PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Śnieżna “Wigilia Gdańszczan” na Długim Targu: orszak aniołów, kolędy i opłatek

Śnieżna “Wigilia Gdańszczan” na Długim Targu: orszak aniołów, kolędy i opłatek
Tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia (23 grudnia) na Długim Targu u stóp Neptuna i największej gdańskiej choinki zgromadzili się wielbiciele świętowania w gronie szerszym niż tylko najbliższej rodziny - ze współmieszkańcami.
Symboliczny stół wigilijny połączył mieszkańców i turystów w świątecznej atmosferze
Symboliczny stół wigilijny połączył mieszkańców i turystów w świątecznej atmosferze
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Padał śnieg! I trzeba zacząć od tego zdania, ponieważ wirujące na niebie płatki śniegu coraz rzadziej dodatkowo wzmacniają świąteczny nastrój w mieście i obchody “Wigilii Gdańszczan”.

Przy gdańskiej choince zorganizowano tradycyjnie symboliczny wigilijny stół i ustawiono równie symboliczną szopkę, w której punktualnie o godz. 16 rozpoczęło się świąteczne spotkanie dla mieszkańców i turystów. Oczekiwanie na wigilię umilił zebranym mini koncert kolęd na carillonowych dzwonach z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu gdańskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak.

Z zaproszenia do świętowania w gronie gdańszczan i gdańszczanek skorzystało dobre kilkaset osób, które ustawiły się przy scenie - szopce. Sygnałem do rozpoczęcia uroczystości było nadejście z ul. Długiej kolędników i orszaku aniołów na szczudłach.

Zanim jednak przystąpiono do radosnej części uroczystości, zebrani zdjęli nakrycia głowy i minutą ciszy uczcili pamięć 11 polskich górników, którzy tuż niespełna kilka dni temu zginęli tragicznie w kopalni węgla na terenie Czech.


Z-ca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz jako pierwsza złożyła zebranym życzenia: - Bez względu na to, czy w to wierzymy, czy nie, Święta Bożego Narodzenia to jest taki czas, kiedy z większą życzliwością myślimy o drugim człowieku. Tego wam w imieniu prezydenta Gdańska i gdańskich radnych życzę. Wszyscy myślimy o was serdecznie, a i wy też myślcie o nas ciepło. Wybraliście nas i macie wobec nas duże oczekiwania, a my też jesteśmy zwykłymi ludźmi i zdarza się nam popełniać błędy. Życzmy sobie wszystkim więcej życzliwości dla drugiego człowieka w nadchodzącym roku.

Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska dodał: - Święta Bożego Narodzenia to spotkanie z drugim człowiekiem, często innym, czasem mówiącym innym językiem, mającym inne poglądy. Wigilia uczy nas tego, że możemy się od siebie różnić, ale zawsze dzielimy się wspólnie opłatkiem. Tego nam wszystkim życzę, żebyśmy wszyscy w tym 2019 r. potrafili uszanować tego drugiego człowieka.


Wigilia Gdańska - piękna tradycja dzielenia się opłatkiem ze współmieszkańcami w przeddzień Wigilii z najbliższymi
Wigilia Gdańska - piękna tradycja dzielenia się opłatkiem ze współmieszkańcami w przeddzień Wigilii z najbliższymi
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Życzenia złożyła również Anna Golędzinowska, radna miasta Gdańska: - W imieniu radnych dziękuję państwu za to, że pomimo gorącego czasu ostatnich przygotowań do świąt, przyjęliście państwo zaproszenie i jesteście z nami. Życzymy, by były to święta czasu na dobre, ważne rozmowy i na wzajemną serdeczność dla osób tych najbliższych, ale również tych, z którymi być może dzieli nas jakiś dystans. Teraz jest przecież doskonały czas, by odnowić relacje.

Radny Andrzej Kowalczys zwrócił uwagę na mieszankę języków, którą można usłyszeć przy plenerowym stole i że wiele z tych głosów należy do nowych mieszkańców naszego miasta.

- Mamy świadomość, że zwłaszcza wielu Ukraińców wybrało Gdańsk na swój drugi dom, witamy was również serdecznie na Długim Targu. Co prawda wasze święta wypadają za dwa tygodnie, ale cieszymy się, że jesteście tu dziś z nami. Gdańsk to miasto wolności i solidarności. Życzę, by każda osoba samotna, każda chora, potrzebująca odczuła w najbliższych czasach tę solidarność. Nie tylko tę gdańską, ale także międzyludzką.

Podczas wigilii gdańszczan nie zabrakło czytania z Ewangelii św. Łukasza, a także najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Chóru Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury (z nieśmiałym towarzyszeniem słuchaczy) oraz Laury Haras - śpiewaczki operowej, która wcieliła się w tym roku w rolę Marii z dzieciątkiem.


Nikt tak pięknie nie śpiewał `Lulajże Jezuniu` jak Maria - w jej rolę wcieliła się Laura Haras, śpiewaczka operowa
Nikt tak pięknie nie śpiewał `Lulajże Jezuniu` jak Maria - w jej rolę wcieliła się Laura Haras, śpiewaczka operowa
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki konkatedralnej Najświętszej Marii Panny w Gdańsku podkreślił, że Boże Narodzenie to najwspanialsze ze wszystkich świąt: - Bo gdyby się pan Jezus nie narodził, nie byłoby tych pięknych kolęd, prawdziwej solidarności międzyludzkiej, która opiera się o przykazanie miłości. Bardzo się cieszę, że od wielu lat spotykamy się przy tej głównej arterii miasta, aby dopełnić pięknej, wyjątkowej polskiej tradycji łamania się opłatkiem, która jest pretekstem do kontaktu, zbliża nas do siebie.

Na zakończenie spotkania dopełniono więc tradycji - gdańszczanie i gdańszczanki podzielili się ze sobą opłatkiem, a najmłodsi na pożegnanie otrzymali od aniołów zimne ognie.   

I cały czas padał śnieg!


Organizatorem Gdańskiej Wigilii jest Miasto Gdańsk, „Plama” Gdański Archipelag Kultury, Fundacja Choinki Gdańskiej. Wydarzenie wspierają: wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze