PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Top Talent. Rusza nabór do piłkarskiego programu dla dziewcząt. WIDEO i ZDJĘCIA

Top Talent. Rusza nabór do piłkarskiego programu dla dziewcząt. WIDEO i ZDJĘCIA
W czwartek, 4 lipca, na Stadionie Lekkoatletycznym przy Alei Grunwaldzkiej 244 odbyła się inauguracja dziewczęcej edycji piłkarskiego programu Top Talent. Program dedykowany jest dziewczynkom w wieku 11-14 lat, które już grają lub chciałby zacząć grać w piłkę nożną. Łowcy piłkarskich talentów pojawią się w gdańskich szkołach i klubach sportowych we wrześniu br.
Program Top Talent istnieje w Gdańsku od 2014 roku. Po pięciu latach zdecydowano, że do programu dedykowanego do tej pory wyłącznie chłopcom, warto zaprosić też dziewczęta
Program Top Talent istnieje w Gdańsku od 2014 roku. Po pięciu latach zdecydowano, że do programu dedykowanego do tej pory wyłącznie chłopcom, warto zaprosić też dziewczęta
Dominik Paszliński/gdansk/pl

 

Top Talent to wspólny projekt Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Istnieje od 2014 roku i od początku dedykowany był młodym piłkarzom. Teraz organizatorzy poszli o krok dalej i postanowili zaprosić do projektu dziewczęta. Jest to możliwe możliwe dzięki podpisanej 5 czerwca umowie między Urzędem Miejskim a Akademią Piłkarską LG. Umowa jest ważna do końca 2019 roku, a jej koszt to 71 tys. zł. Choć teoretycznie nabór do programu już trwa, tempa nabierze we wrześniu, bo właśnie wtedy łowcy talentów pojawią się w szkołach i klubach sportowych.

- Od września będziemy wybierać te dziewczęta, które są najbardziej predysponowane do uprawiania piłki nożnej i być może jeszcze nawet tego nie wiedzą – wyjaśnia Tomasz Bocheński, prezes zarządu operatora "Top Talent Dziewczęta".  - To jest istotne w tej odmianie piłki nożnej, że o ile chłopcy garną się do tego sportu dość licznie, to do dziewcząt trzeba dotrzeć. Trzeba pokazać im, że piłka nożna to jest także sport dla nich, że często wrodzone umiejętności które posiadają, jeszcze się nie ujawniły. A ujawnić się mają okazję podczas pierwszego kontaktu z piłką.

Młode adeptki piłki nożnej trafią pod skrzydła terenrów pracujących w ramach programu. Z pomocą przy wyborze utalentowanych dziewcząt przyjdzie także dr Bartosz Dolańskim, naukowiec z AWFiS, który jest szefem Top Talentu dla chłopców. Programem początkowo objętych zostanie 50 dziewcząt, docelowo około 20.

ZOBACZ FILM Z INAGURACJI PROGRAMU TOP TALENT DZIEWCZĄT


Dziewczęta zostaną objęte programem szkoleniowym i dodatkowym wsparciem do którego zaliczyć należy m.in.: opiekę lekarską, ubezpieczenie zawodniczek, finansowanie posiłków szkolnych czy zajęcia z psychologiem sportowym.

- Naszym celem jest popularyzacja dyscypliny sportowej, jaką jest piłka nożna kobiet – dodaje Tomasz Bocheński.  - I doprowadzenie do sytuacji, że męskie kluby sportowe będą otwierać grupy dla dziewcząt, ale również te kluby kobiece, które funkcjonują, będą miały większy dostęp do podstwowego poziomu piramidy szkolenia, jakim jest nabór. Jeżeli uświadomimy dziewczętom, że są takie miejsca, gdzie mogą trenować, to więcej ich trafi do klubów piłkarskich. Program nie jest ukierunkowany pod żaden konkretny klub, lecz tak, jak powiedziałem wcześniej – pod działania popularyzujące.

Ponieważ w projekcie partycypuje także miasto Gdańsk, w uroczystości wziął udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

- Jestem wzruszony, ponieważ realizujemy program, który był inicjatywą Pawła Adamowicza – mówił Piotr Borawski. - My w Gdańsku nie szczędzimy środków, jeśli chodzi o młode talenty. Dlatego na Top Talent przeznaczymy w tym roku około 70 tys. zł., a może nawet około 100 tysięcy.


Wybrane dziewczęta trafią m.in. pod skrzydła Tomasza Bocheńskiego (nz.), który jest prezesem Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk

Wybrane dziewczęta trafią pod skrzydła trenerów pracujących w ramach programu Top Talent. Nz. Tomasz Bocheński, prezes Akademii Piłkarskiej LG
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Jedna z uczestniczek dzisiejszego treningu, którzy towarzyszył inauguracji programu, powiedziała nam, że do gry w piłkę nożną zachęcił ją tata. Paulina Przybyłowska, członkini Akademii Piłkarskiej LG, choć przyznaje, że początki nie były łatwe, po dwóch latach treningów odnosi już sukcesy sportowe.

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze