Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Burak i Światowy Dzień Wody. Najlepsze sposoby na oszczędzanie kranówki

W czwartek, 22 marca, gdańszczanie spotkali się na porannym happeningu zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Wody. Wydarzenie, jak co roku, zorganizowała Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna. Tym razem w roli głównej wystąpił burak. Ale co burak ma wspólnego z wodą?

Burak i Światowy Dzień Wody. Najlepsze sposoby na oszczędzanie kranówki
A
A
data publikacji: 22 marca 2018 r.

Światowy Dzień Wody przypada 22 marca
Światowy Dzień Wody przypada 22 marca
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

- W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Wody jest „Nature for water” - wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy GiWK. - My troszeczkę zabawiliśmy się tym hasłem , czyli „naturalnie dla wody”, a zrobiliśmy tak ze względu na to, że dzisiejsze obchody są pod parasolem kampanii „Miasto na detoksie” w której komunikujemy o tym, żeby żyć naturalnie, żeby wracać do naturalnych produktów i po prostu rezygnować z tej szkodliwej chemii, która nas wszędzie otacza.

Pracownicy GIWK i osoby zaangażowane w akcję przez dwie godziny rozmawiali z przechodniami, a także nawiali ich, by skosztowali pyszności, które przygotowali Jola Słoma i Mirek Trymbulak, czyli właściciele Bezglutenowej kuchni wegańskiej Atelier Smaku. I tutaj swoją rolę musiał zagrać grać burak.

- Symbolem kampanii jest buraczek, który kiedyś był używany przez kobiety jako naturalny kosmetyk do malowania ust czy policzków - Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy GiWK. - Poprzez tego buraczka, naturalnego i zdrowego, staramy się mówić o naturalności. O tym, że kosmetyki również można sobie samemu zrobić.

Panie miały okazję wypróbować buraczany błyszczyk do ust, ale pomyślano też o tych, którzy za malowaniem nie przepadają. Burak wystąpił także pod postacią barszczu i ciasta z buraka. Było naturalnie i smacznie – oby więcej takich połączeń.

PRZECZYTAJ 5 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE WODY I ZOBACZ NASZ FILM:

  • Zakręć wodę podczas mycia zębów. Do płukania wystarczy pół kubeczka wody. Kto kranu nie zakręca, zużywa przy myciu zębów nawet 2 litry wody
  • Jeśli prysznic - to szybki. Efekt? Nie tylko szczędność wody, ale też ochrona skóry, która się nie wysusza. Unikanie kąpieli w wannie to nie mniejsza roztropność - oszczędamy mniej więcej tyle wody, ile jedna osoba potrzebuje do picia w ciagu trzech miesięcy (minimum 1,5 l czystej wody dziennie)
  • Nie myć naczyń pod bieżącą wodą - nalać do zakorkowanej komory zlewu albo zainwestować w zmywarkę. Nowszego typu zmywarki mają możliwość skorzystania z programu ekologicznego, co pozwala zaoszczędzić nawet 5 razy więcej litrów wody niż przy myciu ręcznym
  • Używaj pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy jest pełna. Sprawdź czy urządzenie posiada opcję pracy w trybie "1/2"
  • Gromadź deszczówkę - jest świetna do podlewania roślin w domu i ogrodzie
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora