• Start
  • Wiadomości
  • Trybunał w Strasburgu: ekshumacja Arama Rybickiego to było bezprawie

Trybunał w Strasburgu: bezprawna ekshumacja Arama Rybickiego, wdowa ma rację

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, przeprowadzając ekshumację ofiar katastrofy smoleńskiej wbrew woli rodzin - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wdowy Małgorzata Rybicka i Ewa Solska otrzymają od państwa polskiego po 16 tys. euro zadośćuczynienia.
20.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu Rybickim. W tle policjanci odgradzający ją od grobu męża
Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu Rybickim. W tle policjanci odgradzający ją od grobu męża. Wyraz twarzy to wbrew pozorom nie uśmiech, ale konsternacja, że coś takiego w cywilizowanym kraju w ogóle może się dziać
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

W czwartek, 20 września, Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał decyzję w obu sprawach: uznał, że ekshumacje wbrew woli rodzin to naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Decyzją ETPC państwo polskie musi wypłacić po 16 tysięcy euro zadośćuczynienia Małgorzacie Rybickiej i Ewie Solskiej.

- Mam poczucie, że sprawiedliwości stało się zadość. Miałam nadzieję, że Trybunał przyzna nam rację, bo prawa człowieka zostały naruszone - skomentowała w TOK FM Małgorzata Rybicka. Dodała jednak, że na tym nie koniec. - Kolejna sprawa to jest pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy tę decyzję podjęli, którzy są odpowiedzialni za naszą krzywdę.

Protest przeciwko ekshumacji Arkadiusza Rybickiego na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku
Protest przeciwko ekshumacji Arkadiusza Rybickiego na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przypomnijmy: 14 maja tego roku, wbrew woli rodziny, na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku zgodnie z decyzją Prokuratury Krajowej odbyła się ekshumacja szczątek Arkadiusza „Arama” Rybickiego, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Wdowa Małgorzata Rybicka, podkreślała wtedy: - To barbarzyństwo. Powrócił czas ciemnej żałoby, powróciły czarne obrazy.

Ekshumacja zwłok Arkadiusza Rybickiego na gdańskim Srebrzysku. Rodzina kontra setki policjantów

Wcześniej Małgorzata Rybicka apelowała do pisowskich władz, by odstąpiły od ekshumacji szczątków jej męża. Ale to nic nie dało. - Próbowałyśmy w polskiej prokuraturze zatrzymać tę ekshumację. Powoływałyśmy się na argumenty prawne, moralne i religijne. Nikt nam nie pomógł, nawet hierarchia kościoła. I to jest mój wielki ból, bo jestem wierzącą katoliczką - mówiła wdowa.

Bezradna wobec obecnie rządzących, skierowała skargę na działania państwa polskiego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Podobnie postąpiła Ewa Solska, wdowa po Leszku Solskim, działaczu Rodzin Katyńskich, także zmarłym tragicznie w katastrofie smoleńskiej. W tym przypadku również doszło do ekshumacji wbrew woli rodziny - zaledwie dwa dni później, 16 maja.


Wcześniej w Polsce głośne protesty rodzin wywołały ekshumacje m.in. Jolanty Szymanek-Deresz, Joanny Agackiej-Indeckiej i Sebastiana Karpiniuka.

Wszystkie ekshumacje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej prowadzone są w związku ze śledztwem Prokuratury Krajowej w Warszawie. Prokuratura uznała, że wyjęcie zwłok jest niezbędne, aby ustalić, czy na pokładzie samolotu doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, łatwopalnych lub innego gwałtownego wyzwolenia energii. Biegli mają też wnioskować, czy w chwili zderzenia z ziemią samolot był w pozycji odwróconej.

W lutym tego roku w bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyła się ekshumacja zwłok marszałka Macieja Płażyńskiego. W 2017 roku przeprowadzono w sumie 57 ekshumacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a w 2018 roku zaplanowano 26 kolejnych. Ekshumacje rozpoczęły się od zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich.

TV

Bajpas kartuski działa