PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

To będą hity! Gdańsk będzie miał swoją piosenkę [WIDEO]

To będą hity! Gdańsk będzie miał swoją piosenkę [WIDEO]
O gdańskich kamieniczkach, zoo i rowerach - ponad 100 prac wpłynęło na konkurs na piosenkę o Gdańsku. Śpiewają dzieci. Zwycięskie utwory znajdą się na płycie, która trafi do gdańskich szkół i przedszkoli.

Prace oceniane będą przede wszystkim pod kątem tego, czy dzieci mogą je zaśpiewać.
Prace oceniane będą przede wszystkim pod kątem tego, czy dzieci mogą je zaśpiewać.
Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

Organizowany przez Fundację Wspólnota Gdańska konkurs na piosenkę dla dzieci poświęconą miastu Gdańsk wystartował już po raz drugi. Pomysł narodził się podczas 1. Przeglądu „Przedszkolaki śpiewają o Gdańsku”, który odbył się w 2014 roku.

- Okazało się wtedy, że repertuar piosenek o Gdańsku dla dzieci jest niezwykle ubogi, prawdę mówiąc nie ma go wcale. Dlatego w 2015 roku zorganizowaliśmy konkurs, w efekcie którego pozyskaliśmy szesnaście piosenek - mówi prezes Fundacji Andrzej Stelmasiewicz.

Przysyłać można było zarówno gotowe piosenki, czyli tekst i skomponowaną melodię, jak i same teksty. Zwycięskie piosenki z pierwszej edycji zostały opublikowane w „Śpiewniku Gdańskich Lwiątek”. Konkurencja była duża, bo wpłynęły 23 piosenki i 40 tekstów.


ZOBACZ FILM

Piosenki z poprzedniej edycji można było usłyszeć podczas 3. Przeglądu Piosenek „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”, który odbył się w środę i czwartek, 11-12 maja 2016 r. Wzięło w nim udział prawie tysiąc dzieci.


W tym roku ten rekord został pobity, a ilość zgłoszeń, których termin upłynął 30 kwietnia 2016 r., przeszła oczekiwania organizatorów.

- Otrzymaliśmy 42 piosenki i aż 61 samych tekstów. Autorami są amatorzy oraz znani w Trójmieście artyści i twórcy. Ten wynik zdecydowanie nas satysfakcjonuje - cieszy się Natalia Filipionek-Rybińska, koordynatorka konkursu. - Nadesłane prace różnią się poziomem i tekstem. Jedne są nastawione na kamienice, drugie na gdańskie zoo, inne są z kolei „rowerowe”. Także muzycznie prezentują przeróżne gatunki, od jazzu po muzykę aktorską, a nawet metalową.


Lepiej śpiewać niż słuchać

Prace ocenią osoby związane z gdańską muzyką i sztuką: artystka i wykładowczyni wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku Krystyna Stańko, animatorka kultury i propagatorka muzyki klasycznej Barbara Żurowska-Sutt, Bogumiła Bieniasz z Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku oraz laureat ubiegłorocznej edycji konkursu Radosław Kruszyna - akordeonista, pianista, aranżer i kompozytor.

Posłuchaj piosenek z pierwszej edycji konkursu

Jury już przesłuchuje nadesłane prace. Ostateczny wynik poznamy po obradach, które odbędą się 20 maja (piątek).

- W konkursie stawiamy bardziej na kompozycje, które dobrze się śpiewa, niż takie, których jedynie dobrze się słucha. Dlatego prace oceniane będą przede wszystkim pod kątem tego, czy dzieci mogą je zaśpiewać - mówi Filipionek-Rybińska. - Jest to trudne zadanie. Za to jakość nagrania nie była brana pod uwagę, dlatego w konkursie każdy miał szansę: profesjonaliści i amatorzy, utwory nagrane w studiu i na telefonie.


Profesjonaliści, płyta i śpiewnik

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Ale co ważniejsze, wybrane przez jury piosenki wykonają profesjonalni muzycy, których nazwiska wkrótce poznamy.

Utwory nagrane zostaną w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna, w Radiu Gdańsk i trafią na płytę oraz do „Śpiewnika Gdańskich Lwiątek”. Wydrukowany śpiewnik zostanie rozdany bezpłatnie we wszystkich gdańskich przedszkolach publicznych, a także w placówkach prywatnych, oraz w klasach 0-3 szkół podstawowych.

- Te piosenki są potem wykorzystywane przez przedszkolaki, na przykład podczas Przeglądu Piosenek „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”. Widzimy, że nauczyciele bardzo chętnie z nich korzystają. Cieszy nas to, bo to oznacza, że rola tych piosenek została spełniona - o to nam chodziło, żeby dzieci miały piosenki nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim do śpiewania - dodaje Filipionek-Rybińska.

Główną nagrodą dla zwycięzców jest występ na Koncercie Finałowym Akademii Gdańskich Lwiątek w Operze Leśnej w Sopocie, 10 czerwca 2016 r., przed koncertem Majki Jeżowskiej.Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze