektu, który ruszył w 2011 roku, jest niesienie pomocy innym przez dzieci i młodzież uczące się w placówkach prowadzonych przez organizację. Co roku w okresie przed świętami Bożego Narodzenia powstaje charytatywna płyta z nagraniami kolęd i bajki. W jej przygotowanie obok wychowanków włączają się goście z różnych środowisk: kultury, sztuki, życia społecznego. 

Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest każdego roku na określony cel, np. wsparcie dzieci osieroconych w Puckim Hospicjum, badania przesiewowe USG dla dzieci czy wsparcie dożywiania dzieci w ramach programu "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej. 

- Księdzu Janowi Kaczkowskiemu bardzo zależało na tym, by ludzie wzajemnie się szanowali, komunikowali z szacunkiem, a nasze wzajemne relacje były wolne od przemocy - tłumaczy Piotr Szeląg, wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw. - Mają tego świadomość uczniowie naszej szkoły noszącej jego imię i Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, ale też innych naszych placówek. Z tego względu postanowili oni pomóc rówieśnikom, którzy doświadczają różnego rodzaju agresji i przemocy. Do tego przedsięwzięcia zapraszają osoby, którym ta idea jest szczególnie bliska: rodziców ks. Jana, Magdalenę Adamowicz posłankę do Parlamentu Europejskiego, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni i profesjonalnych artystów śpiewaków. 

Pieniądze, które w tym roku uda się zebrać w ramach projektu "Fala dobra", trafią do Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. CPD to jedna z pięciu takich placówek w Polsce, w której dzieci doświadczające różnych form przemocy i wykorzystywania, otrzymują specjalistyczną i kompleksową pomoc pod jednym dachem. Mogą tam bezpiecznie przejść wszystkie niezbędne procedury prawne i sądowe, skorzystać z pomocy psychologów doświadczonych w pracy z dziecięcą traumą i innych wykwalifikowanych specjalistów.

- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ma 28-letnie doświadczenie w pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy lub wykorzystywania - mówi Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Skrzywdzone dziecko, które nie dostanie odpowiedniego wsparcia, często przez całe życie boryka się z konsekwencjami przeżytej traumy. Niedawno, bo 1 października, świętowaliśmy rozpoczęcie działalności Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku. Projekt „Fala Dobra” jest piękną inicjatywą, która pokazuje nam, jak wiele osób chce wspierać działalność Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku. Przemoc to poważny problem, na który nie może być zgody

Krzysztof Sarzała, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku cieszy się, że każda kwota przekazana w ramach zbiórki pomoże rozpocząć diagnozę psychologiczną dziecka. 

 

cpd_uphagena-003_798x533
Otwarte w październiku 2019 roku Centrum Pomocy dzieciom w Gdańsku to przyjazne i kameralne miejsce dla dzieci doświadczających przemocy 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Cieszymy się, że środki zebrane z tegorocznej akcji „Fala Dobra” wesprą podopiecznych Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku - mówi Krzysztof Sarzała. - Dla nas, zespołu CPD, bardzo poruszające jest, że w projekcie biorą udział dzieci i młodzież, rówieśnicy naszych podopiecznych. Dziękujemy im za to i wszystkim, którzy dołączą do zbiórki. 

Sugerowany datek za płytę w formie kartki bożonarodzeniowej to 20 złotych. Puszki znajdują się w placówkach Pozytywnych Inicjatyw, kiedy płyta będzie gotowa, także tam będzie można ją odebrać lub kupić w internetowym serwisie www.charytatywni.allegro.pl i na stronie Fali Dobra.

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą:

  • Józef i Helena Kaczkowscy, rodzice ks. Jana Kaczkowskiego
  • Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego
  • Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
  • Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu
  • Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni
  • Prof. Leszek Skrla, śpiewak operowy
  • Katarzyna Chudzik -Bazydło, śpiewaczka
  • Agata Dukalska, piosenkarka
  • Marcelina Wachowiak, wokalistka

 

Czytaj także: Centrum Pomocy Dzieciom rozpoczyna działalność. Pomoc świadczona będzie bezpłatnie

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl