Tramwaje i autobusy. 5 dowodów na przygotowanie do zimy

Do akcji weszły m.in. czarownice do odśnieżania torów i przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu, autobusy tankowane specjalnym zimowym paliwem, które umożliwia pracę silników przy temperaturze do -30 st. C. - Nie są nam straszne ani mrozy, ani duże opady śniegu - zapewnia Alicja Mongird z gdańskiego ZKM.
21.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po pierwsze: czarownice

Przy minusowych temperaturach każdej nocy na tory wypuszczane są specjalne tramwaje - zwane przecierakami, które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu. Natomiast przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać tzw. „czarownice”, czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Po drugie: zimowe paliwo

W okresie zimowym, przy minusowych temperaturach, wszystkie autobusy gdańskiego ZKM tankowane są specjalnym zimowym paliwem, które umożliwia pracę silnika przy temperaturze do -30 st. C.

Po trzecie: “ciepły guzik”

Drzwi w tramwajach i autobusach ZKM w Gdańsku otwierają się tylko na przycisk  na życzenie pasażera. Motorniczowie i kierowcy nie otwierają wszystkich drzwi na raz, by ochronić pasażerów przed zimnem. Tzw. „ciepłe guziki” to przyciski umieszczone wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, tuż przy drzwiach.

Po czwarte: ogrzewanie pojazdów

Kierowcy i motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej +5 stopni. Dodatkowo każdy kierujący pojazdem może na prośbę pasażera włączyć ogrzewanie, jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi od +10 do +5 stopni.

Po piąte: nie marznij na przystanku

Dzięki specjalnej aplikacji www.mobile.zkm.pl (w razie kłopotów z uruchomieniem - kontaktować się z ZKM) zamiast nerwowego wypatrywania autobusów i tramwajów na przystankach, możemy wcześniej zobaczyć jaki jest rzeczywisty czas odjazdu. Możemy to sprawdzić dzięki trzem trybom wyszukiwania: według numeru przystanku, nazwy przystanku lub nazwy ulicy, na której znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Wyszukiwarka działa w językach polskim, niemieckim i angielskim.

- Warto skorzystać z uruchomionej przez ZKM internetowej wyszukiwarki połączeń www.info.zkm.pl - zachęca Alicja Mongird, rzeczniczka prasowa ZKM. -  Nie tylko zaplanujemy podróż, ale także „na żywo” zobaczymy na mapie, gdzie w danym momencie znajduje się nasz tramwaj czy autobus.

Na podstawie materiałów prasowych ZKM - oprac. KG.


TV

Pracownicy magistratu oddali krew