PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otworzyli swoje serca i swoje domy - podziękowano rodzicom zastępczym za ich trud i zaangażowanie. WIDEO i ZDJĘCIA

Otworzyli swoje serca i swoje domy - podziękowano rodzicom zastępczym za ich trud i zaangażowanie. WIDEO i ZDJĘCIA
W dniach 22-29 maja w Gdańsku trwał Tydzień rodziny, podczas którego odbywały się spotkania i rozmowy ze specjalistami i pracownikami socjalnymi. W sobotę, 29 maja, podziękowano rodzicom zastępczym z 10-letnim i dłuższym stażem opieki nad dziećmi. - To co robicie jest nie do wycenienia. Dajecie dzieciom: przyszłość, bezpieczeństwo i miłość - mówiła Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor MOPR.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podziękowania otrzymali rodzice zastępczy z 10-letnim i dłuższym stażem. Uroczystość miała miejsce w budynku Wozowni Artyleryjskiej na terenie Góry Gradowej
Podziękowania otrzymali rodzice zastępczy z 10-letnim i dłuższym stażem. Uroczystość miała miejsce w budynku Wozowni Artyleryjskiej na terenie Góry Gradowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Tydzień rodziny to kampania skierowana przede wszystkim do rodziców. Od poniedziałku do piątku (24-28 maja) na www.gdansk.pl prowadzone były rozmowy z rodzicami, specjalistami, pracownikami Gdańskiego Centrum Świadczeń. Każdego dnia omawiano inne zagadnienie.


Podsumowaniem tegorocznego Tygodnia rodziny w Gdańsku było spotkanie w budynku Wozowni Artyleryjskiej na terenie Góry Gradowej. W sobotę, 29 maja - w przeddzień Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, obchodzonego 30 maja - podziękowano gdańskim rodzicom zastępczym z 10-letnim i dłuższym stażem opieki nad dziećmi. 

To uhonorowanie ich zaangażowania i pasji w pracę i wychowanie gdańskich dzieci, objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Podziękowania wręczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Ileś lat temu zdecydowaliście się otworzyć swoje serca, swoje domy dla dzieci, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji  - Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zwróciła się bezpośrednio do obecnych na spotkaniu rodziców zastępczych. - Chcemy Państwu podziękować, co prawda trudno dziękować wyrazami, trudno dziękować słowami, trudno dziękować prezentami, bo to co Państwo robicie jest nie do wycenienia. To co dajecie dzieciom: przyszłość bezpieczeństwo i miłość, to elementy, których nikt nie jest wstanie przełożyć na wartość materialną.

- To wielki zaszczyt spotkać się z osobami o tak niezwykłych właściwościach, jak wy. Przygotowaliście swoje serca, zreorganizowaliście swoje życie po to, żeby dzieci i młodzież, które nie mogą zobaczyć wszystkich perspektyw, które daje nasze miasto, nasz kraj, by mogły je zobaczyć - mówiła Monika Chabior. - Myślę, że to wasze bycie rodzinami zastępczymi jest pokazaniem całego świata osobom, które normalnie nie mogłyby go zobaczyć z uwagi na trudną sytuacją, w której się znalazły w dzieciństwie.


Uhonorowani zostali:

Jadwiga i Bogdan Tkacz - 16 lat prowadzą pogotowie rodzinne

Joanna i Henryk Licznerscy - 13 lat prowadzą rodzinę zastępczą

Żaneta i Cezary Michalscy - 12 lat prowadzą rodzinę zastępczą

Marzena i Adam Kowalik - 11 lat prowadzą rodzinę zastępczą

Aleksandra i Andrzej Baran - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej

Wiesława i Wojciech Buksińscy - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej

Mirella i Arkadiusz Gosz - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej

Marzena Kowalska - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej

Katarzyna i Rafał Kuczkowscy - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej

Irena i Mariusz Malek-Podjascy - 10 lat prowadzenia rodziny zastępczej

 

ZOBACZ CAŁĄ UROCZYSTOŚĆ

 

Stwórz zastępczą rodzinę, spełnij się życiowo i zawodowo

Obecnie w 356 rodzinach zastępczych (w tym 32 to rodziny zawodowe) oraz w 15 rodzinnych domach dziecka przebywa blisko 600 gdańskich dzieci. Mają tam dobrą opiekę, szacunek i miłość. Opiekunowie zastępczy tworzą dzieciom rodzinne warunki życia. Dbają o wszelkie dziecięce potrzeby: od bytowych po edukacyjne, emocjonalne i społeczne. Najmłodsi, z różnych przyczyn, nie mogą bowiem liczyć na opiekę biologicznych rodziców.

Gdański MOPR zachęca osoby empatyczne i otwarte na potrzeby innych do współpracy i założenia rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. To ciężka i odpowiedzialna praca, która może się stać sposobem na zawodowe i życiowe spełnienie. Przypomnijmy, że mogą je tworzyć małżonkowie lub osoba, którzy m.in.:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
  • nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej,
  • nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
  • są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem,
  • zapewniają warunki umożliwiające zaspokojenie indywidualnych potrzeb dziecka

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ze specjalistami Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ul. Leczkowa 1 A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 68 lub końcówki 77/78 (w godzinach pracy Ośrodka).

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl