PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

SofA pod znakiem swingu i Góreckiego

SofA pod znakiem swingu i Góreckiego
W piątek, 14 sierpnia 2015 r., rozpoczyna się w Gdańsku siódma edycja festiwalu Solidarity od Arts. Ta wyśmienita, w ogromnym stopniu darmowa dla publiczności impreza udowadnia, że można przygotować wydarzenie promujące sztukę wysoką, które przyciągnie tysiące widzów.
logo SofA

Gdańsk od ponad dekady marzył o wakacyjnej imprezie, która miałaby przynajmniej ogólnopolską renomę. Pierwszą, kompletnie nieudaną próbą było przeniesienie do miasta słynnego Festiwalu Gwiazd z Międzyzdrojów. Wartościowych wydarzeń w programie tej imprezy było niewiele, dlatego też wydarzenie cieszyło bardziej łowców autografów niż miłośników sztuki. Stanowiło też świetną okazję dla rodzimych gwiazd i gwiazdeczek na spędzenie wakacji nad morzem na koszt miasta.

Na szczęście Gdańsk bardzo szybko Festiwal Gwiazd bez większego żalu pożegnał i postawił na coś zupełnie nowego. Tak powstał sierpniowy festiwal Solidarity of Arts, konsekwentnie promujący wartościową sztukę: muzykę poważną i jazzową, operę i teatr, ambitne kino i sztuki plastyczne. Udowodnił on, że kultura na najwyższym poziomie jest w stanie przyciągnąć tysiące widzów, a atrakcyjne wakacyjne imprezy nie muszą mieć w programie koncertów disco polo i kiełbasek z grilla.

Stało się zwyczajem, że festiwal rozpoczyna wręczenie Neptunów, czyli Nagród Prezydenta Miasta Gdańska dla wybitnych polskich i zagranicznych twórców, za „działalność promującą wartości mające w Gdańsku znaczenie szczególne”. Nie inaczej będzie w tym roku. Tegorocznymi laureatami zostali gwiazdorzy teatru Wybrzeże Dorota Kolak i Mirosław Baka oraz reżyser filmowy Wojciech Marczewski. Uroczystość odbędzie się w Dworze Artusa w piątek, 14 sierpnia (początek o godz. 21.00).

Swing+, Górecki+

Znakiem rozpoznawczym SofA stały się popularne „koncerty z plusem”. Pomysł na nie jest o tyle prosty, co efektowny: głównym bohaterem jest jedna z niekwestionowanych gwiazd międzynarodowej sceny muzycznej (w poprzednich edycjach m.in. Leszek Możdżer, Marcus Miller, Tomasz Stańko, Esperanza Spalding), której w poszczególnych utworach towarzyszą inne zaproszone przez nią gwiazdy.

W tym roku będzie można wysłuchać aż dwóch koncertów „z plusem”, i to w nieco zmienionej formule. Pierwszy z nich to „Swing+”, który poświęcony będzie tej konkretnej, już nico archaicznej, ale pełnej uroku odmianie jazzu. Wśród wykonawców na trzech scenach pojawią się m.in. laureaci nagród Grammy: Patti Austin, Kurt Elling oraz niemiecka WDR Big Band, Stanisław Soyka, Hanna Banaszak czy Aga Zaryan.

  • Koncert na Ołowiance zacznie się o godz. 20.30 w sobotę, 15 sierpnia, wstęp wolny. Przed koncertem wykonawcy „Swing+” odcisną dłonie w Bursztynowej Alei Gwiazd na Ołowiance (godz. 19.45).

Drugi z koncertów to, zaplanowany na następny dzień, „Górecki+”. Będzie poświęcony zmarłemu w 2010 roku wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Wystąpią m.in.: Leszek Możdżer, Motion Trio, Atom String Quartet oraz Mariusz Patyra – jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego. Największym wydarzeniem będzie wykonanie – po raz pierwszy w Trójmieście – IV Symfonii Mikołaja Góreckiego przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  • Ten koncert także odbędzie się na scenie plenerowej na Ołowiance. Początek w sobotę, 15 sierpnia, o 20.00, wstęp wolny.

Filmowo i jeszcze muzycznie

W programie imprezy Solidarity of Arts znalazł się także pokaz głośnego, nagrodzonego na tegorocznym festiwalu Berlinale filmu Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy „Performer”. Po pokazie widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Oskarem Dawickim – odtwórcą głównej roli.

  • Projekcja w środę, 19 sierpnia, o godz. 19.00, w Europejskim Centrum Solidarności, wstęp wolny.

Natomiast w niedzielę, 23 sierpnia, melomanów czeka jeszcze jeden koncert: „Gwiazdy prezentują światowe premiery”, na którym usłyszymy m.in. trzy światowe prawykonania utworów Pawła Pudło, Pawła Łukaszewskiego i Enjotta Schneidera. Wśród wykonawców znowu same wielkie, dobrze znane miłośnikom muzyki klasycznej nazwiska z Polski, Europy i świata, m.in. Otto Sauter, Marek Zvolanek, Sebastian Gíl, Armando Cedillo.

  • Bilety na koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej kosztują od 11 do 30 zł, początek koncertu o godz. 19.00.

Program i więcej informacji: www.solidarityofarts.pl