PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Skwer Świętopełka od listopada w nowej odsłonie. Za niespełna 1,5 miliona złotych

Skwer Świętopełka od listopada w nowej odsłonie. Za niespełna 1,5 miliona złotych
Nowe chodniki, utwardzona nawierzchnia wokół fontanny, drzewka i trawniki, zatoka postojowa przy ul. Grobla II - to zmiany, które czekają Skwer Świętopełka w Gdańsku. Mają być gotowe do połowy listopada 2016 roku.

Świętopełk Wielki na gdański skwer przybył już sześć lat temu. Odsłonięcie pomnika na skwerze w 2010 roku
Świętopełk Wielki na gdański skwer przybył już sześć lat temu. Odsłonięcie pomnika na skwerze w 2010 roku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Znajdujący się w kwartale ulic: Szeroka - Grobla II - Świętojańska – Szklary skwer czeka modernizacja. W czwartek, 8 września, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę na realizację inwestycji z wyłonioną w przetargu Firmą Budowlano-Drogowa PRASBET.

Pierwszy etap inwestycji to rewitalizacja skweru, dzięki której powstanie przyjazne mieszkańcom miejsce wypoczynku i spotkań. Umowa obejmuje wykonanie m.in:

  • chodników przyjezdniowych wokół skweru
  • wewnętrznych dróg zieleńca (w tym ul. Księżej)
  • dojścia do funkcjonującej na terenie zieleńca toalety
  • utwardzenie nawierzchni wokół fontanny
  • zatoki postojowej przy ul. Grobla II
  • elementów małej architektury
  • wycinki, nasadzeń drzew i trawników


- Chcemy, by skwer stał się estetycznym i przyjaznym mieszkańcom miejscem rekreacji i wypoczynku - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Dlatego zdecydowaliśmy się na rewitalizację. Co ważne, zmiany które zostaną wprowadzone na skwerze, to efekt współpracy pomiędzy miastem, mieszkańcami, radnymi miejskimi i dzielnicowymi oraz stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto, które przeprowadziło proces konsultacji społecznych na temat zagospodarowania tego miejsca. W rezultacie powstał projekt, który bez wątpienia przełoży się na estetyzację tego miejsca, tchnie w tę przestrzeń nowe życie i nową jakość, i który - co najważniejsze, odpowiada na oczekiwania mieszkańców.


W maju br. DRMG unieważniła ogłoszony na początku roku 2016 przetarg na wyłonienie wykonawcy robót, ponieważ zaproponowana w ofercie cena znacznie przekroczyła kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia. Aby prowadzone prace nie utrudniały korzystania ze skweru w okresie wakacyjnym, ponowny przetarg na realizację robót ogłoszony został w lipcu, a prace remontowe zaplanowane na okres od września do listopada 2016 roku.

Najkorzystniejszą ofertę, na podstawie przyjętych kryteriów, złożyła Firma Budowlano-Drogowa PRASBET z Grudziądza. Koszt inwestycji to 1.429.000 zł. Wybrany w przetargu wykonawca na zagospodarowanie zieleńca ma czas do połowy listopada br. 

Do przetargu przystąpiły jeszcze dwie inne firmy:

- TRAKT Sp. z o.o. Sp.kom.z Gdańska - 1.515.000 zł
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe WOD-KAN-GRZENKOWICZ Sp. z o.o.z Kartuz - 1.546.110 zł


Więcej informacji:

Realizacja zagospodarowania zieleńca w kwartale ulic: Szeroka - Grobla II - Świętojańska - SzklaryAlicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze