PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Strefa Płatnego Parkowania. Nowe ulice od poniedziałku, zmiany również w opłatach

Strefa Płatnego Parkowania. Nowe ulice od poniedziałku, zmiany również w opłatach
Od poniedziałku, 9 września, wchodzi w życie kolejna grupa zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku. Poborem opłat objęte zostaną nowe ulice w Śródmieściu oraz we Wrzeszczu. Zmieniają się również stawki opłat za postój w SPP - jednorazowe, jak i dodatkowe. Obowiązywać będą także nowe opłaty zryczałtowane dla mieszkańców użytkujących większą liczbę pojazdów.
Nowe zmiany w Strefie Płatnego Parkowania wchodzą w życie od 9 września
Nowe zmiany w Strefie Płatnego Parkowania wchodzą w życie od 9 września
fot. GZDiZ

 

Poniedziałek, 9 września, to dzień, w którym zacznie obowiązywać trzecia grupa zmian w funkcjonowaniu Strefy Płatnego Parkowania, które zostały uchwalone w marcu przez Radę Miasta Gdańska. Od tego dnia rozpocznie się pobór opłat na:

  • ulicy 3 Maja (w godz. 9:00-20:00 - oznaczenie sektora EK)
  • we Wrzeszczu na ulicach Jaśkowa Dolina i Pawłowskiego (w godz. 9:00-17:00 - oznaczenie sektora AW)
  • na ulicach Doki, Robotniczej, Nowomiejskiej i Jaracza w Śródmieściu (w godz. 9:00-17:00 - oznaczenie sektora AS)


Również 9 września zmienią się stawki opłat za postój w SPP - zarówno jednorazowe, jak i dodatkowe.

Nowe opłaty jednorazowe za postój pojazdu samochodowego na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska w SPP:

  • za pierwszą godzinę – 3,30 zł (dotychczas 3 zł)
  • za drugą godzinę – 3,90 zł (dotychczas 3,60 zł)
  • za trzecią – 4,60 zł (dotychczas 4,30 zł)
  • za czwartą godzinę i następne – 3,30 zł  (dotychczas 3 zł)

Wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój w SPP wynosić będzie 200 zł (dotychczas 50 zł). W przypadku wniesienia opłaty dodatkowej w terminie 7 dniu (nie częściej niż 2 razy w roku kalendarzowym) jej wysokość wyniesie 130 zł (dotychczas 30 zł).

Dotychczasowe opłaty, obowiązywały w Gdańsku niezmiennie od 16 lat. Nowa uchwała zakłada wysokość opłaty dodatkowej zbliżoną do tej, jaką należy wnieść za jazdę bez ważnego biletu w komunikacji miejskiej. Regulację stawek opłat jednorazowych i dodatkowych umożliwiły zmiany w Ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Od 9 września będą obowiązywać również nowe wysokości opłat zryczałtowanych dla mieszkańców użytkujących większą liczbę pojazdów. Wydanie karty opłaty zryczałtowanej mieszkańca dla trzeciego i każdego następnego pojazdu wiązało się będzie z koniecznością zapłacenia 50 zł miesięcznie. Za pierwszy i drugi pojazd opłata pozostaje w dotychczasowej wysokości 10 zł za miesiąc. Karty dla trzeciego i następnego pojazdu wykupione przed 9 września zachowują ważność do daty, do której zostały wydane.

Przypominamy, że od 28 maja obowiązują zmienione godziny poboru opłat za postój w sektorze Główne Miasto. W dni powszednie parkowanie w tym sektorze (oznaczenie EG) jest płatne w godz. 9:00 – 20:00. Z kolei od 1 lipca poborem opłat w dni powszednie w godz. 9:00 – 17:00 objęta jest ulica Targ Rakowy.

 

0001 mala
0002 mala

 

oprac. WG

 

Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze
Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze