• Start
  • Wiadomości
  • Spis Ludności 2021 na półmetku. Gdańsk powyżej średniej krajowej, spisz się i zobacz wystawę 

Spis Ludności 2021 na półmetku. Gdańsk powyżej średniej krajowej, spisz się i zobacz wystawę 

Właśnie minął półmetek przebiegu w naszym kraju Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). W województwie pomorskim, według stanu na 7 lipca 2021 r., spisanych jest blisko 39% osób (wskaźnik dla Polski to około 40,5%). W Gdańsku spisało się dotąd 42 proc. mieszkańców - nie jest źle, ale może być lepiej; w tym tekście podpowiadamy jak to zrobić. Piszemy też o ulicznej wystawie, ukazującej 100-lecie polskich Narodowych Spisów Powszechnych. 
09.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na wystawę o 100-leciu polskich Narodowych Spisów Powszechnych trudno nie trafić - znajduje się przy ul. Grobla I, obok Fontanny Czterech Kwartałów, nieopodal Kaplicy Królewskiej i Bazyliki Mariackiej
Na wystawę o 100-leciu polskich Narodowych Spisów Powszechnych trudno nie trafić - znajduje się przy ul. Grobla I, obok Fontanny Czterech Kwartałów, nieopodal Kaplicy Królewskiej i Bazyliki Mariackiej
UMG

 

Wśród gmin województwa pomorskiego najwyższy odsetek spisanych osób odnotowano w gminie wiejskiej Konarzyny (ponad 76%) i gminie wiejskiej Sulęczyno – nieco ponad 74%, a także w gminie wiejskiej Stary Targ (blisko 70%), gminie miejsko-wiejskiej Debrzno (ponad 63%) oraz gminie miejsko-wiejskiej Brusy (blisko 54%). W Gdańsku i Gdyni odsetek ten wyniósł około 42%, Sopocie - nieco ponad 33%, a w Słupsku blisko 43%.


To już dziesiąty spis w Polsce, na 100-lecie

Obecnie trwający w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przebiega dokładnie w 100. rocznicę pierwszego spisu ludności, który odbył się w niepodległej Polsce w 1921 r. W okresie międzywojennym przeprowadzono 2 spisy ludności, drugi miał miejsce w 1931 r. Do tej pory w Polsce odbyło się 10 spisów ludności, oprócz tych już wymienionych kolejne miały miejsce w latach: 1946, 1950, 1960, 1970, 1978, 1988, 2002 i 2011. Warto pokreślić, że zakres tematyczny tych spisów w głównej mierze na przestrzeni lat nie ulegał zmianie. Podstawowy trzon stanowią zagadnienia demograficzne, rynku pracy, edukacji, zdrowia oraz sytuacji mieszkaniowej. W spisie z 1921 r. po raz pierwszy podjęta została kwestia narodowości, języka i wyznania, którą po latach ponownie wprowadzono do spisów począwszy od spisu w 2002 r.  

 

Gdzie można zobaczyć jubileuszową wystawę

Czym charakteryzowały się i wyróżniały pod względem m.in. tematyki, organizacji, popularyzacji oraz metod zbierania danych poszczególne spisy ludności i mieszkań możemy dowiedzieć się z wystaw plenerowych poświeconych historii spisów w naszym kraju. 

Wystawy te zostały zlokalizowane w następujących miejscach: 

  • GDAŃSK - wystawa główna, ul. Grobla I w pobliżu fontanny. Ekspozycja w tym miejscu trwać będzie do 14 lipca br. a następnie od 15 lipca do 31 sierpnia wystawa zostanie przeniesiona na ul. Heweliusza obok Galerii Medison;  
  • GDYNIA - wystawa główna, ul. Jana Pawła II obok Gdyńskiego Akwarium. Ekspozycja w tym miejscu trwać będzie do 14 lipca br. a następnie od 15 lipca do 30 września wystawa zostanie przeniesiona na Plac Kaszubski. Natomiast 3 mniejsze wystawy w formie kubików będą eksponowane (do 30 września) przy Galerii Batory, na rogu ul. Świętojańskiej i Skweru Kościuszki oraz przy molo w Gdyni Orłowie. 
  • SŁUPSK - wystawa główna, ul. Deotymy oraz 2 mniejsze wystawy w formie kubików: ul. Tuwima i Al. H. Sienkiewicza będą eksponowane do 30 września br.   


Spis jest obowiązkowy - jak to zrobić w roku 2021

W chwili obecnej można wywiązać się z obowiązku spisowego nie tylko poprzez samospis internetowy na spis.gov.pl, ale również w drodze wywiadu telefonicznego na żądanie dzwoniąc na infolinię spisową na nr 22 279 99 99. Z respondentem może skontaktować się także telefonicznie rachmistrz spisowy, który będzie dzwonił z jednego z dwóch numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Niewykluczone, że rachmistrz spisowy złoży wizytę w mieszkaniu respondenta w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu przy czym w tej formie rachmistrze spisowi skontaktują się tylko z osobami, które w danej chwili nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą o NSP 2021 nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej a o jej wysokości decyduje sąd. 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury