PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Stocznia Gdańska została wpisana na listę Pomników Historii
Stocznia Gdańska została wpisana na listę Pomników Historii
Podczas uroczystej Gali Sto Pomników Historii na 100 lat Niepodległości, która odbyła się w Warszawie na listę Pomników Historii RP została wpisana Stocznia Gdańska jako symboliczny setny pomnik. Jest to także 5. obiekt z Gdańska.
Uroczysta Gala 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. Nz. Prezydent Andrzej Duda wręcza zarządcom zabytkowych obiektów wpisy do rejestru.
Uroczysta Gala 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. Nz. Prezydent Andrzej Duda wręcza zarządcom zabytkowych obiektów wpisy do rejestru.
źrodło: prezydent.pl


Czym są Pomniki Historii? 

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z jednej strony status taki wiąże się z prestiżem, z drugiej zwiększa szanse zarządcy zabytkowego obiektu w ubieganiu się o dotacje na remonty czy utrzymanie.

Stocznia Gdańska - teren dawnej Stoczni Cesarskiej
Stocznia Gdańska - teren dawnej Stoczni Cesarskiej
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl100 Pomników Historii na 100-lecie odzyskania niepodległości 

Inicjatywa rozszerzenia listy Pomników Historii z 60 do 100 to pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w ten sposób chciało uczcić stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lista Pomników Historii prowadzona jest od 1994 roku, liczyła wówczas około 60 wpisów, ale brakowało na niej wielu ważnych obiektów np. Twierdzy Wisłoujście. Gdańska perła architektury obronnej dopisana została do listy Pomników w kwietniu 2018 r.

Twierdza Wisłoujście w Gdańsku
Twierdza Wisłoujście w Gdańsku
zdj. Dariusz Kula/pilot B.Bujak/Muzeum Gdańska


Uroczysta gala z udziałem Prezydenta RP 

Podczas uroczystej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda wręczył rozporządzenia przedstawicielom 14 instytucji, których obiekty wpisano na listę Pomników Historii. Symbolicznym setnym wyróżnionym miejscem została Stocznia Gdańska. - Miejsce szczególne dla naszych dziejów ostatnich czasów - podkreślił Andrzej Duda. - Symbol Solidarności, walki o wolność naszych czasów, a w związku z tym także i odrodzenia się naszego państwa, wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Na uroczystości obecni byli nie tylko opiekunowie 14 zabytkowych obiektów, które właśnie wpisano na listę. Przyjachali również wszyscy, którzy tytuły otrzymali wcześniej. Otrzymali oni specjalne pamiątkowe tablice.Lista gdańskich Pomników Historii:

  1. Gdańsk - miasto w zasięgu obwarowań z XVII wieku
  2. Gdańsk-Oliwa - zespół pocystersko-katedralny
  3. Gdańsk - pole bitwy na Westerplatte
  4. Gdańsk - Twierdza-Wisłoujście
  5. Stocznia Gdańska

Więcej o Pomnikach Historii znajdziesz na: www.zabytek.pl oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl