PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szef pomorskiego sanepidu Tomasz Augustyniak został odwołany ze stanowiska

Szef pomorskiego sanepidu Tomasz Augustyniak został odwołany ze stanowiska
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego odwołał Tomasz Augustyniaka ze stanowiska Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Wcześniej w jego obronie interweniowało wiele środowisk. List do ministra zdrowia napisali m.in. pomorscy samorządowcy.
Tomasz Augustyniak kierował pomorskim sanepidem od 2015 r.
Tomasz Augustyniak kierował pomorskim sanepidem od 2015 r.
źródło: Facebook/Tomasz Augustyniak


Tomasz Augustyniak o fakcie odwołania go ze stanowiska poinformował w mediach społecznościowych.

W dniu dzisiejszym otrzymałem odwołanie ze stanowiska Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Dziękuję moim współpracownikom z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych z terenu woj. pomorskiego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku za 14 lat wspólnej pracy, a szczególnie za ostanie pięć i pół roku kiedy miałem zaszczyt Wami kierować.

Dziękuję za nasze wspólne sukcesy ale także porażki i niepowodzenia, z których zawsze potrafiliśmy wyciągać wnioski i doskonalić naszą organizację. Dziękuję Wam bardzo i trzymam za Was oraz za Inspekcję mocno kciuki.

Dziękuję moim wszystkim przełożonym oraz wszystkim wspomagającym nas w tej drodze osobom i instytucjom. Wiele, szczególnie w ostatnim czasie, nie udałoby się gdyby nie szeroka instytucjonalna współpraca, która jest już specjalnością Pomorza. Dziękuję także szczególnie przedstawicielom mediów, za zawsze obiektywne i rzetelne przekazy opisujące meandry naszej inspekcyjnej pracy.
To był dobry czas i niepowtarzalne doświadczenie

- napisał na swoim Facebooku


Krzysztof Saczka zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego napisał w swojej decyzji, że odwołanie inspektora pomorskiego jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy.


Tomasz Augustyniak był przez ostatnie miesiące jedną z głównych osób w regionie intensywnie zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa. Dał się poznać jako osoba merytoryczna i umiejąca współpracować z różnymi podmiotami. Jego pracę dostrzegli samorządowcy, którzy napisali w jego obronie pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. List ten podpisali m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Odwołanie sprawdzonego i niezwykle zaangażowanego i skutecznego dyrektora tak ważnej instytucji w momencie kolejnego wyzwania, jakim będzie szybkie szczepienie obywateli Pomorza to skrajna nieodpowiedzialność. Oburza nas i jesteśmy zdecydowanie przeciw polityce, w której ponad kompetencje i względy merytoryczne stawia się wewnątrzpartyjne rozgrywki i domagamy się cofnięcia tej szkodliwej decyzji

- napisali samorządowcy.


Wniosek o jego odwołanie spotkał też się ze sprzeciwem wielu innych środowisk m.in. pracowników Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Tomasz Augustyniak swoją funkcję dyrektora pomorskiego sanepidu (Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego) pełnił już drugą kadencję od 2015 r.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl