• Start
  • Wiadomości
  • Uwaga na użądlenia! W Gdańsku powstało miejsce dla osób poddawanych odczulaniu  

Uwaga na użądlenia! W Gdańsku powstało miejsce dla osób poddawanych odczulaniu

Pokój dzienny dla pacjentów uczulonych na jad os, pszczół, szerszeni i trzmieli, wyposażony przez organizację Soroptimist International I Klub w Gdańsku, powstał w Klinice Alergologii i Pneumonologii gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 
26.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pokój dziennydobry
Pacjenci poddawani odczulaniu w Klinice Alergologii i Pneumonologii gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego mogą podczas leczenia spać, czytać, pracować 
Sylwia Mierzewska UCK

 

Obrzęk, ból, świąd aż po wstrząs anafilaktyczny, który może zagrażać życiu - takie reakcje mogą wystąpić u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. W Klinice Alergologii i Pneumonologii UCK wykonuje się procedurę odczulania chorych, uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. 

Chory powinien się zgłosić do lekarza wtedy, kiedy oprócz objawów miejscowych występują objawy ogólne: pokrzywka na całym ciele, duszność, objawy ze strony układu pokarmowego, nerwowego czy krążenia jak zasłabnięcie. 

Samica szerszenia europejskiego
Samica szerszenia europejskiego
PiccoloNamek, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


- Każde następne użądlenie niesie ze sobą ryzyko cięższej reakcji, dlatego konsultacja z lekarzem jest szczególnie istotna - podkreśla prof. Ewa Jassem, ordynator Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK. -
Leczenie polega na podawaniu niewielkich ilości jadu w celu osiągnięcia tolerancji organizmu na ten alergen. To długi proces. Po wstępnym okresie, w którym podaje się alergen we wzrastających dawkach, następuje faza podtrzymująca, trwająca około 5 lat. Chorzy przychodzą do nas co miesiąc po to, aby otrzymać zastrzyk zawierający odpowiednią ilość jadu. To jest bezpieczna procedura, jednak z uwagi na to, że wcześniej u tych chorych występowały reakcje zagrażające życiu, realizuje się ją w warunkach szczególnej troski, monitorując stan pacjenta.

dobrypokojj
Pod opieką Kliniki Alergologii i Pneumonologii gdańskiego UCK jest trzystu pacjentów 
Sylwia Mierzewska UCK

 

Pod opieką Kliniki Alergologii i Pneumonologii znajduje się w tej chwili ok. 300 chorych, którzy są leczeni w warunkach dziennego pobytu. By ich pobyt w szpitalu przebiegał w przyjaznych warunkach zadbał Soroptimist International I Klub w Gdańsku, który wyposażył pokój dzienny. Pacjenci kliniki podczas leczenia przebywają w pokoju dziennym od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego w pokoju znalazły się leżanki, wygodne fotele i stoliki, dzięki którym pacjenci mogą spać, czytać, pracować.

 

uzadleniadobre
Członkinie Soroptimist International I Klub w Gdańsku z dyrekcją i persinelem UCK
Syliwia Mierzewska UCK

 

Soroptimist International to międzynarodowa organizacja kobiet z całego świata. I Klub w Gdańsku istnieje od 22 lat. 32 kobiety różnych zawodów, odmiennych doświadczeń życiowych i w różnym wieku spotykają się by „doskonalić się i służyć innym”, bo tak właśnie, w wolnym tłumaczeniu brzmi hasło światowego Soroptymizmu. Organizacja finansuje stypendia naukowe i artystyczne, remont pomieszczeń, takich jak pokój zabaw dla dzieci matek osadzonych w Zakładzie Karnym w Grudziądzu. Opiekują się ośrodkiem MONAR MARKOT dla bezdomnych matek w Gdańsku. W ramach autorskiego programu grantowego Bank Ambitnych Kobiet, który wspiera edukację i rozwój talentów artystycznych, przez ostatnie 6 lat przyznały 27 stypendiów młodym kobietom za blisko 120 tysięcy złotych.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej