Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Sylwester nie tylko na Targu Węglowym - również w kinie, filharmonii, restauracji

Wielkimi krokami zbliża się 31 grudnia i choć to oczywiście nie konieczność, warto na ten wieczór zaplanować coś specjalnego. W Gdańsku tradycyjnie sylwestra spędzimy pod gołym niebem, na Targu Węglowym, ale przygotowaliśmy dla Was też propozycję kinową, operową, klubową i wiele innych. Będzie się działo!

Sylwester nie tylko na Targu Węglowym - również w kinie, filharmonii, restauracji
A
A
data publikacji: 21 grudnia 2017 r.

Sylwester w operze to znakomity sposób, by wejść w Nowy Rok w niezapomniany sposób
Sylwester w operze to znakomity sposób, by wejść w Nowy Rok w niezapomniany sposób
mat. prasowe

Koncert Sylwestrowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej to oczywiście coroczna propozycja Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Muzyków poprowadzi George Tchitchinadze - wspólnie wprowadzą publiczność w rok 2018 w rytm Poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

To nie koniec! Romantyczny nastrój rozpali Walc z filmu „Trędowata”, a przy pas de deux (przyp. red. w balecie klasycznym: duet) L. Minkus’a z baletu „Don Kichot” przypomnimy sobie, że warto marzyć i że nie ma na to lepszej okazji niż ostatni dzień roku.

Koncert Sylwestrowy odbędzie się w niedzielę, 31 grudnia 2017 r., dwukrotnie - o godz. 17 i 20.30. Po drugim z nich odbędzie się Bal Sylwestrowy połączony z kolacją.

Bilety: na koncert o godz. 17 - 150-210 zł, na koncert o 20.30 - 220-280 zł.


Również dwukrotnie odbędzie się w Sylwestrowy Wieczór w Operze Bałtyckiej - do wyboru mamy godz. 17 i 20. Wystąpi zespół chóru i orkiestry Opery Bałtyckiej, soliści, a nawet zespół baletu.

- Przejście starego roku w nowy to czas niezwykły, niemal mistyczny. Pragniemy więc spędzić go wspólnie z naszą publicznością. Chcemy uczynić z Sylwestra nie tylko wielkie wydarzenie, ale także święto muzyki, tej nowej i tej dawnej – zapraszają organizatorzy.

Podczas koncertu usłyszeć będzie można najpiękniejsze i najpopularniejsze melodie z oper, operetek czy musicali. Muzyka tego wieczoru przeniesie nas do magicznych uliczek Paryża („Sous le ciel de Paris”), które wiodą wprost do opery („Upiór w operze”). Tam też podziwiać będziemy mogli walca („Walc kwiatów”) czy kankana, ale też wysłuchamy pięknych miłosnych duetów („Parigi, o cara, noi lasceremo”). A to wszystko nie będzie tylko snem... („Wyśniłam sen z musicalu Nędznicy”).

Muzyków poprowadzi maestro Warcisław Kunc, a za prowadzenie wieczoru będzie odpowiedzialny Andrzej Poniedzielski.

Szczegółowy program wieczoru: P. Czajkowski - „Walc kwiatów” z II aktu baletu „Dziadek do orzechów”, G. Bizet - aria Escamillo „Votre toast, je peux vous le render” z II aktu opery „Carmen”, G. Verdi - aria Alfreda Lunge da lei - „De' miei bollenti spiritiz” z II aktu opery „Traviata”, G. Puccini - walc Musetty „Quando m'en vo” z II aktu opery „Cyganeria”, G. Bizet - duet Zurgi i Nadira „C'est toi toi qu'enfin je revoisz” z I aktu opery „Poławiacze pereł”, Ch. Gounod - serenada Mefistofelesa „Vous qui faites l'endormiez” z IV aktu opery „Faust”, G. Verdi - duet Violetty i Alfreda „Parigi, o cara, noi lasceremo” z III aktu opery „Traviata”, G. Bizet - chór „Les voici! Voici la quadrille!” z IV aktu opery „Carmen”, C. Saint-Saëns - „Danse macabre op. 40”, R. Heuberger - duet „Geh'n wir in's Chambre séparée” z operetki „Bal w operze”, F. Lehár - marsz „Co do kobiet…” z operetki „Wesoła wdówka”, J. Offenbach - kankan z operetki „Orfeusz w piekle”, A. L. Webber - tytułowy utwór z musicalu „Upiór w operze”, A. L. Webber - duet „O tyle proszę Cię” z musicalu „Upiór w operze”, C. M. Schonberg - „Gdy jestem sama” z musicalu „Nędznicy”, „Sous le ciel de Paris” z repertuaru Edith Piaf, C. Porter - „Montmartrez” z musicalu „Kankan”, C. Porter - „I love Paris” z musicalu „Kankan”, C. M. Schonberg - „Wyśniłam sen” z musicalu „Nędznicy”, E. John - „Your Song” (wersja z musicalu „Moulin Rouge”), R. Lefevre - „Douliou-Douliou Saint Tropez”, T. Cutugno i P. Losito - „Et si tu n'existais pas”, Ch. Aznavour - „She”, Ch. Aznavour - „Tous les visages de l'amour”, G. Ferrio - „Parole, parole”, „Non, je ne regrette rien” z repertuaru Edith Piaf, A. L. Webber - „Masquerade” z musicalu „Upiór w operze”.

Bilety: 146,50-228 zł.


Tysiące gdańszczan powitało Nowy Rok na Targu Węglowym, podczas Gdańskiej Nocy Sylwestrowej 2016/2017
Tysiące gdańszczan powitało Nowy Rok na Targu Węglowym, podczas Gdańskiej Nocy Sylwestrowej 2016/2017
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

A o godz. 22, Miasto Gdańsk i Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury jak co roku zapraszają na Targ Węglowy, gdzie rozpocznie się muzyczne wydarzenie kończące rok 2017 - plenerowy Koncert Sylwestrowy.

W Nowy Rok wprowadzi nas dj oraz zespół De Mono, tegoroczna gwiazda sceny na Targu Węglowym. Muzycy świętują właśnie 30 lat wspólnego grania na scenie - z tej okazji podróżują po całej Polsce spotykając się z fanami podczas każdego z trzydziestu koncertów w ramach trasy 30/30. W Gdańsku, podobnie jak w innych miastach, w których De Mono gościło w ciągu tego roku, zespół zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego krążka, zatytułowanego „XXX”. Płyta zawiera dwanaście piosenek w stylowych, akustycznych wersjach, stanowiących przekrój twórczości grupy od początku jej istnienia. Na krążku znalazły się tak znane hity, jak: „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Póki na to czas”, „Moje miasto nocą” czy „Zostańmy sami”. Całość otwiera premierowy singiel „Próżno nie chcę czekać na twoją miłość”, który jest coverem słynnego „Waiting in Vain” - jednego z wielu hitów Boba Marley'a.

Po koncercie przedstawiciele władz miasta złożą zgromadzonym na Targu Węglowym mieszkańców i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne. A punktualnie o północy niebo rozświetli spektakularny 15-minutowy pokaz sztucznych ogni z towarzyszeniem muzyki. Nad projektem i scenariuszem tego wyjątkowego widowiska profesjonalna ekipa pirotechniczna pracuje od początku listopada. Do pokazu zostaną użyte ładunki, których montaż na miejscu zajmie około 48 godzin.

Jak co roku, przy okazji Nocy Sylwestrowej odbędzie się również konkurs butelkowy, organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Na terenie koncertu rozstawione zostaną specjalne pojemniki, do których będzie można wrzucać konkursowe butelki.

Na teren imprezy zabrania się wnoszenia materiałów łatwopalnych i pirotechnicznych, a także napoi alkoholowych. Regulamin i program imprezy jest dostępny na stronie Sceny Muzycznej.

Wstęp wolny.

Uwaga! W związku z organizacją imprezy, nastąpią tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na terenie Głównego Miasta - polegające na całkowitym wyłączeniu z ruchu kołowego od 30.12.2017 r. do 01.01.2018 r. ulicy Targ Węglowy oraz od 31.12.2017 r. Do 01.01.2018 r. na czas sylwestrowego pokazu fajerwerków ulic: 3-go Maja, Hucisko i Wały Jagiellońskie.


Ostatni dzień tego roku i pierwszy nadchodzącego można spędzić także w kinie! Multikino (al. Zwycięstwa 14)  zaprasza w niedzielę, 31 grudnia, na Filmowe Party Sylwestrowe, podczas którego czekać będą na Was niezapomniane emocje od wzruszeń do śmiechu, zaskakujące zwroty akcji i celebrowanie tego szczególnego dnia w doborowym towarzystwie gwiazd kina.

Sylwester w plenerze czy w kinie? Obie propozycje są kuszącą odmianą od siedzenia tego wieczoru przed telewizorem
Sylwester w plenerze czy w kinie? Obie propozycje są kuszącą odmianą od siedzenia tego wieczoru przed telewizorem
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Multikino pokaże przedpremierowo filmy, które mają szansę stać się hitami 2018 roku. W repertuarze znalazły się same przedpremierowe tytuły, które z pewnością przypadną do gustu każdemu kinomanowi.

Do wyboru są dwa pakiety, po trzy filmy każdy. Blok pierwszy, zatytułowany „Gotowi na wszystko” to filmy, które nie tylko rozbawią do łez, ale także zmuszą do głębszych refleksji. W pakiecie znalazła się polska produkcja „Atak paniki” z Arturem Żmijewskim, Magdą Segdą, Magdaleną Popławską, Grzegorzem Damięckim w rolach głównych. To mozaika różnych historii, które łączy jedno - bohaterowie dostają... tytułowego ataku paniki. Spodoba się tym, których porwały „Dzikie historie”. Kolejna produkcja w repertuarze także jest z Polski: „Gotowi na wszystko. Exterminator”. To komedia z doskonałymi kreacjami Pawła Domagały, Krzysztofa Czeczota, Piotra Żurawskiego i muzyka Piotra Roguckiego. Film pokazuje, co dzieje się z niespełnionymi młodzieńczymi marzeniami o wielkiej karierze. Projekcję zamknie amerykański dramat oparty na faktach - „Gra o wszystko”. Opowiada historię Molly Bloom (w tej roli świetna Jessica Chastain), która zakłada najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA. W filmie występują także: Idris Elba i Kevin Costner.

„Żyj pełnią życia” to z kolei filmowy pakiet, który napełni optymizmem, wywoła łzy wzruszenia i udowodni, że prawdziwa jest maksyma „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Na początek Multikino zaprasza na film „I tak cię kocham”, będący historią trudnej miłości, która wydarzyła się naprawdę. Pakistański komik i aktor zakochuje się ze wzajemnością w Amerykance - Choć parę dzieli prawie wszystko, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze i udowodnić, że nigdy nie należy tracić nadziei. „Cudowny chłopak” także wzruszy do łez. Auggie od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec chce udowodnić rówieśnikom, że piękno to coś więcej niż wygląd. W rolę filmowych rodziców wcielili się: znakomita jak zawsze Julia Roberts i Owen Wilson. Na sylwestrowy deser zaplanowano natomiast „Pełnię życia”. Film przedstawia historię młodego, charyzmatycznego mężczyzny, który zapada na chorobę, powodującą paraliż. W jednej chwili traci wszystko - a przynajmniej tak będzie mu się wydawało.

Bilety na Filmowe Party Sylwestrowe: 99 zł (oprócz oferty filmowej w cenie biletu na widzów czekać będą produkty barowe o wartości ponad 65 złotych oraz lampka wina musującego o północy ). Otwarcie drzwi o godz. 19.30, projekcja pierwszego filmu o godz. 19.50. Zakończenie około godz. 2.00-3.00. Szczegóły na stronie Multikina.


Atrakcje czekają nas też oczywiście w gdańskich klubach i pubach. W Parlamencie (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) o godz. 20 rozpocznie się AirParty'17 (bilet: 60 zł), w Cafe Józef K. (Gdańsk, ul. Piwna 1/2), również od godz. 20, Noc Końca Roku poprowadzi Dj Zuzka (wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: 40 zł od osoby), a w Cybermachinie (Gdańsk, ul. Rajska 6), również od godz. 20 bawić się będziemy mogli w stylu NERD Party - co oznacza, że nie zabraknie gier, komiksów, nerdowskich filmów, tańców, karaoke i nerd quizu (wstęp wolny).

A jeśli chcemy ten wieczór spędzić nieco bardziej ekskluzywnie, warto udać się choćby do Ludoviska (Gdańsk, al. Grunwaldzka 470), gdzie dzięki djowi Wojtkowi pobawimy się w rytmach największych przebojów ostatnich lat, a dzięki szefowi kuchni zjemy pieczonego łososia z kaszą bulgur, krem czekoladowy z musem mascarpone i malinami, i wiele innych. (start o godz. 20, bilety 204-240 zł). Podobny wieczór spędzimy w kultowej Restauracji Żabusia (Gdańsk, ul. Gospody 7A), gdzie o świetną zabawę zadba dj, a o znakomite potrawy szef kuchni Mariusz Wolski (początek o godz. 20, bilety: 220-250 zł). -
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora