Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Trudne tematy. Gdańszczanin opublikował tom rozmów ze znanym duchownym

To książka dla tych, którzy wątpią. Stawiają pytania, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Po co celibat? Dlaczego cierpimy? Czym jest przeznaczenie? Dlaczego są wojny? Rozmowy z o. Józefem Puciłowskim przeprowadził gdańszczanin Ryszard Bongowski. Będzie można spotkać ich w komplecie już w tę sobotę, 2 grudnia, na spotkaniu autorskim w Ratuszu Staromiejskim na Korzennej. Początek - o godz. 18.

Trudne tematy. Gdańszczanin opublikował tom rozmów ze znanym duchownym
A
A
data publikacji: 01 grudnia 2017 r.

O. Józef Puciłowski w bieli i zieleni
O. Józef Puciłowski w bieli i zieleni
Materiały prasowe

Pełny tytuł książki brzmi: >>Józef Puciłowski OP „ALFABET” rozmawia Ryszard Bongowski<<.

Autorzy poruszają tematy ważne dla człowieka wierzącego, takie jak Biblia, Jan Paweł II, miłosierdzie, powołanie. Nie unikają także spraw kontrowersyjnych rozmawiając o pedofilii w Kościele, inkwizycji, rozwodach czy seksie.

- To nie jest podręcznik etyki, moralności i wiary Kościoła katolickiego - podkreśla Ryszard Bongowski. - Książka ma skłonić do dyskusji, zastanowienia się nad kondycją człowieka szukającego własnej drogi do Boga.

Ostatni, najobszerniejszy rozdział przedstawia niezwykłe losy o. Józefa Puciłowskiego, człowieka dwóch kultur, dwóch wyznań, który jako dojrzały mężczyzna zdecydował się porzucić życie świeckie i został zakonnikiem.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski przy ul. Korzennej 33/35, Sala Mieszczańska, w sobotę 2 grudnia o godz. 18-tej.

  • Józef Puciłowski OP – ur. w 1939 w Paks na Węgrzech. Pochodzi z polsko-węgierskiej rodziny kalwińskiej. Po przyjeździe do Polski, w wieku 9 lat, przeszedł na katolicyzm. Pracował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obronił doktorat z historii. W wieku 48 lat został wyświęcony na księdza i złożył śluby wieczyste w Zakonie Dominikanów w Krakowie. Po święceniach pracował w Gdańsku i Szczecinie. Był wikariuszem generalnym dominikanów na Węgrzech. Wykładał na Uniwersytecie Katolickim w Piliscsaba pod Budapesztem. Obecnie mieszka w Krakowie.
  • Ryszard Bongowski – był dziennikarzem „Gwiazdy Morza”, „Gazety Wyborczej”, Radia Plus, członkiem gdańskiego KIK-u. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. Autor cyklu audycji telewizyjnych „Między panem a plebanem”, nagranych wspólnie z o. Józefem Puciłowskim w latach 1996-98. Organizator koncertów „Przestrzeń Wolności” z udziałem Jean Michela Jarre’a, Davida Gilmoura i Roda Stewarda. Od 30 lat przyjaźni się z o. Józefem Puciłowskim.
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl