PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spacer po cmentarzu śladami wybitnych gdańszczanek. W niedzielę w samo południe

Spacer po cmentarzu śladami wybitnych gdańszczanek. W niedzielę w samo południe
Działaczki, pisarki, społeczniczki, badaczki, nauczycielki, kobiety morza - dziewięć wybitnych gdańszczanek. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w niedzielę, 3 listopada, na spacer po Cmentarzu "Srebrzysko", podczas którego będzie można odwiedzić miejsca ich spoczynku oraz poznać ich biografie. Spotkanie potrwa ok. 1,5 godziny. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W niedzielę, 3 listopada bedzie można nawiedzić groby znanych gdańskich kobiet w czasie spaceru po Cmentarzu Srebrzysko
W niedzielę, 3 listopada bedzie można odwiedzić groby znanych gdańskich kobiet w czasie spaceru po Cmentarzu Srebrzysko
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Uczestnicy wydarzenia odwiedzą groby Marianny Sankiewicz, Anny Walentynowicz, Róży Ostrowskiej, Władysławy Zielińskiej, Bogumiły Wiki-Czarnowskiej, Iwony Pieńkawy, Aliny Pienkowskiej, Olgi Krzyżanowskiej oraz Izabelli Trojanowskiej. 

- Często samodzielnie trudno znaleźć nagrobki znanych gdańskich kobiet, chociażby ze względu na to, że cmentarz na Srebrzysku jest bardzo duży - mówi Marta Bańka, rzeczniczka prasowa Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. 

Spacer po cmentarzu śladami kobiet organizowany jest po raz pierwszy, jest otwarty i każdy może wziąć w nim udział. Rozpocznie się w niedzielę, 3 listopada, o godz. 12.00. Zbiórka przy bramie głównej Cmentarza Centralnego "Srebrzysko" przy ul. Srebrniki 12. 

- Postanowiliśmy tym wydarzeniem uczcić pamięć o kobietach, które były ważne dla Gdańska ze względu na swoją działalność polityczną, kulturalną, społeczną, naukową - dodaje Bańska. 

Przewodnikiem będzie dobrze znana bywalcom projektu Metropolitanka (Spacery śladami kobiet po Stoczni Gdańskiej) - Agnieszka Chylińska. Przygodę z Gdańskiem rozpoczęła w 2003 r. i od tamtej pory nie wyobraża sobie mieszkania poza Trójmiastem. Jest absolwentką kulturoznawstwa i skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Uwielbia spacerować po cmentarzach. Czym zatem różnić się będzie wydarzenie listopadowe od tych, organizowanych na terenach stoczniowych?

- Na spacerze po Srebrzysku pojawią się postaci tylko dwóch kobiet, o których opowiadamy na spacerach po Stoczni, tzn. Anna Walentynowicz i Alina Pieńkowska -  wyjaśnia Chylińska, przewodniczka “Spaceru śladami kobiet”. - Pozostałe kobiety, których groby odwiedzimy, albo nie były w ogóle związane ze Stocznią, albo nie pojawiły się w naszej "stoczniowej" narracji. “Spacer po cmentarzu” jest pewną kontynuacją projektu, który Metropolitanka prowadziła rok temu, mianowicie "100 biogramów na 100-lecie praw wyborczych kobiet", kiedy to pisaliśmy z koleżankami i kolegami z Metropolitanki biogramy stu wybitnych kobiet Pomorza. Dziewięć z tych biogramów przybliżę właśnie w najbliższą niedzielę. 

Przewodniczka podczas spaceru przypomni biografie dziewięciu wybitnych gdańszczanek, ich osiągnięcia i role, jakie pełniły w życiu miasta, regionu i kraju. Uczestnicy wydarzenia będą mogli oddać im cześć chwilą milczenia. Spotkanie będzie trwało ok. 1,5 godziny.

Ze względów ekologicznych organizatorzy proszą, by nie przynosić zniczy.

Podobne projekty odbywają się również w innych miastach, np. w Krakowie oraz w Łodzi w ramach "Łódzkiego szlaku kobiet".

Wydarzenie na Facebooku 


CZYTAJ TAKŻE:

Letnie spacery kobiecym szlakiem po Stoczni Gdańskiej, Starym i Głównym Mieście. Również po rosyjsku

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze