• Start
  • Wiadomości
  • Przeskoczyć Koreańczyków. ZHP działa w Omanie na rzecz Światowego Zjazdu Skautów w Gdańsku

Przeskoczyć Koreańczyków. ZHP działa w Omanie na rzecz Światowego Zjazdu Skautów w Gdańsku

Delegacja Związku Harcerstwa Polskiego gości w Muskacie (Sułtanat Omanu, położony na Półwyspie Arabskim) na konferencji arabskich organizacji skautowych. Chodzi o przekonanie uczestników, że Światowy Zjazd Skautów Jamboree 2023 warto zorganizować na Wyspie Sobieszewskiej, a nie w Korei Południowej. Polskim harcerzom towarzyszy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
08.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Polska ma atut - nasz kraj od dziesięcioleci jest pozytywnie kojarzony w krajach arabskich za sprawą współpracy gospodarczej jeszcze w czasach PRL. Szefowie arabskich organizacji skautowych chętnie przypinają do swoich strojów polskie symbole. Po prawej - naczelnik ZHP hm Małgorzata Sinica. Po lewej - prezydent Paweł Adamowicz

To decydująca faza rywalizacji o prawo zorganizowania tej wielkiej imprezy, która odbędzie się za niecałe 7 lat. Na Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r. przyjedzie 40 tys. gości z całego świata. Tak wielki zlot to ogromna szansa promocyjna dla Gdańska, porównywalna do roli miasta gospodarza Euro 2012 - wiadomo już, że jeśli wygra Polska, skauci będą mieszkać na Wyspie Sobieszewskiej. Kontrkandydatem Polski jest Korea Południowa, która równiez mocno angażuje się w pozyskanie głosów Narodowych Organizacji Skautowych.

Jak przebiega głosowanie? Na Co trzy lata odbywa się Światowa Konferencja WOSM (Światowej Organizacji Skautowej), na której podejmowane są najważniejsze dla skautingu decyzje. M.in.: wybór nowego Komitetu Światowego oraz głosowanie na miejsce przyszłych Światowych Jamboree. Każda organizacja, niezależnie od ilości członków, ma 6 głosów, które może „rozdać” pomiędzy kandydatów. Głosowanie jest tajne.

- Jeśli wygramy, to po raz pierwszy Światowe Jamboree Skautowe będzie miało miejsce w Polsce - mówi harcmistrz Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP, prywatnie gdańszczanka. - Co taka impreza może dać Gdańskowi? Bardzo wiele, i to w wieloletniej perspektywie. Po pierwsze: znakomita promocja w całym świecie, bo przyjadą liczne delegacje z najodleglejszych nawet kontynentów. Po drugie: zwiększony ruch turystyczny, ponieważ w samym zjeździe może uczestniczyć nawet 40 tys. osób. Dodatkowo, w następnych latach Gdańsk będą chcieli odwiedzić znajomi i członkowie rodzin uczestników. Po trzecie: wielu skautów w późniejszych latach robi w swoich krajach spektakularne kariery - należą do elity swoich społeczeństw, niejednokrotnie pełnią funkcje rządowe. Jestem przekonana, że Gdańsk może w ten sposób zyskać na świecie wpływowych przyjaciół, swoich “ambasadorów”.

Umiejętny lobbing to podstawa. Prezydent Adamowicz i Łukasz Kłos (koordynator Miasta Gdańska ds. organizacji Jamboree 2023) w Muskacie chętnie fotografują się wspólnie z arabskimi skautami

W ostatnich tygodniach odbyły się dwie regionalne konferencje skautowe: euroazjatycka w Erywaniu (Armenia), Panamerykańska w Houston (USA). Trwająca obecnie konferencja arabska w Muskacie jest trzecią z kolei. Konferencje Regionalne są bardzo ważnymi wydarzeniami również ze względu na możliwość promocji państw ubiegających się o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Region Arabski liczy 19 krajów. Polska delegacja - z naczelnik ZHP hm. Małgorzatą Sinicą i prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele - spotyka się z każdą z obecnych w Omanie arabskich organizacji skautowych, by przekonać, że kandydatura Polski jako organizatora Jamboree jest najlepsza.

- Mamy nadzieję, że prezentacja Gdańska jako miasta otwartego i tolerancyjnego pomoże zwyciężyć w wyścigu o organizację Światowego Jamboree Skautowego - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Działania skautów na świecie idealnie wpisują się w koncepcję Gdańska jako miasta wolności i równości. Uważam, że kluczem do pozyskania poparcia odnośnie Jamboree jest otwartość: wartość samoistna, która jest dzisiaj obcą w obecnej polityce.

Rozmowy na konferencji w Muskacie z szefami arabskich organizacji skautowych. W środku: prezydent Adamowicz, na lewo od niego hm Małgorzata Sinica

Po konferencji w Muskacie zostanie jeszcze jedna duża impreza, podczas której będzie promowana polska kandydatura - Afrykański Dzień Skautowy w Tanzanii. Ostateczna decyzja o wyborze organizatora Jamboree 2023 będzie podjęta w sierpniu 2017 r., podczas konferencji skautowej w Baku (Azerbejdżan). Korea Południowa jest jedynym kontrkandydatem Polski.

Czytaj też:

40 tys. skautów w Sobieszewie? „Duże szanse”

Sobieszewo. Spełnia się marzenie o moście

Tylko Polska i Korea Południowa w wyścigu o organizację Światowego Jamboree Skautowego 2023

Światowy zlot 40 tys. skautów w Sobieszewie? Szanse rosną

Wałęsa rozmawia ze skautami i apeluje o pokój na świecie

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej