PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
TOP 10 koncertów w Gdańsku w 2019. Scorpions, Knopfler, Uriah Heep, Morcheeba...
TOP 10 koncertów w Gdańsku w 2019. Scorpions, Knopfler, Uriah Heep, Morcheeba...
To będzie znakomity rok pod względem koncertowym. Do Gdańska przyjedzie wielu znanych artystów. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najważniejszych muzycznych wydarzeń 2019 roku.
Uriah Heep
Uriah Heep
mat. prasowe


1. Uriah Heep - 22 lutego, B90 (Gdańsk, ul. Doki 1)

Coś dla miłośników Deep Purple, Rainbow, Black Sabbath czy Led Zeppelin. Od chwili, gdy w 1969 roku gitarzysta Mick Box założył brytyjską grupę hard rockową Uriah Heep, ta zyskała ogromną sławę. Nagrała albumy, które dziś są pomnikami rocka i hard rocka - wśród nich, chociażby „Look At Yourself” czy „Demons And Wizards”. Od początku słynęli z niesamowitych, żywiołowych i widowiskowych koncertów oraz umiejętności komponowania zarówno krótkich, melodyjnych piosenek, jak i bardziej rozbudowanych, ambitniejszych utworów. Stylistycznie byli blisko Deep Purple, łączyli mocne rockowe i hardrockowe elementy z brzmieniem klawiszy, ale udało im się zdobyć swoją publiczność - co przełożyło się na wielkie sukcesy komercyjne, liczone w ponad 40 mln sprzedanych albumów oraz koncertach na wypełnionych po brzegi stadionach.

W lutym Uriah Heep przyjedzie do Polski promować swój najnowszy album „Living The Dream” (premiera 14 września). Obok Micka Boxa (gitara) na scenie staną jego dwaj współpracownicy od 1986 roku, czyli Bernie Shaw (wokal) i Phil Lanzon (klawisze, wokal) oraz Russell Gilbrook (perkusja; w zespole od 2007 roku) i Davey Rimmer (gitara basowa; w Uriah Heep od 2013 roku). I pokażą, jak się gra ekstraklasowego rocka.

Początek o godz. 20. Bilety: 110-130 zł.


Ray Wilson
Ray Wilson
mat. prasowe


2. Ray Wilson - 24 lutego, Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23)

Uznawany za jednego z największych wokalistów brytyjskich Ray Wilson jest w Trójmieście już dobrze znany. Pochodzący ze Szkocji wokalista, związany z zespołami Genesis, Stilskin czy Cut, ostatnio stawiający na twórczość solową, zaprezentował swoje utwory w wersji akustycznej w ramach promocji nowej płyty „Time And Distance” w marcu 2018 w Starym Maneżu. Tak zachwycił tutejszą publiczność, że po niespełna roku powraca do Gdańska.

Podczas lutowego koncertu zaprezentuje zarówno twórczość solową jak i tę związaną z grupą Genesis - od utworów sięgających początków istnienia zespołu, poprzez późniejsze, przełomowe kompozycje oraz te, które współtworzył na albumie „Calling All Stations”. Szkot skupi się także na swoich solowych dokonaniach oraz twórczości grup Guaranteed Pure, Stiltskin czy CUT. Na koncercie nie zabraknie również wielu niespodzianek muzycznych.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 59-99 zł.


Morcheeba
Morcheeba
mat. prasowe


3. Morcheeba - 28 lutego, B90 (Gdańsk, ul. Doki 1)

Legenda brytyjskiego trip hopu, od ponad dwóch dekad utrzymująca się na piedestale najlepszych trip hopowych grup na świecie, niezmiennie zachwycając i zaskakując fanów. Zespół powstał w połowie lat 90. i wydał dziewięć studyjnych albumów, które sprzedały się w nakładzie ponad 10. milionów egzemplarzy. Stworzyli takie hity, jak „The Sea”, „Otherwise” czy „Rome Wasn't Built In A Day”.

Obecnie trzon Morcheeby stanowią Skye Edawrds i Ross Godfrey, którzy też stworzyli zespół wraz z Paulem Godfreyem w 1995 roku. Do Polski przyjadą promować swój najnowszy album „Blaze Away”, który został wydany po pięcioletniej przerwie. Płyta zadziwia świeżością i zręcznością, z jaką Skye i Ross poruszają się między muzycznymi gatunkami, tworząc muzykę bez schematów i ograniczeń, emanującą artystyczną wolnością i niezwykłą swobodą. Poza utworami z najnowszej płyty na koncercie nie zabraknie największych hitów nagranych w ciągu całej kariery zespołu.

Początek o godz. 20. Bilety: 110 zł.


Yasmin Levy
Yasmin Levy
mat. prasowe


4. Yasmin Levy - 11 kwietnia, Stary Maneż (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23)

To artystka, która w swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco.

Jej debiutancki album „Romance & Yasmin” wywołał wielkie poruszenie wśród miłośników muzyki na całym świecie, a potem było jeszcze lepiej. Levy nagrała sześć albumów i ostatecznie określiła swój styl. Jak sama o sobie mówi „nie jestem tylko wykonawczynią pieśni w języku ladino, jestem pieśniarką world music, która śpiewa także we współczesnym języku hiszpańskim i sięga po brzmienia, które ją zachwycają. To już nie tylko ladino, ale także flamenco, tango, muzyka Bliskiego Wschodu.”

Wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach m.in.: WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie, a także w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie - Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako jedna z nielicznych artystek była kilkukrotnie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards. Magię oddziaływania i skalę talentu Yasmin Levy porównuje się do najwybitniejszych pieśniarek world music młodego pokolenia takich, jak Mariza i Buika.

Koncert w Gdańsku rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 119-179 zł.


Andre Rieu
Andre Rieu
mat. prasowe


5. André Rieu - 1 czerwca, Ergo Arena (Gdańsk, Sopot, Plac Dwóch Miast)

Światowa muzyczna gwiazda, o której śmiało można powiedzieć, że jest jedną z najbardziej popularnych w naszych czasach. Choć może to dziwić, nazywany „Królem Walca” André Rieu - holenderski skrzypek - występuje rocznie przed widownią liczącą ponad 600 tys., prześcigając tym samym takie gwiazdy, jak Bruno Mars, AC/DC czy... Rihanna. Sprzedał ponad 40 milionów płyt CD i DVD, 30 razy znalazł się na 1 pozycji na listach przebojów i zdobył 500 platynowych nagród. Jego filmy na YouTube osiągnęły do tej pory ponad miliard wyświetleń. Ponad 3,4 miliona fanów obserwuje go na Facebooku.

Jego fenomen nie wynika tylko z wirtuozerii, jaką może pochwalić się skrzypek. Koncerty Rieu to fajerwerki emocji - rozrywka ze znanymi na całym świecie, romantycznymi i uduchowionymi melodiami oraz licznymi niespodziankami i humorem; to także rzadko spotykany muzyczny miks - mieszanka walca, muzyki filmowej, musicali, opery i hitów.

Rieu przyciąga także zapraszanymi przez siebie gośćmi - występuje ze światowej klasy solistami. W Gdańsku zaprezentuje się wraz z 60-osobową Orkiestrą Johanna Straussa, największą prywatną orkiestrą na świecie.

Początek o godz. 20. Bilety: 190-490 zł.


Dropkick Murphys
Dropkick Murphys
mat. prasowe


6. Dropkick Murphys - 16 czerwca, B90 (Gdańsk, ul. Doki 1)

Boston, 1996 rok, kilku kumpli umiera z nudów, więc postanawiają założyć zespół - tak w jednej z piwnic powstaje Dropkick Murphys, wyjątkowe połączenie punk rocka i irlandzkiego folku, które ku zdziwieniu samego zespołu znalazło tysiące fanów na całym globie.

W ubiegłym roku zespół wydał dziewiąty album, a zarazem pierwszy zarejestrowany poza rodzinnym miastem. Muzycy postanowili pracować nad nim w „najbardziej wyludnionej dziurze, jaka przychodziła im do głowy” i tak wylądowali w El Paso w Teksasie. Efektem jest „11 Short Stories of Pain & Glory” - materiał przez wielu krytyków obwoływany jednym z najlepszych w dorobku Dropkick Murphys. To właśnie usłyszymy na żywo podczas koncertu w Gdańsku (jedynego w Polsce na nadchodzącej trasie), ale nie zabraknie także oczywiście starszych przebojów, z nieśmiertelnym „I'm Shipping Up to Boston” na czele. Supportować ich będzie The Interrupters.

Koncert rozpocznie się o godz. 20:00. Bilety: 130-150 zł.


Mark Knopfler
Mark Knopfler
mat. prasowe


7. Mark Knopfler - 11 lipca, Ergo Arena (Gdańsk, Sopot, Plac Dwóch Miast)

Jeden z najbardziej uznanych gitarzystów wszech czasów. Sprzedał ponad 120 milionów albumów w całej karierze, a wiele jego utworów stało się standardami, w tym: „Money For Nothing”, „Sultans of Swing”, „Romeo & Juliet” czy „Walk Of Life”. Wydał osiem solowych albumów, nagrał także „Neck and Neck” z gitarzystą Chetem Atkinsem i współpracował z Emmylou Harris przy „All The Roadrunning”. Na swoim koncie ma również kilka ścieżek dźwiękowych do filmów - m.in. „Local Hero”, „The Princess Bride” i „Altamira”. Poza produkcją własnych płyt, wyprodukował także albumy Boba Dylana, Randy’ego Newmana i innych wielkich nazwisk.

16 listopada Knopfler wydał swój dziewiąty solowy album, zatytułowany „Down The Road Wherever”, taką samą nazwę nosi trasa koncertowa, w ramach której zobaczymy go w Gdańsku. Muzyk wystąpi z rozbudowanym 10-osobowym zespołem, z którym w większości pracuje już od ponad dwóch dekad. W jego skład wchodzą: Guy Fletcher (klawisze), Richard Bennett (gitara), Jim Cox (fortepian), Mike McGoldrick (gwizdek i flet), John McCusker (skrzypce i cytra), Glenn Worf (bas), Danny Cummings (perkusja) oraz Ian Thomas (bębny). Do nich dołączą na scenie nowi członkowie zespołu: Graeme Blebins (saksofon) i Tom Walsh (trąbka).

Zabrzmią wybrane nowe utwory, a także te dobrze znane z dotychczasowego dorobku artysty. Z pewnością możemy też liczyć na niespodzianki z odległych zakątków jego repertuaru.

Bilety: 150-360 zł.


Scorpions
Scorpions
mat. prasowe


8. Scorpions - 23 lipca, Ergo Arena (Gdańsk, Sopot, Plac Dwóch Miast)

Nieśmiertelne przeboje, refreny rozpoznawalne na całym świecie i niesłabnące zainteresowanie fanów - to znaki rozpoznawcze Scorpionsów. Formacja, która została założona w 1965 roku w Hanowerze, miała już w planach zakończenie kariery, ale ku radości publiczności powstała niczym feniks z popiołów. Nadal rozgrzewa cały świat swoimi hardrockowymi riffami, grając „Rock You Like a Hurricane”, będący w latach 80. hymnem zespołu, „Send Me an Angel”, „Still Loving You” czy „Wind of Change”. Nadal też jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów - sprzedała 75 milionów płyt na całym świecie.

Teraz niemiecka legendarna grupa wyrusza w trasę koncertową, powracając do Gdańska. Ich trzy ostatnie halowe koncerty w Polsce: 29 lipca 2018 roku - Atlas Arena w Łodzi, 1 grudnia 2017 roku - Ergo Arena Gdańsk/Sopot, a także 4 marca 2016 roku - Tauron Arena w Krakowie były wyprzedane. Na tegoroczny koncert bilety JESZCZE są. Cena: 239-699 zł.


David Garrett
David Garrett
mat. prasowe


9. David Garrett - 6 października, Ergo Arena (Gdańsk, Sopot, Plac Dwóch Miast)

Paganini wśród gwiazd muzyki pop i Jimi Hendrix wśród skrzypków, diabelski skrzypek - tak mówią o Davidzie Garrecie. Ta międzynarodowa gwiazda, która zaciera granice między Mozartem i Metalliką, odnajduje się w każdej muzycznej roli, czy wykonuje najbardziej zawiłe kompozycje klasyczne z najlepszymi na świecie dyrygentami i orkiestrami, czy gra najbardziej emocjonuje hity rocka stadionowego. Nic więc dziwnego, że podziwiany jest przez miliony fanów na całym świecie.

Jak dotąd sprzedał miliony biletów i zdobył 24 złote i 16 platynowych nagród w miejscach tak różnorodnych, jak Hongkong, Niemcy, Meksyk, Tajwan, Brazylia, Singapur i wiele innych. Teraz David Garrett powraca do Polski świętować swoją 10-letnią rocznicę z fanami i zagrać koncert w ramach jubileuszowej trasy „Unlimited - Greatest Hits - Live”.

Początek o godz. 20. 190-490 zł.


Wardruna
Wardruna
mat. prasowe


10. Wardruna - 19 listopada, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Wojciecha Bogusławskiego)

Norweska formacja założona przez Einara Selvika. Tworzący zespół muzycy komponują i wykonują utwory wykorzystując stare nordyckie instrumenty, a teksty - pisane zarówno w norweskim, jak i starym, nordyckim języku - uzupełniają piękne kompozycje, budujące wyjątkowy klimat surowej północy. Ich muzyka często charakteryzowana jest jako folk lub ambient, jednak żaden z tych gatunków nie jest w stanie opisać wyjątkowego stylu Wardruny.

W listopadzie 2017 roku zespół wystąpił w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na wyprzedanym koncercie, promując trzeci album pt. „Ragnarok”. W tym roku ukazał się album „Skald”, zawierający materiał muzyczny, który wykorzystany został w popularnym serialu „Wikingowie”. Wardruna powraca do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, by zagrać m.in. utwory z najnowszej płyty, ale bilety... znów są wyprzedane, i to na rok przed wydarzeniem.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze