• Start
  • Wiadomości
  • „To skomplikowane” - dzieło Stik’a, słynnego artysty streetartowego, znów w Gdańsku

„To skomplikowane” - dzieło Stik’a, słynnego artysty streetartowego, znów w Gdańsku

Po 10 latach od powstania i tajemniczego zaginięcia, po wieloletniej batalii prawnej o odzyskanie muralu, dzięki determinacji artystów i współpracy ze Stocznią Cesarską Development, zrekonstruowane dzieło powróciło do Gdańska. We wtorek, 9 listopada 2021 r. pracę pt. "To skomplikowane” odsłonięto na terenie Stoczni Cesarskiej.
09.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Odsłonięcie instalacji To skomplikowane  Stik'a
Odsłonięcie instalacji "To skomplikowane". - Ten mural reprezentuje powiązania w społeczności, a fakt że został usunięty i zwrócony wbrew wszelkim przeciwnościom, czyni go jeszcze bardziej znaczącym - mówił podczas uroczystości osłonięcia dzieła Stik
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Praca zatytułowana „It’s Complicated/To skomplikowane”, wykonana została przez londyńskiego streetartowca Stika w 2011 roku, na zamówienie British Council i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Stik, w ramach warsztatów zorganizowanych przez CSW Łaźnia, namalował mural angażując do tego gdańską młodzież. Obraz przedstawiał trzymające się za ręce postaci. Powstał na falistej blasze morskiego kontenera i symbolizował społeczność, która pomimo różnic jest jednością. 

Początkowo dzieło eksponowano na terenie Dolnego Miasta, ale po trzech latach kontenery zniknęły w tajemniczych okolicznościach. Okazało się, że zdekomponowane dzieło (pocięto je w miejscach, gdzie postacie kiedyś trzymały się za ręce) odnalazło się we fragmentach w wielu komercyjnych galeriach sztuki w całej Europie. 

Po pięciu latach kampanii prawnej, prowadzonej przez Stik’a i społeczność artystyczną, odzyskano wszystkie sekcje. Nieco inaczej zaaranżowana praca znalazła też nowe miejsce prezentacji. Instalacja stanęła przy ulicy Popiełuszki na terenie Stoczni Cesarskiej

- Ten mural reprezentuje powiązania w społeczności, a fakt że został usunięty i zwrócony wbrew wszelkim przeciwnościom, czyni go jeszcze bardziej znaczącym - mówił we wtorek, 9 listopada 2021 r., podczas uroczystości osłonięcia dzieła Stik. 

Nowa lokalizacja i inna forma również niosą ze sobą symboliczne przesłanie: sekcje zostały ułożone w okrąg, aby pokazać, że dzięki jedności i solidarności - wartościom na zawsze związanym z tym terenem - wszystko jest możliwe. 


Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

 

Teren, na którym praca jest ponownie eksponowana należy dziś do firmy Stocznia Cesarska Development. Kontakt pomiędzy Stik’iem a inwestorem nawiązał Mariusz Waras, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów muralistów, który w hali 49A stworzył przestrzeń wystawienniczą Kolektywu Pogoda.

- Stocznię Gdańską tworzyli ludzie i to oni stworzyli ruch o wielkiej symbolice, który dał Europie zmianę, której obecnie wszyscy jesteśmy beneficjentami - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu w Stocznia Cesarska Development. - Zależy nam, aby powstająca dzielnica łączyła i była otwarta dla wszystkich ludzi. To dzieło idealnie obrazuje, że skomplikowane nie oznacza niemożliwe. Współpracując ze sobą jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele więcej. To właśnie jest duch i dziedzictwo Solidarności.

Stik jest malarzem i rzeźbiarzem znanym z emocjonalnego stylu, maluje charakterystyczną kreską, jego patyczkowe postaci są łatwo rozpoznawalne. Artysta znany jest też ze społecznego zaangażowania. Działalność artystyczną rozpoczął w 2000 roku, równocześnie tworząc też artystyczne organizacje charytatywne. Jego wielkoformatowe dzieła znajdują się w Europie, Azji i Ameryce, również w muzeach i kolekcjach na całym świecie.

- Bardzo cieszymy się, że sprawa pracy Stik’a znalazła szczęśliwy finał - mówi Anna Szynwelska, kierowniczka Działu Sztuki w Przestrzeni Publicznej CSW Łaźnia. - Mural wcześniej dawał radość mieszkańcom Dolnego Miasta. Byliśmy dumni, że został zrealizowany w ramach organizowanych przez nas warsztatów dla lokalnej młodzieży. Wyrażamy wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby mógł być znowu wyeksponowany w Gdańsku. Droga, którą przebył i przystań, którą odnalazł, jest niezwykle symboliczna. To, że bohaterowie muralu znowu mogą trzymać się za ręce, że drastycznie rozdzielona rodzina na powrót zostaje połączona (i to akurat na terenie stoczni – miejscu, które jest sercem „Solidarności”), daje nam wszystkim nadzieję i przykład, że wspólnymi siłami można zdziałać rzeczy z pozoru niemożliwe

Artysta podczas uroczystości odsłonięcia pracy dziękował swoim dawnym i obecnym współpracownikom.

- Chciałbym podziękować młodym gdańszczanom, którzy współpracowali przy powstaniu pracy: Sali, Adrianowi, Sarah, Mateuszowi, Ewelinie, ale przede wszystkim Miss Take, która przez cztery lata niestrudzenie walczyła o jego powrót - powiedziała Stik. - Chciałbym również podziękować Łaźni, The British Council, The Art Loss Register, Institute of Art Law, Mariuszowi Warasowi, Boodle-Hatfield i Stoczni Cesarskiej za udostępnienie miejsca dla zmontowanego dzieła sztuki.

Zaangażowanie Stoczni Cesarskiej Development na rzecz przywrócenia instalacji na tereny stoczniowe jest kolejnym projektem na rzecz rozwoju kultury w Gdańsku i tworzącym artystyczną społeczność w tej części miasta. W 2021 r. Spółka za swoją działalność związaną z rozpowszechnianiem kultury i wsparciem artystów została nagrodzona tyt. Mecenasa Kultury Miasta Gdańsk.




TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór