PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Światowy Dzień AIDS obchodzimy 1 grudnia. Gdzie wykonać test? Jak się leczyć?

Światowy Dzień AIDS obchodzimy 1 grudnia. Gdzie wykonać test? Jak się leczyć?
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku dzień 1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Święto ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na walkę z AIDS oraz podniesienie świadomości na temat zakażenia wirusem HIV i możliwości leczenia. Test w kierunku zakażenia wirusem HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. W Gdańsku taki punkt znajduje się przy Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, przy ul. Smoluchowskiego 18.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
mat. MZ

 

Ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV i AIDS w Polsce i na świecie jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Ponieważ zakażeniom wirusem HIV można skutecznie zapobiegać oraz je leczyć, szczególnie ważne jest ciągłe propagowanie wiedzy na ten temat w społeczeństwie. Kluczem do eliminacji HIV jest wzrost poziomu testowania, szczególnie w grupie osób o największym ryzyku zakażenie. Postawienie wczesnej diagnozy zapewnia osobom zakażonym szereg korzyści zdrowotnych i przyczynia się do poprawy zdrowia publicznego.

Plakat akcji promujący wiedzę na temat HIV
Plakat akcji promujący wiedzę na temat HIV
mat. MZ

 

Test w kierunku zakażenia wirusem HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych.

Plakat akcji promujący wiedzę na temat HIV
Plakat akcji promujący wiedzę na temat HIV
mat. MZ

 

W Gdańsku taki punkt znajduje się przy Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ul. Smoluchowskiego 18 (budynek G wejście 2).

Godziny otwarcia: 

  • poniedziałek 16.00 – 20.00
  • wtorek 16.00 – 20.00 
  • czwartek 16.00 – 20.00

Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania i Światowego Dnia AIDS punkt konsultacyjny prowadzi dodatkowe dyżury w piątek 03.12.2021 r., godz. 16.00–20.00.

Dla osób potrzebujących konsultacji dostępny jest darmowy telefon zaufania: 800 888 448.

Ponadto Urząd Miejski w Gdańsku od wielu lat prowadzi działania w zakresie walki z HIV/AIDS zlecając zadania w otwartych konkursach ofert. Cyklicznie prowadzone są kampanie profilaktyczne: „Profilaktyka HIV/AIDS młodzież” skierowana do młodzieży licealnej, w której w 2020 roku wzięło udział 1312 osób oraz akcja „Bezpieczne gruchanie” skierowana do studentów. Wśród form wsparcia dla osób seropozytywnych mieszkających w Gdańsku znajdują się między innymi konsultacje psychologiczne oraz terapie grupowe. 

Więcej informacji na stronie internetowej realizatora: Fundacja Pomorski Dom Nadziei - Fundacja Pomorski Dom Nadzieioprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl