PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spacer po cmentarzu śladami wybitnych gdańszczanek. W niedzielę w samo południe

Spacer po cmentarzu śladami wybitnych gdańszczanek. W niedzielę w samo południe
Działaczki, pisarki, społeczniczki, badaczki, nauczycielki, kobiety morza - dziewięć wybitnych gdańszczanek. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w niedzielę, 3 listopada, na spacer po Cmentarzu "Srebrzysko", podczas którego będzie można odwiedzić miejsca ich spoczynku oraz poznać ich biografie. Spotkanie potrwa ok. 1,5 godziny. Wstęp wolny.
W niedzielę, 3 listopada bedzie można nawiedzić groby znanych gdańskich kobiet w czasie spaceru po Cmentarzu Srebrzysko
W niedzielę, 3 listopada bedzie można odwiedzić groby znanych gdańskich kobiet w czasie spaceru po Cmentarzu Srebrzysko
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Uczestnicy wydarzenia odwiedzą groby Marianny Sankiewicz, Anny Walentynowicz, Róży Ostrowskiej, Władysławy Zielińskiej, Bogumiły Wiki-Czarnowskiej, Iwony Pieńkawy, Aliny Pienkowskiej, Olgi Krzyżanowskiej oraz Izabelli Trojanowskiej. 

- Często samodzielnie trudno znaleźć nagrobki znanych gdańskich kobiet, chociażby ze względu na to, że cmentarz na Srebrzysku jest bardzo duży - mówi Marta Bańka, rzeczniczka prasowa Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. 

Spacer po cmentarzu śladami kobiet organizowany jest po raz pierwszy, jest otwarty i każdy może wziąć w nim udział. Rozpocznie się w niedzielę, 3 listopada, o godz. 12.00. Zbiórka przy bramie głównej Cmentarza Centralnego "Srebrzysko" przy ul. Srebrniki 12. 

- Postanowiliśmy tym wydarzeniem uczcić pamięć o kobietach, które były ważne dla Gdańska ze względu na swoją działalność polityczną, kulturalną, społeczną, naukową - dodaje Bańska. 

Przewodnikiem będzie dobrze znana bywalcom projektu Metropolitanka (Spacery śladami kobiet po Stoczni Gdańskiej) - Agnieszka Chylińska. Przygodę z Gdańskiem rozpoczęła w 2003 r. i od tamtej pory nie wyobraża sobie mieszkania poza Trójmiastem. Jest absolwentką kulturoznawstwa i skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Uwielbia spacerować po cmentarzach. Czym zatem różnić się będzie wydarzenie listopadowe od tych, organizowanych na terenach stoczniowych?

- Na spacerze po Srebrzysku pojawią się postaci tylko dwóch kobiet, o których opowiadamy na spacerach po Stoczni, tzn. Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska -  wyjaśnia Chylińska, przewodniczka “Spaceru śladami kobiet”. - Pozostałe kobiety, których groby odwiedzimy, albo nie były w ogóle związane ze Stocznią, albo nie pojawiły się w naszej "stoczniowej" narracji. “Spacer po cmentarzu” jest pewną kontynuacją projektu, który Metropolitanka prowadziła rok temu, mianowicie "100 biogramów na 100-lecie praw wyborczych kobiet", kiedy to pisaliśmy z koleżankami i kolegami z Metropolitanki biogramy stu wybitnych kobiet Pomorza. Dziewięć z tych biogramów przybliżę właśnie w najbliższą niedzielę. 

Przewodniczka podczas spaceru przypomni biografie dziewięciu wybitnych gdańszczanek, ich osiągnięcia i role, jakie pełniły w życiu miasta, regionu i kraju. Uczestnicy wydarzenia będą mogli oddać im cześć chwilą milczenia. Spotkanie będzie trwało ok. 1,5 godziny.

Ze względów ekologicznych organizatorzy proszą, by nie przynosić zniczy.

Podobne projekty odbywają się również w innych miastach, np. w Krakowie oraz w Łodzi w ramach "Łódzkiego szlaku kobiet".

Wydarzenie na Facebooku 


CZYTAJ TAKŻE:

Letnie spacery kobiecym szlakiem po Stoczni Gdańskiej, Starym i Głównym Mieście. Również po rosyjsku

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze