Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rekord frekwencji. Gdańsk organizuje mistrzostwa Europy jachtów morskich

Już 92 załogi - w tym 20 z Polski - zgłosiły się na razie do Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Mistrzostwa Europy jachtów morskich odbędą się w dniach 24-29 lipca. Termin zapisów mija 15 lipca, ale już padł rekord frekwencji. Najlepszy dotychczasowy wynik to 80 zgłoszonych jachtów.

Rekord frekwencji. Gdańsk organizuje mistrzostwa Europy jachtów morskich
A
A
data publikacji: 21 czerwca 2017 r.

Ubiegłoroczne mistrzostwa Europy jachtów morskich odbyły się w Grecji
Ubiegłoroczne mistrzostwa Europy jachtów morskich odbyły się w Grecji
fot. Andrzej Radomski

ORC, czyli Klasyfikacja Wyścigów Morskich, uznawana jest za najbardziej sprawiedliwą. W wyścigach biorą udział jednostki małe i duże, o potężnych żaglach i niewielkich, o dużym i minimalnym zanurzeniu. Po to, żeby zrównać ich szanse, stosuje się przeliczniki.

Ostateczne wyniki regat obliczane są na podstawie zestawienia czasu przepłynięcia trasy wyścigu i teoretycznych osiągów łodzi. Wszelkie parametry oblicza specjalny program komputerowy, symulujący zachowanie każdej jednostki na wodzie w czasie żeglugi. Otrzymujemy w ten sposób prędkość regatową łódki na podstawie wielu parametrów podwodnej części kadłuba: jego kształtu, kila, płetwy sterowej oraz takielunku - grota, wysokości masztu, umiejscowienia bomu itd.

Program zbiera te dane oraz informacje hydrodynamiczne i aerodynamiczne, oblicza prędkość jachtu w różnych warunkach wiatrowych, od 6 do 20 węzłów i dla ośmiu kątów wiatru, od 52 do 180 stopni. Do tych informacji dodaje rzeczywiste miejsce i czas osiągnięte przez jacht w regatach i ustala ostateczną kolejność na mecie.

Brzmi to dość zawile, ale efekt jest taki, że mistrzostwo Europy może zdobyć jacht, który wcale nie osiągnął mety jako pierwszy, tylko taki, którego załoga najlepiej wykorzystała jego potencjał. 


W tym roku Polskę reprezentować będą m.in. jachty Good Speed...
W tym roku Polskę reprezentować będą m.in. jachty Good Speed...
fot. GOS

... i Aquarella
... i Aquarella
fot. GOS

Do mistrzowskich regat na razie zgłosiły się 92 załogi, w tym 20 z Polski. Polski Związek Żeglarski do reprezentacji Polski wybrał cztery jednostki, których wyniki będą się liczyły do klasyfikacji drużynowej państw. Są to:

  • Good Speed wystawia Jacht Klub Stoczni Gdańskiej. Sternikiem jest Łukasz Trzciński, a jednym z załogantów znana aktorka Monika Kwiatkowska z Teatru Współczesnego w Warszawie
  • Polled 2, którego sternikiem jest Jacek Chabowski
  • Duży Ptak, przygotowany przez Akademicki Klub Morski w Gdańsku, będzie prowadzony przez Tymona Sadowskiego
  • Aquarella z Jacht Klubu im. Conrada w Gdańsku poprowadzi sternik Andrzej Zieliński


W regatach ma też wystartować Ambasador Morski Gdańska Mateusz Kusznierewicz, reprezentujący Jacht Klub Sopot. Ciekawostką jest fakt, że do udziału w regatach zapisały się trzy załogi złożone wyłącznie z kobiet, w tym jedna z Polski.

Pierwszy wyścig, 26 lipca, będzie trwał ok. ośmiu godzin. Kapitanowie załóg poznają trasę rano tego dnia. Przez kolejne trzy dni jachty popłyną dwukrotnie systemem „up and down”, czyli pod wiatr i z wiatrem na określonym akwenie. Wszystkie jednostki wieczory i noce spędzą w gdańskiej Marinie i przy ulicy Szafarnia, w pobliżu Filharmonii Bałtyckiej.

Krzysztof Guzowski