• Start
  • Wiadomości
  • Słuchowiska o Pomorzankach - Pionierkach. Na Spotify można już posłuchać drugiego odcinka

Słuchowiska o Pomorzankach - Pionierkach. Na Spotify można już posłuchać drugiego odcinka

O trzech nieprzeciętnych Pomorzankach, które przecierały innym kobietom szlaki w swoich dziedzinach, możemy posłuchać na kanale Instytutu Kultury Miejskiej na Spotify. W poniedziałek, 7 czerwca, premierę miał drugi odcinek, poświęcony żeglarce Teresie Remiszewskiej. Premiera trzeciego - ostatniego, którego bohaterką będzie gdańska sędzia żużlowa Irena Nadolna-Szatyłowska odbędzie się 14 czerwca.
07.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Żeglarka Teresa Remiszewska jest bohaterką drugiego odcinka słuchowiska poświęconego Pomorzankom, które zdobyły świat
Żeglarka Teresa Remiszewska jest bohaterką drugiego odcinka słuchowiska poświęconego Pomorzankom, które zdobyły świat
archiwum rodzinne

 

 

Teresa Remiszewska (1928-2002) jako pierwsza kobieta w Polsce i czwarta na świecie samotnie przepłynęła Atlantyk. Była prekursorką samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce. Jako pierwsza Polka odbyła samotny rejs po Bałtyku, na jachcie Zenit. Urodziła się w Międzychodzie, mieszkała m.in. w Nowej Hucie, ale przez większość życia związana była z Gdynią. Jej grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

O tym, jaką była kobietą i o jej żeglarskich dokonaniach można posłuchać na Spotify, na kanale Instytutu Kultury Miejskiej - w poniedziałek, 7 czerwca, odbyła się premiera podcastu dziennikarki Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot. To drugi z trzech zaplanowanych odcinków słuchowisk poświęconych wyjątkowym kobietom - Pomorzankom-pionierkom.

- Przybliżają one sylwetki nieprzeciętnych Pomorzanek, które przecierały innym kobietom szlaki w swoich dziedzinach. Poprzez swoje życie i działalność zasługują na pamięć i uznanie, którego dotąd nie otrzymały w należytej skali, stając się tym samym nieznane szerszej publiczności. Wierzymy, że ich dokonania mają szansę wpłynąć na losy młodych kobiet, dla których nasze bohaterki mogą stać się wzorem do naśladowania i inspiracją - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Pierwszą bohaterką cyklu była Maja Sakowska-Krzencessa, która była jedną z pierwszych kobiet nadleśniczych
Pierwszą bohaterką cyklu była Maja Sakowska-Krzencessa, która była jedną z pierwszych kobiet nadleśniczych
archiwum rodzinne

 

Pierwszy odcinek poświęcony został Mai Sakowskiej-Krzencessie - nadleśniczej, żeglarce i podróżniczce, która w 1968 roku została mianowana na stanowisko nadleśniczego w Nadleśnictwie Wieżyca, stając się tym samym trzecią w Polsce, a pierwszą w regionie, kobietą pełniącą tę funkcję. Bohaterka trzeciego, którego premiera odbędzie się w poniedziałek, 14 czerwca, będzie Irena Nadolna-Szatyłowska - gdańska sędzia żużlowa i pasjonatka lotnictwa, pierwsza kobieta sędzia w Polsce i na świecie.

Cykl słuchowisk przygotowała Magdalena Świerczyńska-Dolot według pomysłu Anny Miler oraz Anny Zielińskiej-Fedoruk z grupy Metropolitanka działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej.

 

Irena Nadolna-Szatyłowska była pierwszą na świecie kobietę sędzią żużlowym
Irena Nadolna-Szatyłowska była pierwszą na świecie kobietę sędzią żużlowym
archiwum rodzinne

 

Grupa Metropolitanka odkrywanie pionierek rozpoczęła już w 2012 roku, a kontynuowało ten projekt Stowarzyszenie Arteria - tworząc w 2018 roku 100 biogramów wybitnych Pomorzanek na 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Biogramy dostępne są na stronie metropolitanka.ikm.gda.pl.

Słuchowiska udostępniane są na kanale Spotify Instytutu Kultury Miejskiej: TUTAJ.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury