PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kręć kilometry dla Gdańska - uroczystość wręczenia nagród. WIDEO i ZDJĘCIA

Kręć kilometry dla Gdańska - uroczystość wręczenia nagród. WIDEO i ZDJĘCIA
Za nami VIII edycja kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska. Choć wyniki rywalizacji zostały ogłoszone w listopadzie to dopiero teraz, dzięki poprawiającej się sytuacji epidemicznej, możliwe było wręczenie nagród laureatom. W środę, 16 czerwca, w uroczystości wieńczącej ubiegłoroczną edycję akcji udział wzięła m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz i Przemysław Kitliński (z prawej) wręczają nagrody jednemu z laureatów kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz i Przemysław Kitliński (z prawej) wręczają nagrody jednemu z laureatów kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W 2020 roku konkurs trwał od 14 września do 13 listopada. Celem kampanii, podobnie jak w poprzednich latach, było zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w chłodniejszych jesiennych miesiącach, promocja zdrowego stylu życia i zmiana nawyków transportowych.

- Spotykamy się po to, żeby podsumować, podziękować, ale też nagrodzić najlepszych w kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Kampanii, która trwała jesienią ubiegłego roku, ale z przyczyn dla wszystkich oczywistych - covidowych - nie mogliśmy się spotkać wcześniej. Dziękuję wszystkim instytucjom, zakładom pracy, ale także każdemu z Was indywidualnie i Waszym koleżankom i kolegom, którzy te kilometry wykręciliście. Cieszę się bardzo, że tak konsekwentnie rozwijamy kulturę rowerową. Nadal chcemy być liderem w budowie dróg rowerowych, w budowie infrastruktury rowerowej. Ale chcemy także być dobrym przykładem tego, że z roweru jako środka komunikacji, można korzystać na co dzień. To bardzo dobry sposób nie tylko na weekendowe, ale codzienne przemieszczanie się. Bardzo do tego namawiamy. Pewnie jeszcze wiele przed nami, aby rzeczywiście rower był takim środkiem komunikacji, który może zastąpić samochód. Pewnie jeszcze wiele przed nami, ale dziękuję za to co już osiągnęliśmy. Dziękuję też za to, że jesteście inspiracją, dobrym przykładem dla nas, ale także dla swoich współpracowników, rodzin, przyjaciół. Bo to bardzo ważna rzecz, by kulturę rowerową krzewić, propagować i rozbudowywać – podkreślała prezydent Gdańska.

Rekordowa edycja

W tej edycji organizatorzy w sposób szczególny starali się namówić do zmiany nawyków uczniów gdańskich szkół średnich. Specjalnie dla nich przygotowano rywalizację między szkołami. Warto przypomnieć, że w tej odsłonie kampanii, rower nie był jedynym pojazdem, na którym można było przystąpić do konkursu. Kręcić i zbierać punkty mogli również miłośnicy hulajnóg, deskorolek i rolek!

W ubiegłorocznej rywalizacji wzięły udział 352 firmy, 26 szkół średnich, 9 uczelni i 33 dzielnice, co dało łącznie 4614 aktywnych uczestników, którzy wykręcili ponad dwa miliony kilometrów! Gdyby ten dystans został pokonany przy pomocy samochodów, do atmosfery zasłałoby wyemitowane ok. 500 ton CO2. W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 61 milionów kalorii! Jak widać na rower nie ma złej pogody, a od pobicia rekordów nie powstrzymała uczestników nawet epidemia Covid-19.

Rowerem się opłaca

Udział w zabawie miał charakter indywidulany, ale można też było rywalizować zespołowo, przyłączając się do gry na poziomie firmy, uczelni, szkoły średniej, grupy czy dzielnicy. Tak samo jak w poprzednich edycjach, na najbardziej aktywnych rowerzystów czekały niespodzianki. Wprawdzie każdy wykręcony kilometr to punkt, który przybliżał do jej zdobycia, jednak nie można było zapominać o tym, że prawdziwą nagrodą jest nasza kondycja, zdrowie, odporność i czyste środowisko. Rower to nie tylko najszybszy środek transportu na dystansie do 5 km, to również oszczędności i więcej czasu dla siebie, gdyż unikamy korków i możemy zaparkować praktycznie wszędzie bez dodatkowych opłat.

Gratulacje i dyplomy dla laureatów

W środę, 16 czerwca w Hevelianum odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznej edycji kampanii Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska. W spotkaniu uczestniczyła m. in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Dla uczestników, którzy wykręcili najwięcej punktów ufundowano nagrody:

  • skarpetki z motywem rowerowym – dla pierwszych 2 000 osób za wykręcenie 777 punktów,
  • bony do gdańskich restauracji – dla 990 aktywnych uczestników, którzy wykręcili min. 8428 punktów
  • bony do gdańskich sklepów rowerowych – dla tzw. „pierwszej setki w rankingu indywidualnym oraz aktywnych uczestników, którzy wykręciły min. 8437 punktów
  • pamiątkowe bluzy z logo kampanii za wykręcenie 7777 punktów – nagroda główna konkursu - otrzymało je ponad 510 osób
    mobilny serwis rowerowy - dla trzech zwycięskich szkół średnich
  • nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom dla zwycięskich firm z każdej kategorii wielkościowej
  • nagrody niespodzianki dla pierwszych 5 kobiet i pierwszych 5 mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
  • zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice otrzymają pamiątkowe dyplomy

Przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie dwa razy w tygodniu, przy drogach rowerowych w Gdańsku, stały namioty promujące grę. Dla każdego aktywnego uczestnika, który przyjechał na rowerze, hulajnodze lub rolkach czekały rozgrzewające niespodzianki oraz możliwość skorzystania z serwisu rowerowego.

 

ZOBACZ UROCZYSOŚĆ WRĘCZANIA NAGRÓD

 

Nagrody dla najlepszych

Nagrody w konkursie wręczone zostały w kategoriach: indywidualnej, firmy, uczelnie i dzielnice i w tym roku wyjątkowo szkoły średnie.

Wyniki rywalizacji zespołowej przedstawiały się następująco:

NAJWIĘKSZE FIRMY (powyżej 1000 osób)

I MIEJSCE – URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU

II MIEJSCE – GDAŃSKA STOCZNIA REMONTOWA im. J. Piłsudskiego S.A.

III MIEJSCE – GRUPA KAPITAŁOWA LOTOS

DUŻE FIRMY (251 – 1000 osób)

I MIEJSCE – SATEL Sp. z o.o.

II MIEJSCE – POMORSKI URZĄD CELNO-SKARBOWY

III MIEJSCE – FEDERAL - MOGUL BIMET S.A.

ŚREDNIE FIRMY (51 – 250 osób)

I MIEJSCE – DELTAMARIN Sp. z o.o.

II MIEJSCE – TRANSPROJEKT GDAŃSKI Sp. z o.o.

III MIEJSCE – FEMAX Sp. z o.o. Sp. K.

MAŁE FIRMY (11 – 50 osób)

I MIEJSCE – MATI Wojciech Audiejus

II MIEJSCE – XTrack.com (PPU OMEGA Sp. z o.o.)

III MIEJSCE – 17.TERENOWY ODDZIAŁ LOTNISKOWY

MIKRO FIRMY (1 – 10 osób)

I MIEJSCE – OPPINVEST

II MIEJSCE – TERMA S.J.

III MIEJSCE – DARIUSZ WYRWA USŁUGI IT

W KATEGORII UCZELNIE:

I MIEJSCE – AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W GDAŃSKU

II MIEJSCE – GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY

III MIEJSCE – POLITECHNIKA GDAŃSKA

W KATEGORII SZKOŁY ŚREDNIE:

I MIEJSCE – BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 10

II MIEJSCE – V LO

III MIEJSCE – XXIV LO

W KATEGORII DZIELNICE:

I MIEJSCE – OLSZYNKA

II MIEJSCE – LETNICA

III MIEJSCE - MŁYNISKA

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA NAGRÓD

 

Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze