PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tunel okazał się hitem! 35 tysięcy samochodów na dobę

Tunel okazał się hitem! 35 tysięcy samochodów na dobę
Pierwsze dni funkcjonowania tunelu pod Martwą Wisłą potwierdzają jak bardzo był on potrzebny miastu. W ciągu pierwszej doby funkcjonowania tunelu, przejechało nim ok. 35 tysięcy pojazdów. Przez cały poniedziałek ruch był nieco mniej intensywny, ale i tak znaczny: ponad 20 tys. aut.

Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

- Pierwszego dnia pracy obiektu obserwowaliśmy przede wszystkim ruch "turystyczny". Ewidentnie odbywało się zwiedzanie obiektu - mówi Michał Adamkiewicz, szef Centrum Zarządzania Tunelem. - Byli nie tylko gdańszczanie. W kamerach nadzorujących tunel widać było tablice rejestracyjne z Gdyni, Wejherowa, Nowego Dworu Gdańskiego, czy też Kościerzyny. Nieprzerwany strumień samochodów widać było w tunelowych kamerach już od 10.00, kiedy to oficjalnie uruchomiono obiekt, zelżał dopiero około godziny 22.

- Pierwsze 24 godziny pracy tunelu, to ponad 20 tysięcy pojazdów, które skorzystały z nowego obiektu, ale też 20 prób złamania przepisów obowiązujących w tego typu budowlach - dodaje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.


Piesi, rowerzyści, a nawet kot

Chodzi o 16 pieszych, którzy próbowali wejść do tunelu i 4 rowerzystów, którzy też próbowali się tam dostać mimo obowiązującego zakazu. Obsługa Centrum Zarządzania zawróciła pieszych. Wszyscy - bez wyjątku - zachowali się karnie, potem przepraszali i tłumaczyli się niewiedzą w kwestii przepisów ruchu drogowego.

- W przypadku rowerzystów, sprawy wyglądały nieco inaczej - dodaje dyr. Kotłowski. – Natychmiast uruchomione zostały komunikaty głosowe, a wiadomość o rowerzystach łamiących zakaz wjazdu do tunelu została przekazana policji.

W ciągu pierwszej doby tunel pokonało blisko 35 tysięcy pojazdów, druga doba, to ruch na poziomie co najmniej 20 tysięcy. Dziś – tunelem przejeżdża ok 1-1,5 tysiąca pojazdów na godzinę.

- Dziś rano do tunelu próbował wejść… kot - dodaje Adamkiewicz. - Na szczęście zwierzę zostało zauważone już na dojściu do obiektu, udało się je skutecznie przepłoszyć. Gdyby taka operacja się nie udała, trzeba byłoby natychmiast zamknąć ruch w tej nitce tunelu i wypłoszyć zwierzę. Taka jest procedura, przygotowana na wypadek pojawienia się w tunelu np. dzika czy sarny, ale psów czy kotów również dotyczy. Zwierzę w tunelu, to bardzo realne zagrożenie.


Zamknięty raz w tygodniu

Zgodnie z wymogami technicznymi i przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi dla tego typu budowli, tunel będzie poddawany cotygodniowym konserwacjom wszystkich urządzeń, w tym również czasie gruntownie sprzątany.

Będzie się to wiązało z koniecznością zamknięcia obiektu. Żeby było to jak najmniej uciążliwe dla korzystających z tunelu, zamknięcie dostępu będzie miało miejsce raz w tygodniu, w nocy z soboty na niedzielę, w godzinach 22.00-6.00. W tym czasie ruch odbywać się będzie starymi trasami (jak przed otwarciem tunelu) a ograniczenie tonażowe (24 t) nie będzie obowiązywać na wybranych trasach (al. Armii Krajowej i ul. Elbląska).


Katarzyna KaczmarekUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze
Katarzyna KaczmarekUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze