Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza karnawał! Sprawdź, jakie atrakcje z tej okazji czekają na mieszkańców i gości Gdańska

Właśnie zaczyna się karnawał: w Gdańsku będzie się działo, choć pierwsze dni - od 6 do 8 stycznia 2017 r. - upłyną spokojnie i pod znakiem kultury. Przedstawiamy listę wydarzeń muzycznych, które zaspokoją każde gusta.

Rusza karnawał! Sprawdź, jakie atrakcje z tej okazji czekają na mieszkańców i gości Gdańska
A
A
data publikacji: 06 stycznia 2017 r.

Dikanda
Dikanda
mat. prasowe

W Święto Trzech Króli warto wybrać się do Kościoła św. Jana Bosko (Gdańsk, ul. Gościnna 15), gdzie odbędzie się koncert kolęd zespołu Dikanda. Będzie to wyjątkowa okazja, żeby usłyszeć kolędy i pastorałki w wykonaniu folk, etno i world. Grupa, które liderką jest Anna Witczak-Czerniawska od wielu lat obecna jest na muzycznej scenie folkowej. Dotychczas nagrała sześć płyt oraz zdobyła wiele nagród na festiwalach w kraju i za granicą.

Koncert odbędzie się w piątek 6 stycznia, o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Vijay Iyer i Wadada Leo Smith
Vijay Iyer i Wadada Leo Smith
mat. prasowe

W sobotę 7 stycznia w klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) odbędzie się kolejny koncert z cyklu Jazz Jantar, poprzedzającego Festiwal Jazz Jantar, na który trzeba będzie poczekać do jesieni. Podczas pierwszego koncertu w gdańskim klubie w 2017 roku, w Sali Suwnicowej wystąpią Vijay Iyer - gwiazda światowej skali, która do Żaka powraca regularnie. Towarzyszyć mu będzie inny znakomity muzyk - Wadada Leo Smith).

Wadada Leo Smith to weteran jazzowej improwizacji - siedemdziesięcioletni trębacz, który kilka lat temu zachwycił świat wyjątkowym, czteropłytowym wydawnictwem „Ten Freedom Summers”. Materiał zdobył fantastyczne recenzje i przyniósł temu artyście prawdziwy sukces. Z kolei pianista Vijay Iyer jest już doskonale znany stałym bywalcom klubu Żak - dotychczas zagrał tutaj aż cztery koncerty. Współpraca ze Smithem będzie jednak zupełnym zaskoczeniem. Iyer zamiast popisu technicznych umiejętności, przedstawił twórczość subtelną, minimalistyczną, lecz niezmiennie przepełnioną intensywnymi emocjami.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 25-75 zł.

Tymon Tymański tym razem wystąpi jako obiekt żartów i drwin
Tymon Tymański tym razem wystąpi jako obiekt żartów i drwin
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Tymona Tymańskiego nie trzeba przedstawiać trójmiejskiej publiczności. Legenda polskiej sceny alternatywnej, znana z licznych projektów, m.in. Kury czy Tymon & The Transistors. W sobotę 7 stycznia będzie okazja, żeby zobaczyć zupełnie inne oblicze muzyka. Na Scenie Teatralnej Domu Technika NOT (Gdańsk, ul. Rajska 6) odbędzie się Roast Tymona Tymańskiego, podczas którego muzyk zostanie… wyśmiany przez zaproszonych gości.

Roast jako przeciwieństwo benefisu zyskuje w Polsce co raz większą popularność. Wiele gwiazd rodzimego showbiznesu doczekało się imprezy dedykowanej ich osobie, podczas której stawali się obiektem żartów zaproszonych gości. Swój roast mieli już Kuba Wojewódzki, Michał Szpak, Abelard Giza, czy Michał Wiśniewski. Po raz pierwszy zjawisko roastu zawita do Trójmiasta, a jego głównym bohaterem kontrowersyjna postać Tymona Tymańskiego.

Krzyżowy ogień, w jakim się znajdzie, będzie niczym innym jak obcesowym hołdem dla jego awanturniczej kariery. Bez szczypania i klepania po plecach. Ośmiu facetów, słynących z ostrych i ciętych komentarzy wytoczy swoje najcięższe działa. Roastować Tymona i siebie samych będą: Krzysztof Skiba, Michał „Kempa” Kempa, Rafał Pacześ, Jarosław Janiszewski, Łukasz Lotek Lodkowski, Mikołaj „Jaok” Janusz i Adam Van Bendler.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 89-95 zł.

Harevis - muzyk i podróżnik zabierze publiczność w egzotyczną podróż dźwięków i opowieści
Harevis - muzyk i podróżnik zabierze publiczność w egzotyczną podróż dźwięków i opowieści
mat. prasowe

Tego samego dnia, w Teatrze w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51) wystąpi Harevis, który zabierze publiczność do świata pełnego opowieści i pieśni indiańskich. Ukrywający się pod tym pseudonimem Tomasz Czyba to multiinstrumentalista-podróżnik. Jego występ oscyluje między koncertem a performansem, inspiracjami sięgając do tradycyjnych kultur świata. Muzyk wykorzystuje szereg etnicznych instrumentów, m.in. flety indiańskie, flet egipski, dudy, bęben obręczowy, shakuhachi czy gong fen, a całość uzupełnia śpiewem i narracją.

Podczas koncertu w TwO Harevis zagra utwory pochodzące ze swojej najnowszej płyty: „Calling of the Black Jaguar”, wspólnie z Goranem Dimitrijevskim (Odinem) - serbskim muzykiem, który od 1983 gra na instrumentach perkusyjnych w projektach muzycznych w Serbii oraz Polsce. Muzycy współpracują od 2011 eoku, jako Odin & Harevis grają koncerty w Polsce i Europie, inspirując się rdzennymi kulturami obu Ameryk.

Koncert odbędzie się o godz. 19. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Dzień później w Teatrze w Oknie, o godz. 11 Harevis poprowadzi warsztaty tradycyjnych pieśni indiańskich dla osób dorosłych. Na spotkaniu przybliży znaczenie i legendy związane z pieśniami tradycji Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, które były i nadal są wykorzystywane podczas zgromadzeń, rytuałów i ceremonii. W programie znajdą się pieśni plemion Lakota, Irokezów, Azteków, Majów, Taino, Shipibo. Warsztatom towarzyszyć będą pokazy zdjęć, nagrań i filmów przedstawiających śpiewających rdzennych Indian. Bilety: normalny 65 zł, ulgowy 60 zł.

Grupa Mocarta
Grupa Mocarta
mat. prasowe

Pierwszą sobotę 2017 roku Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) uczci natomiast I Balem Gdańskim. W Sali Koncertowej wystąpi Grupa Mocarta z programem „Frak’n’Roll”, która zapewni publiczności pełen humoru wieczór w doskonałym stylu z klasyką i hitami muzyki rozrywkowej.

W programie wydarzenia znajdą się m.in.: Wirtuozowskie utwory m.in. Niccolo Paganiniego, tematy z operetek połączone z czardaszami, muzyką bałkańską, rytmicznymi tangami i rumbami, a nawet z improwizacjami jazzowymi. Wystąpią: Filip Jaślar (skrzypce), Michał Sikorski (skrzypce), Paweł Kowaluk (altówka) i Bolek Błaszczyk (wiolonczela).

To nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Po zakończeniu koncertu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaproszą Sergiej Kriuczkow z jazzowym trio Riverboat Ramblers. Dla gości przygotowano także specjalne menu kolacyjne.

Początek I Balu Gdańskiego o godz. 19. Bilety: 40-95 zł.

Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się karnawałowe Tango Argentino - porywające tanga Astora Piazzolli zabrzmią w wykonaniu najlepszych w Polsce interpretatorów argentyńskiego tanga - Trio Grzegorza Frankowskiego z Krakowa oraz Jacka Bylicy (fortepian) - muzyka Ewy Demarczyk.

Muzycy zabiorą publiczność w podróż z tangiem dookoła świata: do Buenos Aires, Nowego Jorku i Paryża, by posłuchać utworów Piazzolli, Gardela czy Galliano. Nie zabraknie także polskich akcentów - kompozycji Szpilmana, Petersburskiego, Frankowskiego. W programie wieczoru znajdzie się także słynne tango C. Gardela „Por una cabeza”, znane z filmów „Zapach kobiety”.

Specjalną atrakcją podczas koncertu będzie występ zawodowej pary tanecznej klasy mistrzowskiej - Agnieszki Stach i Tymoteusza Ley z Krakowa.

Koncert odbędzie się w niedzielę 8 stycznia o godz. 18. w Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Bilety: 50-80 zł.

Krzysztof Zalewski w Starym Maneżu będzie promował swoją najnowszą płytę
Krzysztof Zalewski w Starym Maneżu będzie promował swoją najnowszą płytę
mat. prasowe

W niedzielę 8 stycznia w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) wystąpi Krzysztof Zalewski. Muzyk powróci do Gdańska, by zaprezentować materiał z najnowszej płyty, której premiera odbyła się w listopadzie 2016 roku, zatytułowanej „Złoto”. Znalazły się na niej gitarowe ballady - jak „Miłość, Miłość” czy „Otu”, ale i numery dynamiczne, jak „Chłopiec” i „Na drugi brzeg”. Spodoba się miłośnikom organicznych brzmień i czystego przekazu - Zalewski wyśpiewuje te lęki i nadzieje, które dziś towarzyszą nam wszystkim.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety w przedsprzedaży: miejsca stojące 40 zł, miejsca siedzące (na antresoli) 60 zł, w dniu koncertu miejsca stojące 40 zł, miejsca siedzące 69 zł.

Zobacz też: Mistrzowskie kino według Marii Janion: Wajda, Holland, Pasolini… Do niedzieli można oglądać w Żaku!

Dwanaście wydarzeń kulturalnych w Gdańsku, o których nie sposób zapomnieć [PODSUMOWANIE ROKU]

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora