PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Rodzinny Piknik Literacki już w sobotę. Zobacz dlaczego warto przyjść
Rodzinny Piknik Literacki już w sobotę. Zobacz dlaczego warto przyjść
Nie samą rocznicą wybuchu wojny Gdańsk żyje - ciekawą propozycją dla mieszkańców na sobotę, 1 września, jest Rodzinny Piknik Literacki, przygotowany przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Na wideoczat do redakcji gdansk.pl przyszli współorganizatorzy tej imprezy. Zobacz i posłuchaj, dlaczego warto wziąć udział w sobotnim pikniku.
Będzie to już trzeci w tym sezonie piknik miejski przy Kunszcie Wodnym, ale pierwszy o profilu literackim. Tak spędzano czas na poprzednim, 11 sierpnia
Będzie to już trzeci w tym sezonie piknik miejski przy Kunszcie Wodnym, ale pierwszy o profilu literackim. Tak spędzano czas na poprzednim, 11 sierpnia
Bartosz Bańka

Gośćmi programu “Wszystkie Strony Miasta” we wtore, 28 sierpnia, byli:

  • Marta Bańka - z działu PR Instytutu Kultury Miejskiej
  • Ana Matusević - koordynatorka projektów literackich w Instytucie Kultury Miejskiej
  • Przemysław Czaja - kierownik Działu Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej


Sobotni piknik rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 17. Gdzie? Nieopodal Forum Gdańsk - na Targu Rakowym 11, przy Kunszcie Wodnym. Wstęp wolny.

Zaproszeni są wszyscy bez względu na wiek - będą imprezy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wśród atrakcji: piłkarze Lechii Gdańsk czytający Mikołajka w szkole, turniej Mistrzów Bajek, warsztaty poświęcone zwierzętom pracującym w Policji, Państwowej Straży Pożarnej i innych służbach mundurowych, zajęcia detektywistyczne, retroprasówka czy rozmowa o dobrej (i ciekawej) literaturze dla dzieci. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia przeczytanych książek, które zalegają na półce i wymiany ich na nowe w ramach Bookcrossingu. Będzie można odwiedzić też Buktrak.pl, czyli jedyną w Polsce mobilną księgarnię na czterech kółkach, w której będą do kupienia książki autorów i ilustratorów obecnych na Pikniku, a w Punkcie Porad Czytelniczych będzie można dowiedzieć się, co aktualnie w świecie literatury piszczy i po co warto sięgnąć czytając dzieciom.

ZOBACZ ZAPIS ROZMOWY Z NASZYMI GOŚĆMI:

- Piknik literacki rozpoczniemy od retroprasówki, którą poprowadzi Gabriela Pewińska z Dziennika Bałtyckiego. Będzie to podróż przez nagłówki z gazet sprzed lat. Trochę kulturalnych smaczków i obyczajowych skandali, to coś, co podamy do porannej kawy i śniadania - zapowiada Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

- Obecnie trudno dostać na rynku interesujące magazyny czy miesięczniki dla dzieci. Książek jest bardzo dużo, ale jak wybrać te najlepsze? Rodzicom i opiekunom, którzy chcą podsunąć dzieciom wartościowe treści polecam spotkanie z Joanną Czeczott, redaktorką magazynu Kosmos dla dziewczynek i Wojciechem Grajkowskim, autorem książek Pszczoły i Drzewa. W rozmowie prowadzonej przez Olgę Kowalską, autorkę bloga literackiego Wielki Buk, podpowiedzą na jakie pozycje, autorów i pisma warto zwrócić uwagę - mówi Ana Matusević z Instytutu Kultury Miejskiej.

Dla uczestników Rodzinnego Pikniku Literackiego IKM i WiMBP przygotowano konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Należy opisać lub narysować swoją ulubioną bajkę lub bohatera literackiego i wrzucić kartkę do skrzynki w Punkcie Informacji Kulturalnej na Targu Rakowym 11.

Szczegółowy program: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/229860777604139/

Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla dzieci i dorosłych (zgodnie z opisem), nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl