• Start
  • Wiadomości
  • Dobre wiadomości dla miłośników literatury: trójka znanych pisarzy w Gdańsku

Dobre wiadomości dla miłośników literatury: trójka znanych pisarzy w Gdańsku

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku pojawi się Janusz Leon Wiśniewski, który opowie o swojej przejmującej i najbardziej osobistej powieści „Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie”, a nieznane fakty z życia słynnej polskiej działaczki charytatywnej zdradzi Anna Bikont, autorka książki „Sendlerowa. W ukryciu”. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza natomiast na podróż w czasie z autorką głośnej „Duchologii polskiej” - Olgą Drendą.
03.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

'Duchologia polska' to wywołanie duchów przeszłości - autorka przypomina przedmioty i obyczaje panujące na przełomie lat 80. i 90., zastanawia się nad ich fenomenem, i bada, ile z nich pozostało we współczesnej Polsce

O Oldze Drendzie, dziennikarce, tłumaczce i badaczce kultury z Mikołowa zrobiło się głośno w 2016 roku, kiedy ukazała się jej książka zatytułowana „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie okresu transformacji”, będąca osobliwym powrotem do przeszłości, dającym ciekawe spojrzenie na trudny okres zmian ustrojowych w Polsce.

Autorka opisuje przełom lat 80. i 90. przez pryzmat przedmiotów z „duszą” - artefaktów czasu polskich przemian i obyczajów, takich jak fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo czy okładki książek. Sięga po kultowe dla żyjących w tamtym okresie Polaków rzeczy, w których widać przeobrażającą się rzeczywistość i zaczątki współistnienia dwóch, odmiennych kulturowo i estetycznie, porządków.

- Duchologia to kupowanie wątpliwie licencyjnej kasety magnetofonowej i akcesoriów z Żółwiami Ninja w sklepie z szyldem WPHW, a Marsa i Coli w sklepie ogólnospożywczym w kolorach gnilnych; podłączanie magnetowidu do telewizora Rubin. Dobra fotografia, dobre liternictwo, ponure realia, hurt detal, dobre chęci, osobliwe wydawnictwa, cudaczne okładki, życie w ciekawych czasach przełomu lat 80. i 90. - tłumaczy Olga Drenda.


Olga Drenda

W wyciągniętych przez nią z przeszłości przedmiotach i zwyczajach widać marzenia i aspiracje Polaków do doścignięcia nowoczesnego Zachodu. To wtedy obok istniejących do dziś barów mlecznych pojawiają się pierwsze fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy, m.in. prusakolepu, a ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Autorka przypomina wydającą się być zamierzchłą, a w rzeczywistości tak niedawną przeszłość polskich realiów, z antropologiczną dokładnością, bez popadania w nostalgię czy ironię, tworząc fascynujący, dokumentalny zapis polskiej codzienności okresu transformacji.

Spotkanie z autorką „Duchologii” odbędzie się w czwartek, 11 stycznia, 2018 r., w Instytucie Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40), w ramach cyklu „koLEKCJE” - zainicjowanego z myślą o osobach, których hobby to zamiłowanie do przedmiotów vintage i antyków. O fascynacji latami 80. i 90. i o kolekcjonowaniu „duchologicznych” rzeczy z Olgą Drendą porozmawia archeolog i kulturoznawczyni Kora Kowalska. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.


Anna Bikont ma na koncie m.in. współautorstwo biografii o Wisławie Szymborskiej. Jej najnowsza, napisana samodzielnie biografia, to hołd złożony Irenie Sendlerowej i innym kobietom bohatersko ratującym życie setek, a nawet tysięcy dzieci podczas okupacji

Dzień później trójmiejscy czytelnicy będą mieli trudny orzech do zgryzienia, czekają ich bowiem aż dwa spotkania z niezwykle ważnymi postaciami polskiej literatury.

Do Gdańska przyjedzie Anna Bikont, dziennikarka, reporterka i pisarka, autorka głośnej książki „My z Jedwabnego”, za którą otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize w kategorii esej - nagrodę literacką Parlamentu Europejskiego. Książka została przetłumaczona na kilka języków - wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award.

„Sendlerowa. W ukryciu” to jej najnowsza książka (premiera 25 października 2017 r.). Bikont opisuje w niej nie tylko losy na długi czas zapomnianej Ireny Sendlerowej - bohaterskiej społeczniczki, która w czasie okupacji uratowała życie 2,5 tysiąca żydowskich dzieci - ale i historie innych ratujących i tych ratowanych. To książka pod wieloma względami znakomita, wzruszająca, ale oparta wyłącznie na faktach, niełatwa, wydobywająca na światło dzienne historię dla wielu niewygodną, z której wyłania się przede wszystkim obraz kobiety, która za służbę innym poświęciła ogromną cenę.

Spotkanie z autorką „Sendlerowej” odbędzie się w piątek, 12 stycznia, 2018 r., w Bibliotece pod Żółwiem - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 111/113), w ramach cyklu „Biografie od nowa” - poświęconego autorom, którzy docierając do wcześniej niepublikowanych dokumentów próbują od nowa spojrzeć na znane biografie w nieznanych dotąd kontekstach. Początek spotkania o godz. 17.30, wstęp wolny.


Ceniony polski pisarz (a także naukowiec, o czym nie wszyscy wiedzą) Janusz Leon Wiśniewski na stałe mieszkał we Frankfurcie, ale niedawno przeprowadził się do Gdańska. To oznacza, że szans, by spotkać autora bestsellerowej 'Samotności w sieci', będzie więcej!

I teraz zła wiadomość - nieomal w tym samym czasie Filia Naukowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2) zaprasza na spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim, jednym z mistrzów współczesnej polskiej powieści obyczajowej, autorem m.in. bestselleru „Samotność w sieci”.

Tym razem pisarz opowie o swojej najnowszej, najbardziej przejmującej i osobistej powieści, zatytułowanej „Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie”, będącej, jak mówi „hołdem złożonym kobiecości i hymnem pochwalnym ku czci miłości, która bywa potężna jak śmierć”, w której fikcja miesza się z prawdą z życia autora.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 stycznia, 2018 r., o godz. 18. Wstęp wolny.

Zobacz też: 

Artbiografie 4: Pokaz filmu Beksińscy



TV

Bajpas kartuski działa