PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Seniorzy, na rowery! Miasto zachęca starszych mieszkańców do aktywności fizycznej

Seniorzy, na rowery! Miasto zachęca starszych mieszkańców do aktywności fizycznej
Sześć nowiutkich trójkołowych rowerów elektrycznych, w tym trzy rowery poziome. To miejska flota dedykowana seniorom. Gdańsk uczestniczy obecnie w europejskim projekcie, którego celem jest właśnie promowanie mobilności aktywnej wśród najstarszych mieszkańców.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańscy seniorzy mogą skorzystać z przejażdżek rowerami trójkołowymi
Gdańscy seniorzy mogą skorzystać z przejażdżek rowerami trójkołowymi
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wygodny fotel bądź tradycyjne, ale odpowiednio wyprofilowane, siodełko. Kierownica - tradycyjna lub w formie uchwytów. Do wyboru. Do tego lusterka i kosze na niewielki bagaż. Te rowery różnią się jednak tym od tradycyjnych, że posiadają aż trzy koła.

W czwartek, 17 czerwca, przetestowali je członkowie Rady Seniorów w Gdańsku. Rowery pojawiły się na parkingu przy Nowym Ratuszu mieszczącym się przy ul. Wały Jagiellońskie. Po krótkim szkoleniu, w towarzystwie przewodnika oraz członków Zespołu Doradczego ds. mobilności aktywnej, który został powołany w ramach realizacji projektu GreenSAM, radni - seniorzy ruszyli w testową trasę drogami rowerowymi m.in. wzdłuż al. Zwycięstwa.

 

 

Referat Mobilności Aktywnej (w Wydziale Gospodarki Komunalnej) realizuje obecnie projekt „GreenSAM” - “Green Silver Age Mobility” - Zielona Mobilność w Srebrnym Wieku, w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w 85 proc. Projekt rozpoczął się w styczniu 2019 r. i potrwa do końca września 2021 r.

W ramach realizacji "GreenSAM", organizowane będą nieodpłatne wycieczki rowerowe prowadzone przez przewodnika, dla zorganizowanych grup seniorów. Do ich dyspozycji będzie wspomniane sześć trójkołowych rowerów elektrycznych. Wyłoniony został również operator tych trójkołowców, którego zadaniem będzie organizacja i przeprowadzanie przejazdów dla grup seniorów, z użyciem tych rowerów, na określonych w trasach. Na początek tę ofertę skierowano do zorganizowanych grup seniorów z Domów Pomocy Społecznej i Dziennych Domów Pomocy, a także do seniorów z Klubów i Kół Seniora oraz NGO-sów.

 

- Z tej oferty mogą skorzystać też seniorzy spoza tych instytucji. Wystarczy, że skrzykną się w grupę i zgłoszą do mnie - zaznacza Małgorzata Ratkowska, koordynatorka projektu GreenSAM.

 

Gdańsk uczestniczy w europejskim projekcie zachęcającym seniorów do aktywności mobilnej
Gdańsk uczestniczy w europejskim projekcie zachęcającym seniorów do aktywności mobilnej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Organizatorzy wyznaczyli wstępnie kilka bezpiecznych, mało wymagających tras. Jedna z nich prowadzi przez Park Reagana i pas nadmorski, kolejna przez Park Oruński i pobliskie zbiorniki retencyjne. Kolejna trasa rozpoczynać się będzie przy Europejskim Centrum Solidarności i poprowadzi m.in. przy Muzeum II Wojny Światowej.

- Za każdym razem grupie seniorów towarzyszyć będzie przewodnik oraz opiekun. Przed każdym przejazdem odbywać się będzie szkolenie z obsługi tych rowerów - podkreśla Małgorzata Ratkowska.

W zależności od miejsca zbiórki, rowery będą dostarczane w wyznaczoną lokalizację, bądź też seniorzy będą dowożeni samochodem w miejsce, gdzie taki przejazd trójkołowcem będzie można bezpiecznie rozpocząć. Zgodnie z założeniem, przejazd potrwa około 2 - 2,5 godzin, ale może być krótszy. Usługa ta jest bezpłatna.

Chętni na przejazdy mogą zgłaszać się mailowo: malgorzata.ratkowska@gdansk.gda.pl lub telefonicznie: 693 813 038.

Trójkołowy projekt "GreenSAM" potrwa do 15 września br.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze