PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Stogi. Centrum dzielnicy to dziś wielki plac budowy. Co obecnie się tam dzieje?
Stogi. Centrum dzielnicy to dziś wielki plac budowy. Co obecnie się tam dzieje?
Minęło już pół roku od czasu, kiedy ruszyły pierwsze prace w ramach dużego projektu modernizacji torowiska na Stogach. Ulica Stryjewskiego, "serce dzielnicy", jest dziś mocno rozkopana. Trwają tam intensywne prace ziemne. Zobaczcie aktualne zdjęcia z realizowanej inwestycji!
Z ul. Stryjewskiego zniknęła już wysłużona jezdnia oraz torowisko
Z ul. Stryjewskiego zniknęła już wysłużona jezdnia oraz torowisko
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Modernizacja torów na Stogach rozpoczęła się na początku lipca 2018 r. Od września trzeba było wprowadzić zmiany w rozkładach jazdy tramwajów, które częściowo zostały zastąpione przez autobusy komunikacji miejskiej. Mieszkańcy dzielnicy mogą na bieżąco śledzić postęp prowadzonych tutaj prac. Co obecnie się tam dzieje?

- Na ul. Stryjewskiego trwają prace związane z porządkowaniem terenu po rozbiórkach jezdni i torowiska. Wykonawca prowadzi również prace związane z przebudową sieci podziemnych i usuwaniem kolizji energetycznych – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Z kolei na ul. Nowotnej, po zakończonych już rozbiórkach, wykonawca rozpoczął fundamentowanie pod słupy trakcji. Trwa także tzw. korytowanie pod torowisko. Prace sieciowe wykonywane są również na odcinku ul.Wosia Budzysza - dodaje.

Na Stogach przebudowanych zostanie w sumie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace modernizacyjne realizowane są na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". W ramach inwestycji przebudowane zostaną także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa „Pasanil” (około 350m) i tramwajowa „Plaża Stogi” (około 450 m), na których pojawią się dodatkowe tory odstawcze. Dla wygody mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej na tym odcinku przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

W ramach inwestycji przebudowywany jest również dotychczasowy układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wyniesie około 2500 m, łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników - około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych - około 1200 m. Przy okazji zmodernizowane zostaną sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Na Stogach trwają obecnie intensywne prace związane m.in. z wymianą podziemnych sieci
Na Stogach trwają obecnie intensywne prace związane m.in. z wymianą podziemnych sieci
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Jeszcze w tym roku mieszkańcy dzielnicy odczują zdecydowaną poprawę jakości, zarówno w codziennym, pieszym przemieszczaniu się, jak i ci, którzy korzystają z samochodów oraz komunikacji miejskiej. Na nowych torach pojawią się bowiem nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje, które dziś kursują już po innych gdańskich dzielnicach.

Inwestycja pod hasłem: "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IV a" podzielona została na trzy odcinki:

  1. ul. Budzysza, od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby (włącznie)

  2. ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby (bez skrzyżowania) do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą (włącznie) oraz pętla "Pasanil"

  3. od skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą do końca linii tramwajowej, łącznie z pętlą "Stogi Plaża"

Ten projekt to także kolejny krok do poprawy dojazdu na plażę na Stogach. W 2016 r. Miasto wyremontowało ul. Nowotną, dzięki czemu przyjemniej i bezpieczniej można dojechać tam samochodem.

Realizowaną obecnie inwestycję koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Przewidywany obecnie termin zakończenia robót to koniec maja 2019 r.

Wykonawcą prac jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. W ramach GPKM IV a powstaną także nowe linie tramwajowe w ul. Nowej Bulońskiej Północnej oraz w ul. Nowej Warszawskiej (etap 1).


Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze