PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Śpiewający dyrektorzy na święta w Twoim domu. Cappella Gedanensis zaprasza na koncerty w piątek i sobotę

Śpiewający dyrektorzy na święta w Twoim domu. Cappella Gedanensis zaprasza na koncerty w piątek i sobotę
Najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Cappelli Gedanensis i mistrzowskiego duetu dyrektorów: Marka Więcławska i Romana Peruckiego, wybrzmią w naszych domach w pierwszy i drugi dzień świąt. Koncerty transmitowane będą na żywo online za pośrednictwem Facebooku i YouTube Cappelli Gedanensis oraz na www.gdansk.pl. Organizatorzy zachęcają do wspólnego kolędowania.
Cappella Gedanensis to zespół wokalno-muzyczny koncertujący na całym świecie, od 1992 roku ma status instytucji kultury Miasta Gdańska
Cappella Gedanensis to zespół wokalno-muzyczny koncertujący na całym świecie, od 1992 roku ma status instytucji kultury Miasta Gdańska
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

 

- Co roku, w okresie świątecznym Cappella Gedanensis zaprasza mieszkańców Pomorza na koncerty kolęd. Okres pandemii, w którym obecnie jesteśmy utrudnia melomanom kontakt z muzyką. Dlatego postanowiliśmy, dać naszym słuchaczom możliwość kolędowania we własnych domach poprzez transmisje koncertów z Kościoła Menonitów, byśmy jak co roku mieli możliwość wspólnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia - zaprasza Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis.

W piątek, 25 grudnia, zespół wykona kolędy w najnowszych aranżacjach, pod batutą Rafała Kłoczko. Kolędy, które usłyszeć będzie można podczas koncertu, zostaną wydane na płycie. Znajdą się wśród nich takie tytuły, jak „Adeste Fideles”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna Panna” czy „Tryumfy Króla Niebieskiego” i wiele, wiele innych.

- Brzmienie chóru, instrumentów,  głosy solistów - wszystko to tworzy niepowtarzalny nastrój, zgodny z tradycją wykonawczą, a jednocześnie już bardzo współczesny. Cappella Gedanensis w każdej z kolęd stara się być w swym muzykowaniu jak najbliżej naszemu rozumieniu tego repertuaru, ale jednocześnie jest w tych interpretacjach cały doskonały świat muzycznej maestrii. I w tym największy sukces tych interpretacji - zdradza recenzent muzyczny Paweł Sztompke, i zachęca do włączenia się do rozśpiewanego przeżywania tych świąt wraz z gdańskim zespołem. - Spróbujmy nie tylko słuchać tych nagrań, ale również wspólnie zaśpiewać z Cappellą Gedanensis. Czas świąt Bożego Narodzenia, czas kolędowania, to przecież również czas, choć już coraz rzadszy - wspólnego, rodzinnego  muzykowania - zaprasza.

Kolejna okazja do wysłuchania najpiękniejszych kolęd, choć już w innym wykonaniu, będzie w sobotę, 26 grudnia. Podczas koncertu w drugi dzień świąt wystąpią wybitni gdańscy artyści w duecie dyrektorskim - Roman Perucki (organy) - dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, oraz Marek Więcławek (tenor) - dyrektor Cappelli Gedanensis. Artyści także zapraszają do wspólnego, tradycyjnego śpiewania kolęd w domach, mając nadzieję, że ten wyjątkowy zwyczaj w Polsce jednak całkiem nie zaniknie.

W programie znajdą się najbardziej popularne w polskich domach kolędy, takie jak: „O gwiazdo Betlejemska”, „Gdy śliczna Panna”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Ach ubogi żłobie” i „Lulajże Jezuniu”. Przeplatane będą utworami organowymi o tematyce świąteczno-bożonarodzeniowej.

Oba koncerty rozpoczną się o godzinie 20:00 - transmitowane będą bezpłatnie na żywo online, za pośrednictwem Facebooka Cappelli Gedanensis i YouTubie zespołu oraz portalu www.gdansk.pl.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze