PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przyjdź potańczyć na Łąkową. W sobotę na Dolnym Mieście - zabawa retro z aktorem Janem Nowickim

Przyjdź potańczyć na Łąkową. W sobotę na Dolnym Mieście - zabawa retro z aktorem Janem Nowickim
Koncerty, atrakcje dla dzieci, konkursy, spektakle i spotkanie z aktorem Janem Nowickim - w sobotę 10 września Dolne Miasto ożyje za sprawą „Zabawy w stylu retro”. Warto skorzystać z tej propozycji, bo pogoda ma być piękna, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tak mieszkańcy Gdańska bawili się podczas ubiegłorocznej edycji retro zabawy na Dolnym Mieście.
Tak mieszkańcy Gdańska bawili się podczas ubiegłorocznej edycji retro zabawy na Dolnym Mieście.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Huczna impreza na Dolnym Mieście dla całych rodzin odbywa się już po raz drugi. Pierwsza edycja uczciła pierwszy etap rewitalizacji dzielnicy i przyciągnęła prawdziwe tłumy - 7,5 tysiąca ludzi, wśród których byli zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni z innych rejonów Gdańska. W tym roku publiczność może być jeszcze większa - bo i atrakcji jest więcej, a wszystkie będą utrzymane w stylu „retro”.

Podobnie jak w ubiegłym roku będzie można posłuchać znanych i lubianych polskich artystów podczas występów na żywo. Zabawę, która rozpocznie się w sobotę 10 września o godz. 15 i potrwa aż do nocy zainauguruje na Dużej Scenie Jarek Janiszewski, usłyszeć będzie można także największe polskie przeboje z repertuaru m.in. Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena i Anny Jantar, w wykonaniu wokalistów telewizyjnego show „The Voice of Poland”: Małgorzaty Boć, Mateusza Grędziskiego, Oksany Predko i Ernesta Staniaszka.

Gwiazdą wieczoru będzie Mrozu, którego występ poprzedzi pokaz fajerwerków. - To artysta, który wpisuje się w ten klimat retro, muzycznie, ale również stylizacją - wystąpi w muszce na szyi - mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która organizuje „Zabawę w stylu retro”.

Nie tylko Mrozu tego dnia wczuje się w dawna estetykę - organizatorzy zachęcają, by na Dolne Miasto przybyć wyjątkowo w przebraniu - właśnie w stylu retro. Ciekawe stroje będzie można uwiecznić w Fotobudce, a dla pierwszych 300 osób, które pochwalą się zrobionym w taki sposób „retro-zdjęciem” czekają wyjątkowe prezenty. To nowość w porównaniu z poprzednią edycją.

Nowością będzie także… „Noc porażek”, która odbędzie się o godz. 18 przy zabytkowym tramwaju na ulicy Łąkowej. - Znane osoby związane z Gdańskiem opowiedzą publicznie o tym, co im nie wyszło i jakie lekcje z tego wyciągnęli na przyszłość. Nazwisk nie zdradzamy, niech to będzie niespodzianka - mówi Milena Mieczkowska.

Oprócz tego Dolne Miasto odwiedzi również Jan Nowicki, który przywoła wiele ciekawych i zabawnych opowieści. Zaraz po rozmowie z aktorem, która odbędzie się na Małej Scenie w hali namiotowej, będzie można wspólnie z artystą obejrzeć kultowy film polskiego kina okresu PRL, „Wielki Szu”, gdzie zagrał tytułową rolę.

Atrakcji nie zabraknie także dla najmłodszych, którzy otrzymają całą strefę pełną atrakcji tylko dla siebie. W programie m.in. liczne warsztaty - w tym tworzenia latawców, oraz malowanie twarzy. Organizatorzy przygotowali również gry, konkursy z nagrodami, wspólne robienie lampionów, warsztaty ceramiczne i strzelanie z łuku. Jeden ze swoich spektakli zaprezentuje także Teatr Miniatura.

Na Małej Scenie przewodnik po Gdańsku Alex Masłowski, wspólnie z Opowiadaczami Historii odegra scenki rodzajowe, promujące pierwszą książkę o Dolnym Mieście. A ci, którzy lubią zwiedzać, będą mogli udać się na spacery z Opowiadaczami Historii, którzy o Dolnym Mieście wiedzą najwięcej.

W programie także otwarta, plenerowa Potańcówka na Dolnym - czyli Retro Fajf w stylu lat 60., podczas którego o oprawę muzyczną zadba zespół Detko Band Orchestra, który zagra standardy jazzu tradycyjnego, swing i muzykę taneczną całego świata. Tego dnia odbędą się także pokazy taneczne i wiele innych. Dzień pełen atrakcji zakończy pokaz sztucznych ogni. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
 

PROGRAM

Duża scena (skrzyżowanie ul. Kurzej i Wróblej):
- godz. 15 - 16.30 - Jarek Janiszewski - Czarno-Czarni w pigułce;
- godz. 17 - 17.30 - konkursy dla najmłodszych;
- godz. 17.30 - 18.20 - spektakl Teatru Miniatura;
- godz. 19.30 - 20.45 - Wokaliści The Voice of Poland – Małgorzata Boć, Mateusz Grędziski Oksana Predko i Ernest Staniaszek w wykonaniu Największych Polskich Przebojów. Duża Scena / skrzyżowanie Kurzej i Wróblej;
- godz. 21 - 22.10 - Mrozu;
- godz. 22.10 - Pokaz sztucznych ogni.

Mała Scena - hala namiotowa (ul. Kurza):
- godz. 15.30 - 16.30 - Alex Masłowski i Opowiadacze Historii i książka o Dolnym Mieście;
- godz. 17 - 18.30 - Retro Fajf - Potańcówka na Dolnym i pokazy taneczne;
- godz. 19 - 20 - rozmowa z Janem Nowickim;
- godz. 20 - 21.30 - projekcja filmu „Wielki Szu”.

Tramwaj
- godz. 16.30/17.30/18.30/19.30 - spacery po Dolnym Mieście z Opowiadaczami Historii. Start przy tramwaju na ul. Wróblej;
- godz. 18-19.30 - „Noc porażek”.


Czytaj także:

Łąkowa po rewitalizacji: radość, a nie wstydAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze